Silesion.PL

serwis informacyjny

Why war? – wystawa plakatu antywojennego w Muzeum Śląskim w Katowicach

Why War Adan Paredes Barrera

Why War Adan Paredes Barrera

Why war? to tytuł czasowej, plenerowej wystawy, prezentowanej w Muzeum Śląskim w Katowicach od 22 lutego do 31 sierpnia. Można będzie zobaczyć 15 współczesnych plakatów antywojennych autorstwa twórców pochodzących z różnych części świata, w tym z Ukrainy.

24 lutego 2022 roku miała miejsce rosyjska inwazja na Ukrainę, która zapoczątkowała pełnoskalowe działania wojenne. Walka toczy się także na froncie artystycznym i kulturowym. Twórcy z całego świata uwieczniają najważniejsze momenty, tragedie i nastroje ludzi, utrwalając ducha wydarzeń, których wszyscy jesteśmy świadkami.

Plakat autorstwa Alena Morgunova / Muzeum Śląskie

Plakaty wybrane przez kuratorkę wystawy – Anastasię Alforovą – tworzyli młodzi artyści, przeważnie absolwenci ASP z różnych krajów: większość z Ukrainy, jednak nie zabraknie także prac z Polski, Czech, Japonii, Brazylii czy Peru.

Plakat autorstwa Saki Matsumoto / Muzeum Śląskie

Celem wystawy jest wywołanie refleksji na temat wydarzeń militarnych w Ukrainie oraz wzmocnienie w twórcach poczucia, że ich aktywność jest ważna i zauważalna, nie tylko na Facebooku, gdzie większość publikuje swoje prace. Sztuki wizualne odzwierciedlają uczucia i nastroje artystów, a często oddziałują na odbiorców, tworząc przestrzeń dla empatii, do dzielenia się swoimi emocjami czy spostrzeżeniami.

Plakat autorstwa Bogdana Davydiuk / Muzeum Śląskie

Plakaty, które wybrałam, naświetlają różne aspekty wojny prowadzonej dzisiaj przez Rosję na terenach Ukrainy. Jedne mówią o wielkich tragediach, które wydarzyły się w konkretnych miastach, takich jak: Bucza, Irpień, Mariupol, Izium. Inne – pokazują oblicze wroga, z którym musieliśmy jako naród stanąć twarzą w twarz. Są też prace odzwierciedlające ból, cierpienie, strach, a jednocześnie odwagę i siłę tych, którzy stawiają opór przemocy w Ukrainie.

Wojna trwa już rok. Ludzie są psychicznie zmęczeni, nie nadążają (albo często też nie chcą) śledzić w mediach wszystkich wiadomości związanych z działaniami wojennymi. Ta wystawa jest moją próbą przypomnienia, że wojna w Ukrainie (na kontynencie europejskim) wciąż trwa i cały kraj – cały naród sąsiadujący z Polską – żyje w stanie wojny, w ciągłym strachu o życie swoje i bliskich – mówi pochodząca z Charkowa absolwentka Kharkiv State Academy of Design and Fine Arts, kuratorka wystawy Anastasia Alforova.

Plakaty antywojenne prezentowane będą od 22 lutego do 31 sierpnia 2023 na terenie zewnętrznym Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024