Silesion.PL

serwis informacyjny

Wrześniowe obchody 100-lecia Hufca ZHP Katowice

Wieża Spadochronowa w Katowicach

Wieża Spadochronowa w Katowicach

Hufiec ZHP Katowice obchodzi jubileusz 100-lecia! Z tej okazji 4 września katowiccy harcerze staną do Apelu u stóp Wieży Spadochronowej.

O godzinie 17:00 rozpocznie się uroczysty Apel Hufca ZHP Katowice podczas którego zostanie wręczony sztandar. Po Apelu harcerze utworzą kolumnę czwórkową, która ulicami Katowic przejdzie na rynek przed Pomnik Harcerek i Harcerzy Chorągwi Śląskiej poległych w latach 1939-1945. Organizowany przemarsz jest związany z 40-tą rocznicą odsłonięcia Pomnika na katowickim rynku.

– Stulecie Hufca to wspaniały jubileusz – wiek historii, podczas którego wiele pokoleń związało się z ZHP. Harcerstwo kształtowało charakter kolejnych pokoleń i tak jest do dzisiaj. Harcerki, harcerze, instruktorzy, zuchy – łączą ich wspólne wartości i ideały, tak ważne w obecnych czasach. Służba drugiemu człowiekowi kształtuje nasze postawy i to jest coś, na co warto stawiać. Jestem dumny, że w Katowicach mamy tak wielu wspaniałych członków ZHP – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Do harcerskiego świętowania zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta Katowice, chcemy wspólnie rozpocząć kolejny rok harcerskich przygód oraz uczcić pamięć poległych w obronie miasta w czasie II Wojny Światowej – dodaje phm. Małgorzata Dudek-Wąs, Komendantka Hufca ZHP Katowice.

Wrześniowe wydarzenia są częścią obchodów 100-lecia istnienia Hufca w Katowicach. W przeciągu ostatnich stu lat instruktorki, instruktorzy, harcerze i harcerki wzbogacali społeczność Katowic organizując różne formy aktywności takie jak festyny, szkolenia, zbiórki, obozy, biwaki, kampanie uświadamiające czy też gry terenowe. Harcerze dbają o wychowanie i wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży z Katowic, kształtują ich charaktery poprzez stawianie wyzwań. Tym samym Hufiec Katowice w przeciągu ostatnich stu lat działalności wychował wiele prawych, aktywnych, zaradnych oraz odpowiedzialnych obywateli naszego miasta i kraju. Dzisiaj Hufiec Katowice jest największą organizacją pozarządową w naszym mieście, która zrzesza ponad 1 000 członków.

Wydarzenie swoim patronatem objął Prezydent Katowic Marcin Krupa.

Do Związku Harcerstwa Polskiego może należeć każdy kto wyraża chęć przynależności do organizacji. Po wyrażeniu takiej chęci należy znaleźć drużynę w odpowiedniej grupie wiekowej. Drużynowy takiej drużyny przekaże wszystkie niezbędne informacje na temat zgód na przynależność, składek oraz umundurowania.

W Związku Harcerstwa Polskiego funkcjonują następujące grupy wiekowe i metodyczne:

6-10 lat – Zuchy, które pracują w Gromadach Zuchowych

10-13 lat – Harcerze, którzy pracują w Drużynach Harcerskich

13-16 lat – Harcerze Starsi, którzy pracują w Drużynach Starszoharcerskich

15-21 lat – Wędrownicy, którzy pracują w Drużynach Wędrowniczych

 Nieprzetarty Szlak – są to drużyny dla osób z niepełnosprawnościami

Jednostki można poszukać za pomocą stworzonej przez harcerzy mapy, która jest dostępna na stronie internetowej hufca. 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *