Silesion.PL

serwis informacyjny

Wielkie nazwiska nie zawiodły w pierwszym dniu AMP w pływaniu w Lublinie

AMP Plywanie 2024 Lublin Fot Rafal Oleksiewicz

fot Rafał Oleksiewicz

Mistrzowie uniwersjady, medaliści mistrzostw świata, a także przyszli olimpijczycy – tak mocno obsadzone są finały Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu, które odbywają się w Lublinie. Pierwszego dnia zawodów faworyci nie zawiedli i zgodnie z przewidywaniami wywalczyli medale, a Ksawery Masiuk pobił swój rekord życiowy aż o pięć sekund!

W tym roku finały Akademickich Mistrzostw Polski odbywają się w Lublinie, na pływalni 25-metrowej, na której na co dzień odbywają się najważniejsze imprezy w kraju. To tylko podnosi rangę zawodów. – To dla nas wielka duma, że możemy organizować także Akademickie Mistrzostwa Polski, bo chcemy pokazać się z jak najlepszej strony, również organizacyjnej – mówił Mariusz Siembida, menedżer sekcji pływania AZS UMCS Lublin i członek zarządu Polskiego Związku Pływackiego. – Zawodnicy do tej pory są bardzo zadowoleni i jak twierdzi większość z nich, basen jest szybki. To nas cieszy, bo Lublin chce pokazać, że potrafi organizować imprezy na wysokim poziomie.

Piękno AMP polega na tym, że wśród studentów nie brakuje również profesjonalnych sportowców, którzy na co dzień rywalizują na arenie krajowej, ale też międzynarodowej. Nie inaczej jest w pływaniu, bowiem na starcie zawodów w Lublinie zameldowali się m.in. Ksawery Masiuk z Uniwersytetu Warszawskiego (tegoroczny brązowy medalista mistrzostw świata w Dosze), Adela Piskorska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (zwyciężczyni ubiegłorocznej uniwersjady) czy Jakub Majerski z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach (tegoroczny brązowy medalista mistrzostw świata). Co więcej, każdy z nich pojedzie również na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Nie ma co ukrywać, że AMP powoli już sięgają rangą tych głównych imprez pływackich – dodał Siembida. – Impreza odbywa się kilkanaście dni przed Głównymi Mistrzostwami Polski, co sprawia, że zawodnicy chcą sprawdzić swoją formę chociaż na krótkim basenie. To nie są już drugorzędne zawody, dlatego staramy się też wpisać je na stałe do kalendarza Polskiego Związku Pływackiego. Cieszy nas taki wysoki poziom.

W sobotę rano odbyły się eliminacje w czternastu pierwszych konkurencjach. Najlepszych, którzy awansowali do finałów, czekał jeszcze jeden start, który był już kluczowy, jeśli chodzi o medale. Po południu najlepsi okazali się Barbara Mazurkiewicz (50 m stylem klasycznym kobiet, Uniwersytet Warszawski, czas 30,29 s), Paweł Juraszek (50 m stylem klasycznym mężczyzn, Politechnika Opolska, 27.53 s), Aleksandra Polańska (100 m stylem dowolnym, Uniwersytet Warszawski, 54,81 s), Dominik Dudys (100 m stylem dowolnym mężczyzn, AWF Katowice, 47,67 s), wspomniani Piskorska (50 m stylem grzbietowym kobiet, 26,85 s i 200 m stylem grzbietowym kobiet, 2:07,55), Masiuk (50 m stylem grzbietowym mężczyzn, 23,76 s) i Majerski (100 m stylem motylkowym mężczyzn, 50,32 s), a także Wiktoria Piotrowska (100 m stylem motylkowym kobiet, AWF Warszawa, 58,84 s), Kinga Paradowska (200 m stylem klasycznym kobiet, WSG Bydgoszcz, 2:26,40), Dawid Wiekiera (200 m stylem klasycznym mężczyzn, Politechnika Opolska, 2:09,01) i Filip Kosiński (200 m stylem grzbietowym mężczyzn, AWF Warszawa, 1:55.14). Z kolei w wyścigu na 4×50 m stylem zmiennym triumfowały studentki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (1:52.57), a na tym samym dystansie wśród mężczyzn wygrali zawodnicy Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (1:34.63).

Pierwszy raz jestem na AMP-ach i cieszę się, że mogłem poczuć ten klimat, te emocje. Jest wielu zawodników, słychać doping z trybun. A jeśli chodzi o mój występ, to ostatni raz 200 m zmiennym płynąłem cztery lata temu. Poprawiłem teraz rekord życiowy aż o pięć sekund i jestem bardzo zadowolony, bo w ogóle się tego nie spodziewałem, tym bardziej że dopiero co wróciłem z obozu z Poznania, ciężko trenuję, a tutaj jest naprawdę szybkie pływanie – ocenił Masiuk.

Również Piskorska do Lublina przyjechała prosto z Poznania, gdzie przebywała na zgrupowaniu reprezentacyjnym. Po zdobyciu medali wraca do swoich koleżanek i kolegów z kadry narodowej. – Były to dość specyficzne zawody, szybkie, ale fajnie było zobaczyć znajome twarze osób, z którymi ścigałam się dawno temu – mówiła Piskorska. – Na pewno była to też dla mnie forma treningu, które zrealizowałam na najwyższym poziomie. Lublin też zawsze był dla mnie przyjazny, mam z tego basenu dobre wspomnienia i mam nadzieję, że będzie tutaj organizowane jak najwięcej imprez.

W niedzielę poznamy kolejnych akademickich mistrzów Polski w pozostałych konkurencjach, m.in. na 50 m stylem klasycznym i grzbietowym czy na 100 m stylem dowolnym.

Akademickie Mistrzostw Polski w pływaniu, których organizatorem jest Klub Środowiskowy AZS Lublin, wsparło Miasto Lublin. Partnerami zostały AQUA Lublin, Lubelskie Centrum Konferencyjne oraz Akademickie Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wyniki sobotnich finałów AMP 2024 w pływaniu w Lublinie

50 m stylem klasycznym kobiet:

1. Barbara Mazurkiewicz (Uniwersytet Warszawski)

2. Anna Doroszkiewicz (Gdański Uniwersytet Medyczny)

3. Victoria Kocjan (AWF Katowice)

50 m stylem klasycznym mężczyzn:

1. Paweł Juraszek (Politechnika Opolska)

2. Łukasz Solak (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

3. Marcel Tarasiewicz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)

100 m stylem dowolnym kobiet:

1. Aleksandra Polańska (Uniwersytet Warszawski)

2. Julia Kulik (Uniwersytet Warszawski)

3. Maja Nowak (Uniwersytet Warszawski)

100 m stylem dowolnym mężczyzn:

1. Dominik Dudys (AWF Katowice)

2. Paweł Juraszek (Politechnika Opolska)

3. Konrad Zieliński (Wyższa Szkoła Edukacji w Sporcie Warszawa)

50 m stylem grzbietowym kobiet:

1. Adela Piskorska (UMCS Lublin)

2. Emilia Mozołowska (Uniwersytet SWPS w Warszawie)

3. Laura Pogorzelska (AWF Kraków)

50 m stylem grzbietowym mężczyzn:

1. Ksawery Masiuk (Uniwersytet Warszawski)

2. Marcel Wągrowski (Politechnika Łódzka)

3. Paweł Smoliński (AWF Katowice)

100 m stylem motylkowym kobiet:

1. Wiktoria Piotrowska (AWF Warszawa)

2. Aleksandra Cieplak (AWF Katowice)

3. Marianna Rydyńska (UKW Bydgoszcz)

100 m stylem motylkowym mężczyzn:

1. Jakub Majerski (AWF Katowice)

2. Damian Chrzanowski (AWF Wrocław)

3. Michał Poprawa (AWF Katowice)

200 m stylem klasycznym kobiet:

1. Kinga Paradowska (WSG Bydgoszcz)

2. Weronika Hallmann (Uniwersytet Warszawski)

3. Angelika Wikieł (Uniwersytet Warszawski)

200 m stylem klasycznym mężczyzn:

1. Dawid Wiekiera (Politechnika Opolska)

2. Mikhail Lemiasheuski (AGH Kraków)

3. Oliwier Misztal (Uniwersytet Warszawski)

200 m stylem grzbietowym kobiet:

1. Adela Piskorska (UMCS Lublin)

2. Marianna Rydyńska (UKW Bydgoszcz)

3. Klaudia Tarasiewicz (Uniwersytet Szczeciński)

200 m stylem grzbietowym mężczyzn:

1. Filip Kosiński (AWF Warszawa)

2. Jakub Majerski (AWF Katowice)

3. Aleksander Sienkiewicz (AWF Katowice)

200 m stylem zmiennym kobiet:

1. Anna Kamińska (AWF Warszawa)

2. Milena Woźnica (Uniwersytet Gdański)

3. Wiktoria Wrzesińska (Uniwersytet Łódzki)

200 m stylem zmiennym mężczyzn:

1. Ksawery Masiuk (Uniwersytet Warszawski)

2. Michał Poprawa (AWF Katowice)

3. Jan Adamczyk (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

4×50 m stylem dowolnym kobiet:

1. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

2. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

3. Warszawski Uniwersytet Medyczny

4×50 m stylem dowolnym mężczyzn:

1. AWFiS Gdańsk

2. Politechnika Morska w Szczecinie

3. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025