Wymiana roślin przy ul. Warszawskiej. M iędzy torowiskiem a jezdnią około 1000 róż
Zielona Warszawska to jeden z największych projektów zazieleniania terenów miejskich. W miejscu, gdzie dotychczas był beton i torowisko, dziś jest piękny deptak, wypełniony zielenią i kolorowymi kwiatami. Dzięki temu jest to jedna z bardziej reprezentacyjnych ulic z mieście, która cieszy wzrok wszystkich przechodniów i mieszkańców. Wzdłuż torów tramwajowych, pomiędzy ul. Szkolną a Francuską trwają prace związane z wymianą roślin – zamiast cisów pojawiają się róże.
Ponad 1 tys. m2 zieleni na Warszawskiej
Cały teren ul. Warszawskiej, który był objęty rewitalizacją, to ponad 10,5 tys. m2. Zieleń zajmuje tam obecnie ponad 1,2 tys. m2. Na odcinku od Rynku aż do ul. Francuskiej pojawiły się m.in. 33 drzewa wysokie – klony, magnolie japońskie i lipy oraz 37 drzew kolumnowych – graby i topole. Pozostałe rośliny, które ozdobiły Warszawską, to 2649 krzewów, 2734 bylin i traw oraz 192 pnącza. W tym tygodniu pracownicy dokonują wymiany cisów – znajdujących się dotychczas bezpośrednio pomiędzy torowiskiem a jezdnią – które zwiędły z powodu zbyt dużego zasolenia. Prace odbywają się w ramach gwarancji. ZZM nie ponosi w związku z tym żadnych kosztów.
W zamian za cisy wykonawca sadzi teraz róże – ok. 600 szt. róży okrywowej „Cricket” i ok. 400 szt. róży „Street dance”. Róża „Cricket” jest bardzo odporną rośliną, o pojedynczych kwiatach w odcieniu ciepłej czerwieni i błyszczących, ciemnozielonych liściach. Róża „Street dance” ma półpełne kwiaty w odcieniu ciepłego różu i ciemnozielone liście. Oba gatunki są bardzo odporne na sól drogową. Te same gatunki sprawdziły się już przy al. Korfantego, dlatego Zakład Zieleni Miejskiej wybrał je do zastąpienia cisów przy Warszawskiej.
Nowa Warszawska to atrakcyjny deptak
Nowe rośliny na Warszawskiej to niejedyna zauważalna tam zmiana. Ulica zyskała charakter miejskiego deptaku, nawiązującego do rozwiązań z XIX i początków XX wieku. Z ruchu kołowego wyłączony został fragment od ul. Dyrekcyjnej do ul. Szkolnej. Ponadto uspokojono ruch między ul. Szkolną i ul. Francuską, wprowadzając strefę Tempo 30.
– Prace związane z ul. Warszawską trwały 15 miesięcy. Oprócz tego, co widzimy wszyscy, czyli większej ilości zieleni i mniejszego ruchu kołowego, wiele prac dotyczyło znajdującej się pod ziemią infrastruktury. Rewitalizacja w samym centrum miasta to zadanie niełatwe, wymagające dużej ostrożności, ale dzięki temu wysiłkowi mieszkańcy zyskali nowe zielone miejsce do wypoczynku – podkreśla Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).