Silesion.PL

serwis informacyjny

“W RAMACH MIASTA – URBAN ART”. Dzieła światowego street artu w Katowicach

Repliki prac francuskiego artysty ulicznego Invadera

Katowice nie po raz pierwszy są pionierami w realizacji wydarzeń muzycznych i kulturalnych w skali polskiej i europejskiej. W mieście jest już szlak murali, moderny czy śląskiego bluesa. Tytuł Europejskiego Miasta Nauki stał się dodatkowym bodźcem do działań. Na ulicach Katowic już można dostrzec pierwsze mozaiki, które zapowiadają wyjątkowe wydarzenie poświęcone artystom street artowym.

Przez ostatnie lata w Katowicach powstawały wielkoformatowe murale, instalacje artystyczne, czasowe instalacje multimedialne, a także projekty z pogranicza dizajnu i typografii, wystawy, warsztaty czy projekty społeczne. Teraz czas na zupełnie nowy projekt pod nazwą „W RAMACH MIASTA – URBAN ART.”

– Kluczowa data w realizacji projektu to 1 maja. Wtedy w śródmieściu otwarta zostanie tymczasowa wystawa z pracami m.in. Roya Liechtensteina, Banksy’ego, Obeya, Roberta Indiana, Stika, Davida LaChapelle, Andy’ego Warhola, Kawsa czy Damiena Hirsta. Nasza wystawa będzie ogromnym zaskoczeniem. Pojawi się na niej całe spektrum dzieł: grafiki, plakaty, zdjęcia, rzeźby, figury, przedmioty codziennego użytku. Sztuką otaczamy się każdego dnia. My tylko spróbujemy to usystematyzować w kolekcjach artystów sztuki współczesnej i street artu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Już dziś w Biurze Obsługi Mieszkańców możecie Państwo obejrzeć słynną tarczę autorstwa Jamesa Cauty, w Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka prace hiszpańskiego artysty Paco Pometa, a w filii muzeum na Nikiszowcu – dzieła brazylijskiego artysty Vika Muniza – dodaje prezydent.

Kolekcja, na której zbudowana będzie wystawa opiera się na kilkudziesięciu oryginalnych pracach, w głównej mierze na limitowanych edycjach kolekcjonerskich, które znajdują się w  prywatnych rękach, a są sygnowane przez artystów. Będą to litografie, seriografie, edycje unikalne i z wydań otwartych, ale też krótkie serie niedostępne dziś na rynku.

– Nasze działania rozpoczynamy od pokazania publiczności replik prac francuskiego artysty ulicznego Invadera. Na ulicach miasta pojawi się docelowo 8 mozaik; a już dziś 5 z nich można podziwiać w takich lokalizacjach jak: budynek urzędu przy Rynku 1, ul. Bankowa, ul. Panewnicka, ul. Koszarowa czy ul. Mikołowska – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji.

W trakcie trwania wystawy Katowice odwiedzi z wyselekcjonowanymi przez siebie pracami jeden z czołowych twórców europejskich, a uznany polski street artowiec przygotowuje kilka dzieł dedykowanych wystawie i miastu. O szczegółach będziemy informować przy okazji otwarcia wystawy, na którą wstęp będzie bezpłatny.

Projekt W RAMACH MIASTA – URBAN ART to kolejne działanie realizowane w związku z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. W skład konsorcjum uczeni, które wraz z miastem starały się o przyznanie tytułu, wchodzą także uczelnie artystyczne – muzyczne, plastyczne oraz te kształcących na kierunku zbliżonym do sztuki – jak kulturoznawstwo. Ideą obchodów realizowanych w ramach przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki jest udowodnienie, że nauka i sztuka służą na co dzień każdemu z nas – niezależnie od grupy wiekowej. Stąd szereg inicjatyw realizowanych z myślą o mieszkańcach – zarówno tych najmłodszych jak i najstarszych – wszystko to w ramach programu 50 tygodni Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Aktualnie (od 18 do 24 marca) trwa Tydzień Miasta, współorganizowany przez Miasto Katowice i Uniwersytet Śląski. Jest on doskonałą okazją do odkrycia Katowic na nowo, jak również poznania co w tematyce miejskiej mają do powiedzenia eksperci. Przyznany Katowicom tytuł Europejskiego Miasta Nauki skłania do bliższego przyjrzenia się tematyce miasta i zadania szeregu ważnych pytań: dla kogo jest miasto? Po co jest miasto? Jakie powinno być? Wydarzenia organizowane wspólnie przez Miasto i Uniwersytet Śląski postarają się na nie odpowiedzieć, a zarazem umożliwią poznanie Katowic z być może dotąd nieznanej perspektywy.

Okazją do tego drugiego będzie udział w bezpłatnych spacerach, których uczestnicy podążą szlakami: moderny, murali, neonów, „Nowych Katowic”. Dla miłośników naszego miasta prawdziwą gratką będzie zapewne zwiedzanie Spodka z przewodnikiem, a poszukiwacze oznak wiosny będą mogli wybrać się wraz z Pawłem Grają na szwendanie po katowickich lasach.

Szczegółowy plan można znaleźć w mediach społecznościowych i na stronie www.

Katowice są pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, który otrzymał tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Wcześniej miano to nosiły m.in.: Barcelona, Monachium, Manchester czy Kopenhaga. Decyzja o przyznaniu Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki zapadła pod koniec 2021 r. W dniu 22 grudnia 2021 r. podpisana została umowa Konsorcjum Akademickiego „Katowice-Miasto Nauki”, której sygnatariuszami są: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach jako Lider Konsorcjum oraz Miasto Katowice – Strategiczny Partner Konsorcjum.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024