Wyjazdy na długie weekendy wśród najczęstszych powodów wypożyczania aut przez Polaków

Majówka zbliża się wielkimi krokami, a wielu Polaków już planuje wiosenne wyjazdy. Najnowsze badanie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, przeprowadzone przez instytut badania opinii i rynku ARC, pokazuje, że co trzeci badany (33 proc.) jeśli skorzystałby z usług wypożyczalni samochodów, to zrobiłby to właśnie przy okazji wyjazdu na długi weekend. Wyjazdy na wakacje i weekendy to jedne z najczęściej wskazywanych okazji, które skłaniają do krótkoterminowego wynajmu samochodu. Ci, którzy decydują się na taki krok, najczęściej zwracają uwagę na cenę wynajmu (64 proc.) oraz łatwość rezerwacji (44 proc.). Z badania dowiadujemy się również, kiedy Polacy wolą wynająć auto z wypożyczalni, a kiedy korzystają z popularnych aplikacji do zamawiania przejazdów.
Wypożyczanie aut na kilka dni coraz popularniejsze
Coraz więcej Polaków miało już okazję korzystać z krótkoterminowego najmu samochodu z wypożyczalni aut (firm Rent a Car). W ciągu ostatnich czterech lat ich odsetek zwiększył się o 7 proc. (w porównaniu do badania PZWLP z maja 2021 roku, przeprowadzonego przez instytut SW Research). Obecnie 10 proc. respondentów regularnie korzysta z usług wypożyczalni, 18 proc. wynajmowało samochód kilkukrotnie, a 11 proc. ma za sobą pierwszy wynajem. Co więcej, 23 proc. Polaków zamierza skorzystać z takiej usługi w przyszłości.
– Wypożyczalnie samochodów cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Nic w tym dziwnego – takie rozwiązanie zapewnia osobom nieposiadającym własnego pojazdu niezależność i wygodę przemieszczania się – zwłaszcza w przypadku podróży za miasto. Z naszego badania wynika również, że samochody najchętniej wynajmują osoby w wieku od 25 do 44 lat, natomiast 41 proc. respondentów w wieku 18–24 latplanuje wynajem w przyszłości – mówi Monika Tomala, Ekspert i Lider Grupy ds. Rent a Car w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP).
Wynajem auta z wypożyczalni czy usługa przejazdu z aplikacji?
Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) w zleconym przez siebie badaniu opinii sprawdził również, w jakich sytuacjach Polacy częściej decydują się na wynajem krótkoterminowy, a kiedy wybierają usługi transportowe oferowane przez popularne platformy oferujące przejazdy w aplikacji. Najczęstszym powodem skłaniającym do skorzystania z wynajmu krótkoterminowego auta z wypożyczalni jest awaria własnego samochodu – w takiej sytuacji auto wypożycza ponad połowa respondentów (51 proc.), natomiast 36 proc. wybiera wówczas przejazd zamawiany przez aplikację mobilną. Brak samochodu zastępczego w razie awarii własnego pojazdu zachęca 25 proc. badanych do skorzystania z oferty wypożyczalni, podczas gdy 16 proc. woli wówczas wybrać usługi przewozowe. A gdy potrzebny jest środek transportu dostępny w sposób dopasowany do użytkownika (np. pod względem modelu samochodu, rodzaju nadwozia itp.), a respondent nie dysponuje własnym autem, 32 proc. decyduje się na wynajem, a 25 proc. wybiera przejazd z aplikacji.
Osoby poszukujące wygodniejszej alternatywy dla komunikacji miejskiej rozważają zarówno przejazdy zamawiane w aplikacji (18 proc.), jak i wynajem krótkoterminowy (16 proc.). W przypadku ważnych wydarzeń – takich jak ślub, konferencja, koncert czy wylot samolotem – 35 proc. badanych decyduje się na jednorazowy przejazd zamawiany przez aplikację, natomiast 23 proc. rozważa skorzystanie z usług wypożyczalni.
Przyczyny niezależne – kiedy wypożyczalnia, a kiedy przejazdy z aplikacji?
Wśród najczęstszych niezależnych powodów krótkoterminowego wynajmu auta pojawiły się wyjazdy na wakacje, urlopy czy weekendy – odpowiedziało tak 33 proc. respondentów. Niemal 29 proc. badanych Polaków udaje się do wypożyczalni, gdy chce pozostać mobilnym po sprzedaży własnego auta, przed nabyciem kolejnego.
Coraz częściej wypożyczalnie aut są wykorzystywane przez Polaków, w momencie, gdy chcą oni lepiej poznać konkretny model samochodu. 25 proc. respondentów badania zrealizowanego dla PZWLP korzysta z usług wypożyczalni samochodów, testując konkretne modele przed ich zakupem, 19 proc. – gdy zastanawia się nad nabyciem samochodu elektrycznego i chce w praktyce poznać specyfikę tego typu pojazdów. Respondenci rozważający wynajem auta z wypożyczalni kierują się również potrzebą skorzystania z większego, nowszego lub specjalistycznego auta, jak np. van czy SUV (17 proc.).
Najczęstszymi niezależnymi powodami do korzystania z przejazdów w aplikacji są dla respondentów nagłe sytuacje, gdy dostęp do auta lub komunikacji miejskiej jest ograniczony (43 proc.), to również powroty z imprez lub spotkań, gdy nie mogą prowadzić (42 proc.). Badani wybierają usługi tego typu również w sytuacjach awaryjnych, gdy spóźnią się na pociąg czy mają nagłe problemy zdrowotne (37 proc.), a także w przypadku potrzeby szybkiego i wygodnego transportu po mieście bez konieczności parkowania (30 proc.).
– Respondenci wskazują, że najchętniej korzystają z wynajmu krótkoterminowego w przypadku awarii lub braku własnego środka transportu, wyjazdu na urlop czy długi weekend. Właśnie wtedy potrzebują niezawodnych pojazdów zapewniających im elastyczność. Wynajem to dla nich również okazja do przetestowania modeli aut, którymi są zainteresowani – w tym samochodów elektrycznych, coraz częściej dostępnych w wypożyczalniach samochodowych. Z kolei przejazdy w aplikacji cieszą się zainteresowaniem przede wszystkim w nagłych sytuacjach oraz gdy respondenci nie mogą samodzielnie prowadzić pojazdu. Generalnie, wypożyczalnia aut to alternatywa lub uzupełnienie dla własnego auta, przejazdy w aplikacji to alternatywa dla transportu miejskiego, czy taksówki – dodaje Monika Tomala.
Na co zwracamy uwagę przy wypożyczaniu auta?
Najważniejszym czynnikiem, na który Polacy zwracają uwagę, decydując się na krótkoterminowe wypożyczenie samochodu jest cena (64 proc.). Dla respondentów ważna jest również łatwość rezerwacji (44 proc.), elastyczny okres wynajmu (42 proc.), lokalizacja wypożyczalni i wygoda odbioru/zwrotu samochodu (41 proc.), wysokość kaucji i warunki jej zwrotu (39 proc.) oraz stan techniczny i rocznik pojazdu (36 proc.). Nieco ponad jedna trzecia badanych zwraca uwagę na dostępność ubezpieczenia w cenie wynajmu (35 proc.), a 29 proc. z nich sprawdza opinie na temat firm oferujących wynajem. Możliwość zniesienia do zera odpowiedzialności za szkody jest ważna dla 28 proc. Polaków.
Zwracamy również uwagę na dostępne marki i modele pojazdów (27 proc.), wielkość samochodu lub bagażnika (25 proc.), możliwość podstawienia samochodu pod wskazany adres oraz limit kilometrów i ewentualne dopłaty za jego przekroczenie (24 proc.). Mniejsza ilość respondentów podczas podejmowania decyzji o wypożyczeniu auta zwraca uwagę na możliwość wynajmu samochodu bez użycia karty kredytowej (20 proc.) czy możliwość wyjazdu wynajętym autem za granicę (14 proc.). Jedna dziesiąta badanych sprawdza, czy wynajmowane auto ma zimowe lub letnie opony zamiast wielosezonowych oraz dodatkowe wyposażenie, takie jak np. fotelik dziecięcy, nawigacja czy bagażnik dachowy.
O PZWLP
Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) to organizacja skupiająca 18 firm, specjalizujących się w wynajmie i leasingu aut na polskim rynku flotowym. Członkowie PZWLP tworzą czołówkę głównych graczy w branży. Organizacja reprezentuje ok. 85% rynku pojazdów obsługiwanych w ramach wynajmu długoterminowego, a należą do niej największe polskie i międzynarodowe firmy Rent a Car. Celem działalności organizacji jest kształtowanie i wpływanie na rozwój branży wynajmu i leasingu pojazdów w Polsce. Firmy członkowskie PZWLP dysponują obecnie w Polsce łączną flotą
ponad 275 tys. pojazdów w wynajmie długoterminowym oraz ponad 20 tys. samochodów w wynajmie krótko- i średnioterminowym (dane nie uwzględniają floty firmy Sixt / EuroRent Sp. z o.o.).
Do PZWLP należą: Alphabet Polska Fleet Management Sp. z o.o., Arval Service Lease Polska Sp. z o.o., mLeasing Sp. z o.o., Business Lease Poland Sp. z o.o., Carefleet S.A., MHC Mobility Polska Sp. z o.o., Express sp. z o.o. sp. k., Nivette Fleet Management Sp. z o.o., Idea Fleet S.A., Hertz / Motorent Sp. z o.o., 99rent Sp. z o.o., Rentis S.A., Sixt / EuroRent Sp. z o.o., Volkswagen Financial Services Polska, MM Cars Rental (MM Service Lease Polska sp. z o.o.), Kaizen Rent S.A., Ayvens oraz Grupa Masterlease.
PZWLP jest członkiem zbiorowym Związku Polskiego Leasingu (ZPL), Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP). Organizacja współtworzy ze Stowarzyszeniem Kierowników Flot Samochodowych (SKFS) uruchomione w 2017 roku jako pierwsze w Polsce, pełnowymiarowe podyplomowe studia flotowe Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. PZWLP został założony w 2005 r.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).