Silesion.PL

serwis informacyjny

W Zakładzie Produkcyjnym ORLEN działa nowa zeroemisyjna elektrownia

PKN Orlen

ORLEN uruchomił w Płocku elektrownię zasilaną wodą z oczyszczonych i uzdatnionych ścieków z Zakładu Produkcyjnego. W ciągu roku nowa jednostka będzie w stanie wyprodukować energię, która może zaspokoić potrzeby ok. 400 gospodarstw domowych. Inwestycja wpisuje się w działania Koncernu na rzecz poprawy efektywności energetycznej i rozwoju nowych, zeroemisyjnych źródeł produkcji energii.

Zbudowana na terenie Zakładu Wodno-Ściekowego ORLEN w Płocku, mała przepływowa hydroelektrownia wodna ma moc znamionową 160 kW i może w ciągu roku wyprodukować ok. 800 MWh energii elektrycznej. Elektrownia wykorzystuje rurociąg ułożony na skarpie wiślanej, na końcu którego zamontowano hydrozespół składający się z turbiny i generatora.

Woda używana w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku jest czerpana z Wisły. Po wykorzystaniu, jest najpierw oczyszczana i uzdatniana, aby jej parametry były zgodne z normami środowiskowymi. Oczyszczone ścieki w pierwszej kolejności wykorzystuje się w Zakładzie m.in. do produkcji wody przeciwpożarowej i gospodarczej, w ten sposób częściowo zamykając obieg wody, a dopiero ich nadmiar odprowadzany jest do rzeki.

– Do tej pory energia z oczyszczonych ścieków, odprowadzanych z Zakładu Produkcyjnego w Płocku, po prostu się marnowała. Teraz, dzięki uruchomieniu hydroelektrowni, możemy użyć tej energii do produkcji zielonej elektryczności. Lepsze wykorzystanie posiadanych zasobów jest ważnym elementem transformacji energetycznej koncernu, umożliwiającym zrównoważony rozwój, zgodnie z celami wyznaczonymi w Strategii Grupy – mówi Józef Węgrecki, Członek Zarządu ds. Operacyjnych ORLEN SA.

Budowa hydroelektrowni kosztowała ok. 3 mln zł. Produkowana w niej energia będzie wprowadzana do sieci elektroenergetycznej, co pozwoli ORLEN uzyskać dodatkowe przychody ze sprzedaży w wysokości ok. 0,5 mln zł rocznie.

Zakład Produkcyjny w Płocku wykorzystuje około 27 mln m sześc. wody rocznie, co stanowi ok. 0,2% zużycia wody w całej polskiej gospodarce. Dzięki przeprowadzonym modernizacjom Zakład w Płocku dwukrotnie zwiększył efektywność wykorzystania wody w procesach produkcyjnych. Ograniczono ilość odprowadzanych, oczyszczonych ścieków – z ok. 40 mln m sześc. do 14 mln m sześc. To wszystko przy wzroście przerobu ropy z około 8 mln do ponad 16 mln ton rocznie. Koncern przeprowadził liczne inwestycje w obszarze gospodarki wodnej zwiększające bezpieczeństwo i efektywność procesów produkcyjnych, instalując m.in. nowe filtry wody gospodarczej i przeciwpożarowej, nowy kolektor i reaktor wielokomorowy do wody zdekarbonizowanej potrzebnej w procesach produkcyjnych. Aktualnie koncern wdraża zintegrowany system zarządzania w obszarze gospodarki wodno-ściekowej, który umożliwi jeszcze efektywniejsze wykorzystanie wody oraz zwiększenie bezpieczeństwa sieci wodnych i kanalizacyjnych.

Nowa hydroelektrownia to kolejna inwestycja wpisująca się w Strategię Zrównoważonego Rozwoju Grupy ORLEN. W ramach dokumentu, który wyznacza cele Koncernu na lata 2024-2030, Grupa do 2026 r. stworzy m.in. kompleksowy plan działania na rzecz ochrony bioróżnorodności na obszarach swojej działalności oraz jednolitą politykę zrównoważonej gospodarki wodno-ściekowej.

Jedną z kluczowych inwestycji w tym obszarze jest projekt „Blue Bridge”. Zakłada on odbiór ścieków pochodzących z oczyszczalni eksploatowanej przez Wodociągi Płockie i doczyszczenie ich do jakości wody procesowej, która następnie będzie wykorzystana w Zakładzie Produkcyjnym ORLEN. Dzięki temu Koncern ograniczy o ok. 25 proc. pobór wody wiślanej wykorzystywanej w procesach produkcyjnych w Zakładzie w Płocku.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025