Silesion.PL

serwis informacyjny

Wyjątkowy sezon PZU Amp Futbol Ekstraklasy startuje w Poznaniu

PZU Amp Futbol Ekstraklasa wchodzi w kluczowa faze. Kto odpadnie z rywalizacji o mistrzostwo 2022

PZU Amp Futbol Ekstraklasa wchodzi w kluczowa faze. Kto odpadnie z rywalizacji o mistrzostwo 2022

To będzie świetna okazja do tego, żeby zobaczyć na żywo Marcina Oleksego, zawodnika Warty Poznań, który trzy tygodnie temu zdobył Nagrodę Puskasa FIFA. W sobotę i w niedzielę na stadionie lekkotletycznym na Golęcinie zostanie rozegrany I Turniej PZU Amp Futbol Ekstraklasy w 2023 roku. Wystąpi aż siedem zespołów, a rywalizacja o mistrzostwo Polski będzie toczyła się w nowej formule.

Na zakończenie poprzedniego sezonu ligowego Marcin Oleksy wbił Stali Rzeszów bramkę, która przeszła do historii. Piłkarz Warty Poznań wsparł się na kulach i efektownymi nożycami posłał piłkę do siatki. Trafienie zyskało ogromną popularność – tak dużą, że znalazło się wśród 11 goli nominowanych do Nagrody Ferenca Puskasa, czyli trofeum, którym FIFA nagradza autora najładniejszej bramki w danym roku kalendarzowym. Ciąg dalszy znamy doskonale. Głosami kibiców z całego świata Marcin Oleksy znalazł się w finałowej trójce i poleciał na galę do Paryża. Już na miejscu okazało się, że to właśnie trafienie Polaka zostało przez fachowców wybrane golem roku. Zawodnik Warty Poznań wychodził na scenę przy aplauzie uczestników gali, a brawo z uznaniem bili mu m.in. Leo Messi i Kylian Mbappe.

Sukces, który podbudował wszystkich

Teraz, niespełna trzy tygodnie po tamtych wydarzeniach Marcin Oleksy zaprezentuje się wreszcie w oficjalnym meczu. W sobotę rozpocznie swój trzeci sezon w barwach Warty Poznań. Kibice na Golęcinie będą mogli zobaczyć na żywo nie tylko pierwszego Polaka, który sięgnął po Nagrodę Puskasa, ale także statuetkę, którą otrzymał w stolicy Francji.

– Po nominacji i zdobycie przez Marcina nagrody FIFA za najładniejszą bramkę roku 2022 wzrosło zainteresowanie amp futbolem. Jesteśmy podbudowani sukcesem naszego zawodnika. Wszystkim z nas dodaje to wiary w siebie – podkreśla trener „Zielonych”, Dariusz Sylwestrzak.

Sukces Marcina Oleksego sprawił, że cała społeczność amp futbolowa mogła poczuć się wyjątkowo. A warto podkreślić, że piłka nożna dla osób po amputacjach i z niedowładem kończyn rozwija się w Polsce modelowo. W drugim sezonie z rzędu liga powiększa się o nowa drużyna. Tym razem do stawki dołączył Śląsk Wrocław.

Nowa formuła – Warta Poznań chce powalczyć o medal

Przy siedmiozespołowej Ekstraklasie władze ligi podjęły decyzję o zmianie formuły wyłaniania mistrza Polski. Dwa pierwsze turnieje – teraz w Poznaniu i za miesiąc w Warszawie – będą miały charakter eliminacji. Po rozegraniu meczów każdy z każdym (po trzy spotkania na każdym turnieju) stawka zostanie podzielona. O tytuł w grupie mistrzowskiej powalczą trzy najlepsze ekipy, a pozostałe będą rywalizowały ze sobą o miejsce tuż za podium.

– Cieszymy się, że sezon wreszcie rusza. W zespole panuje bardzo dobra atmosfera, jesteśmy dobrze przygotowani. Fizjoterapeuci ciężko pracowali, aby wszyscy byli zdolni do gry – mówi trener Sylwestrzak. – Turniej, którego jesteśmy gospodarzami, zapowiada się interesująco, ale może być dla nas ciężki. Zmierzymy się bowiem z teoretycznie najsilniejszymi rywalami w lidze, najlepszą trójką poprzedniego sezonu. Liczymy jednak na zdobyte punkty, co pozwoliłoby nam realnie myśleć o awansie do grupy mistrzowskiej.

W porównaniu z poprzednim rokiem w Warcie Poznań doszło do niewielkich zmian kadrowych. Do drużyny Nowych Technologii Różyca odszedł Dawid Kaczmarek, natomiast w szeregi „Zielonych” wstąpił Łukasz Mamczarz, a ponadto z TSP Kuloodpornych Bielsko-Biała został wypożyczony Kamil Gajda.

Do występu przed własną widownią poznaniacy przygotowywali się na pięciu weekendowych zgrupowaniach. Więcej treningów mieli kadrowicze, czyli wspomniany Marcin Oleksy, a także bramkarz i kapitan Warty Poznań, Hubert Mularczyk oraz Mateusz Warakomski. Cała trójka uczestniczy ostatnio regularnie w zgrupowaniach reprezentacji Polski.

Nie tylko mecze na Golęcinie

Warto wybrać się w weekend na stadion lekkoatletyczny na Golęcinie nie tylko po to, by zobaczyć zmagania w tej dynamicznie rozwijającej się dyscyplinie sportu oraz jej najbardziej dziś rozpoznawalną twarz, Marcina Oleksego. Zawodnik Warty Poznań będzie miał ze sobą Nagrodę Puskasa i zostanie ona wystawiona w taki sposób, żeby każdy mógł ją obejrzeć z bliska.

Ponadto, na kibiców czekają też inne atrakcje. Są wśród nich: strefa animacji dla dzieci przygotowana przez Fikołki, stoisko eko-edukacji z grą wielkoformatową od firmy Abrys, punkt z Miodami Jana, czyli przedstawiciela Zielonej Pasieki, a także miejsce w którym będzie można napić się pysznej kawy z Palarni Odija.

Oficjalnym Partnerem Turnieju jest spółka Enea. Wstęp na obiekt przy ul. Warmińskiej jest bezpłatny.

Transmisje ze wszystkich spotkań można obejrzeć w aplikacji TVP Sport oraz na profilu Amp Futbol Polska na Facebooku. https://www.facebook.com/AmpFutbolPolska

I TURNIEJ PZU AMP FUTBOL EKSTRAKLASY 2023 – POZNAŃ

Sobota, 18 marca

 • 10:00 Ceremonia otwarcia
 • 10:30 Śląsk Wrocław – Legia Warszawa
 • 11:45 Nowe Technologie Różyca – Wisła Kraków
 • 13:00 Stal Rzeszów – TSP Kuloodporni Bielsko-Biała
 • 14:15 Warta Poznań – Legia Warszawa
 • 15:30 Śląsk Wrocław – TSP Kuloodporni Bielsko-Biała

Niedziela, 19 marca

 • 9:00 Nowe Technologie Różyca – Stal Rzeszów
 • 10:15 Warta Poznań – Wisła Kraków
 • 11:30 Legia Warszawa – TSP Kuloodporni Bielsko-Biała
 • 12:45 Śląsk Wrocław – Nowe Technologie Różyca
 • 14:00 Warta Poznań – TSP Kuloodporni Bielsko-Biała

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author