Silesion.PL

serwis informacyjny

W wieku 81 lat zmarł legendarny trener Orest Lenczyk

Śmierć Oresta Lenczyka, jednego z najbardziej zasłużonych trenerów w historii polskiej piłki nożnej, przyniosła wielki smutek całemu środowisku sportowemu. Lenczyk, który zmarł w wieku 81 lat, pozostawił po sobie niezwykle bogatą spuściznę trenerską. Jego śmierć została potwierdzona przez wiele klubów, które prowadził podczas swojej długiej kariery.

Łukasz Gikiewicz, były podopieczny Lenczyka ze Śląska Wrocław, jako pierwszy poinformował o jego śmierci. To właśnie we Wrocławiu trener odniósł swój ostatni wielki sukces, prowadząc Śląsk do zdobycia mistrzostwa i Superpucharu Polski w 2012 roku. Po tym triumfie, Lenczyk pracował jeszcze w Zagłębiu Lubin w latach 2013-2014, kończąc swoją aktywną karierę trenerską.

Ruch Chorzów, klub, w którym Lenczyk pracował trzykrotnie, również potwierdził smutną wiadomość. Na swojej oficjalnej stronie klub wyraził głębokie kondolencje rodzinie, przyjaciołom i wszystkim, których dotknęła jego śmierć. Lenczyk pracował w Ruchu najpierw w latach 1982-1984, potem 1996-1999, a także w 2002 roku, zostawiając niezatarte ślady w historii klubu.

Kariera Lenczyka była pełna sukcesów, a jednym z najbardziej pamiętnych momentów było zdobycie mistrzostwa Polski z Wisłą Kraków w 1978 i ponownie w 2001 roku. Te sukcesy, w połączeniu z Superpucharem zdobytym z GKS-em Katowice w 1995 roku, potwierdzają jego umiejętności i zdolność do budowania zwycięskich drużyn.

GKS Katowice również złożył kondolencje po śmierci Lenczyka, przypominając jego znaczący wkład w sukcesy klubu. Podczas pierwszej kadencji (1990-1991) zdobył brązowe medale mistrzostw Polski i poprowadził zespół w rozgrywkach Pucharu UEFA przeciwko Turun Palloseura i Bayerowi Leverkusen. W 1995 roku Lenczyk poprowadził GKS do zwycięstwa w Superpucharze Polski.

Widzew Łódź, gdzie Lenczyk pracował dwukrotnie, również wyraził żal z powodu jego śmierci. Pierwszy okres jego pracy w klubie (1986-1988) przyniósł historyczne zwycięstwo nad Legią Warszawa. Druga kadencja (1999-2000) była równie udana, choć zakończyła się przedwcześnie.

Orest Lenczyk pozostawił po sobie bogate dziedzictwo, które na zawsze zapisze się w annałach polskiego futbolu. Jego profesjonalizm, determinacja i umiejętność motywowania zawodników były niezrównane. Przez lata jego kariery, prowadził wiele klubów do sukcesów, pozostając zawsze szanowanym i podziwianym przez zawodników, współpracowników oraz fanów piłki nożnej.

Ostatnie lata życia Lenczyka były naznaczone problemami zdrowotnymi, które uniemożliwiły mu uczestnictwo w tegorocznej gali 60-lecia GKS-u Katowice. Pomimo tego, zawsze podkreślał, jak wiele znaczyły dla niego wspomnienia związane z klubem i jego współpracownikami.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024