#WARTOod110lat: Wystawa poświęcona Warcie Poznań na Wolnym Dziedzińcu
– Chcemy pokazać Wartę Poznań jako zasłużoną markę sportową, najstarszy klub piłkarski w mieście, ale także organizację, która współcześnie odgrywa w nim ważną rolę – mówi Jarosław Żubka, dyrektor marketingu i komunikacji „Zielonych” o otwartej właśnie wystawie #WARTOod110lat z okazji zbliżającego się jubileuszu Klubu.
Na 27 planszach znalazły się zdjęcia i krótkie teksty, które mają na celu przypomnienie pięknej historii Warty Poznań, klubu założonego 15 czerwca 1912 roku przez grupkę nastolatków i który wkrótce stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek sportowych w Polsce.
Zwiedzający poznają m.in. postacie Mariana Einbachera, uczestnika pierwszego meczu reprezentacji Polski; Mariana Spojdy, który zagrał przeciwko Węgrom, gdy reprezentacja Polski debiutowała na Igrzyskach Olimpijskich; Fryderyka Scherfke, najlepszego ligowego strzelca w dziejach „Zielonych” i autora pierwszej bramki dla reprezentacji Polski w premierowym występie na mistrzostwach świata; Wawrzyńca Stalińskiego, mistrza Polski z 1929 roku, autora pierwszego hat-tricka w dziejach reprezentacji narodowej czy innego przedwojennego mistrza, Mariana Fontowicza, legendarnego bramkarza z blisko 600 meczami w pierwszym zespole, z czego ponad 220 rozegranymi w barwach Warty Poznań w Ekstraklasie; jest też Henryk Czapczyk, kapitan mistrzowskiej drużyny z 1947 roku, a wcześniej bohater walk o niepodległość kraju, dowódca oddziału szturmowego w Powstaniu Warszawskim.
Oprócz wspomnianych piłkarzy, na planszach są przypomniane również wydarzenia, dzięki którym Warta Poznań zapisała się w historii polskiego futbolu: to m.in. pierwszy mecz w kraju rozegrany przy sztucznym oświetleniu, pierwsza transmisja z pojedynku piłkarskiego zrealizowana przez Radio Poznań. Został też pokazany zegar marki Omega, który Warta Poznań wygrała w konkursie na najbardziej popularny klub piłkarski w Polsce. Przedstawiono również, jak zmieniał się herb Klubu, jak wyglądały koszulki piłkarzy i na których stadionach „Zieloni” rozgrywali swoje mecze, łącznie z rekordowym występem na obiekcie im. Edmunda Szyca (wówczas im. 22 lipca) z 50-tysięczną widownią.
Krótko podsumowano też ostatnie lata działalności piłkarskiej Warty Poznań, z naciskiem na jej projekty EKO, zaangażowanie się w aktywizację seniorów, drużynę amp futbolu, ligowy zespół kobiet oraz Akademię Warty Poznań.
– Połączenie na tylu planszach 110-letniej historii Warty Poznań to jest sztuka. Efekt można oglądać na Placu Kolegiackim, w sercu Poznania i gorąco do tego zachęcam. Przy okazji, dziękuję władzom miasta Poznania za to, że udostępniły nam tę przestrzeń – mówi Jarosław Żubka, dyrektor ds. marketingu i komunikacji. – Wystawa jest połączeniem wątków historycznych i bieżącej działalności. Chcemy pokazać Klub jako zasłużoną markę sportową, najstarszy klub piłkarski w Poznaniu, ale także organizację, która współcześnie odgrywa ważną rolę. Nie tylko w kontekście sportowym, ale także np. w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. Jest wiele ciekawostek, trochę smaczków.
Wystawa #WARTOod110lat jest do obejrzenia codziennie w godz. 6-22 na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim 17. Na każdej planszy znajduje się kody QR, z których jeden odsyła na stronę z tekstem przetłumaczonym na język angielski, a drugi – na język ukraiński. Zapraszamy!
Fot. Jan Piechota / Warta Poznań
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).