Silesion.PL

serwis informacyjny

W PZLA powołano Komisję ds. Biegów Długich. Prezes Olszewski: celem jest integracja środowiska

W PZLA powolano Komisje ds. Biegow Dlugich. Prezes Olszewski celem jest integracja srodowiska

W PZLA powolano Komisje ds. Biegow Dlugich. Prezes Olszewski celem jest integracja srodowiska

Polski Związek Lekkiej Atletyki powołuje do życia Komisję ds. Biegów Długich, w której zasiadać będą fachowcy i specjaliści m.in. od organizacji wydarzeń biegowych o najwyższym poziomie. – Jej zadaniem jest integracja środowiska biegowego i powstanie wielkiej lekkoatletycznej rodziny – przyznaje prezes PZLA dr Henryk Olszewski.

Przed nowo powołaną komisją postawiono szereg zadań.

Po pierwsze mam nadzieję, że komisja zdefiniuje problemy biegów długich. To są te konkurencje, których nie rozgrywa się na stadionie, a one też mają jednak potencjał medalowy. Jesteśmy 38-milionowym krajem, a w historii zdobyliśmy tylko trzy medale w maratonie na wielkich imprezach – przyznaje prezes Olszewski.

Szef polskiej lekkoatletyki liczy, że działania komisji przyczynią się także do integracji środowiska.

Moja kadencja trwa do 2024 roku. Liczę, że do tego czasu uda się zbudować coś dobrego. Myślę, że na koniec kadencji będzie dobrym prezentem dla lekkiej atletyki żebyśmy się nie dzielili na wy i oni. Żeby całe środowisko stworzyło wielką lekkoatletyczną rodzinę podkreśla Henryk Olszewski.

Przewodniczącym komisji został wybrany Bogusław Mamiński – przed laty wicemistrz świata w biegu na 3000 metrów z przeszkodami, a od lat ceniony animator biegania oraz organizator licznych wydarzeń.

Z przyjemnością przyjąłem zaproszenie prezesa Olszewskiego, którego inicjatywą było stworzenie nowej komisji, do współpracy. Wszyscy członkowie komisji są przy biegach od lat, ale reprezentują jednocześnie różne grupy. Jesteśmy oczywiście otwarci na nowych członków. Pamiętajmy, że biegi masowe to ogromne środowisko, a my chcemy je integrować. Przygotowaliśmy odpowiednią strategię. Nasze doświadczenia są ukierunkowane w budowę systemu jaki pozwoli wyselekcjonować zdolną młodzież i odpowiednio ją zagospodarować w perspektywie igrzysk w Los Angeles w 2028 roku – podkreślił Mamiński.

Jak zauważa sekretarz generalny PZLA Hubert Trochimowicz integracja środowiska biegowego nie dotyczy tylko sfery związanej z masowymi biegami ulicznymi.

Jako PZLA spoglądamy na biegi szeroko. Ostatnimi czasy czyniliśmy liczne starania związane z integracją biegów górskich. Odbyliśmy wiele szereg spotkań z organizatorami biegów, ale także samymi zawodnikami. Efekty tego już widać. W tym roku, podobnie jak międzynarodowe federacje, pod egidą Polskiego Związku Lekkiej Atletyki zostaną zorganizowane jedne duże mistrzostwa kraju w biegach górskich. Te zawody odbędą się już za nieco ponad tydzień w Szczawnicy w ramach imprezy Pieniny Ultra-Trail – informuje Hubert Trochimowicz.

W skład komisji wchodzą Agnieszka Gortel-Maciuk, Wanda Panfil, Paweł Czapiewski, Stanisław Lange, Hubert Trochimowicz oraz Bogusław Mamiński (przewodniczący).

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024