W katowickich lasach stanęło 26 nowych ławostołów
Przy leśnych drogach i ścieżkach w katowickich lasach stanęło 26 nowych ławostołów. To efekt współpracy miasta Katowice i katowickiego Nadleśnictwa. Spędzanie wolnego czasu na łonie natury możliwe jest również w katowickich parkach i skwerach. Kolejny z nich, tym razem przy ul. Grażyńskiego, przejdzie rewitalizację.
– W Katowicach do tematu zieleni podchodzimy kompleksowo. Z jednej strony rewitalizujemy przestrzenie parkowe i tu przykładem może być zakończony w tym roku projekt budowy bądź rewitalizacji czterech takich przestrzeni: w dolinie rzeki Ślepiotki, przy ul. Wantuły, przy ul. Leopolda i w Wełnowcu. Dodatkowo zrewitalizowany został także teren nad stawem Kajakowym w Dolinie Trzech Stawów. Łączny koszt tych prac wyniósł ponad 40 mln zł. Z drugiej strony realizujemy setki mniejszych zadań i projektów mieszkańców, którzy zgłaszają takie pomysły w Budżecie Obywatelskim oraz Zielonym Budżecie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Do tego dochodzą również bieżące działania naszych jednostek: Zakładu Zieleni Miejskiej czy Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej oraz współpraca z innymi podmiotami, jak np. Nadleśnictwo Katowice. Dzięki tej współpracy w przestrzeni katowickich lasów ustawionych zostało w ostatnim czasie 26 ławostołów – dodaje prezydent.
Od końca sierpnia, przez prawie cały wrzesień trwał montaż 26 ławostołów, który odbywał się we współpracy z Nadleśnictwem Katowice. Zostały one ustawione przy najbardziej uczęszczanych przez mieszkańców trasach leśnych, m.in. przy trasie rowerowej prowadzącej do stawów Barbara i Janina, w Katowickim Parku Leśnym przy trasie rowerowej, na Stargańcu oraz przy ul. Szarych Szeregów. Zakład Zieleni Miejskiej w imieniu miasta odpowiadał za transport i montaż mebli, które otrzymał od Nadleśnictwa.
– Biegacze, rowerzyści, spacerowicze zgłaszali potrzebę albo naprawy, albo postawienia nowych ławostołów przy ich ulubionych trasach. W czasie jednego z moich spotkań z nadleśniczym Wojtkiem Kubicą powiedziałem, że przygotowujemy się do wymiany ławostołów. Szybko się okazało, że możemy w tym względzie podjąć współpracę między miastem a Nadleśnictwem – mówi wiceprezydent miasta Katowice Jarosław Makowski.
Nadleśniczy Wojciech Kubica przyznaje, że taka współpraca Nadleśnictwa w kwestii poprawy leśnej infrastruktury powinna być czymś normalnym. I dodaje: – Odnowienie i uzupełnienie infrastruktury turystycznej w lasach o dominującej funkcji społecznej to dobry pomysł. Leśnicy wykorzystują drewno pozyskane w naszym lesie do wykonania składników takiej infrastruktury zachowując naturalny charakter otoczenia. Lokując w przemyślany sposób takie obiekty kanalizujemy ruch turystyczny w lesie, aby w jeszcze korzystniejszy sposób zagospodarować określone fragmenty lasu pod turystykę i wypoczynek mieszkańców naszego miasta.
KZGM remontuje kolejny skwer
Oprócz korzystania z terenów leśnych, aktywny wypoczynek w zielonych przestrzeniach miasta możliwy jest również w licznych parkach. Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej dba o tereny zielone z tym, że przy budynkach znajdujących się w jego zasobie. Pod koniec września otwarte zostały oferty w przetargu na remont skweru przy Grażyńskiego 30-36 w Koszutce.
Wykonawca zrealizuje prace pielęgnacyjne związane z obecnymi tam drzewami liściastymi, zrekultywuje trawnik, a także wykona trzy klomby obsadzone roślinami wieloletnimi – m.in. kilkoma rodzajami żurawek, róż, liliowca, kocimiętki i magnolii. Dodatkowo pojawi się jeszcze 1300 roślin cebulowych, tj. krokusy, tulipany i szafirki. Wymienione zostaną także płyty chodnikowe, a te prowadzące do budynku będą miały oznaczenia dla osób niewidomych lub słabo widzących. Pojawi się nowa, mrozoodporna nawierzchnia z kostki betonowej, odpornej na działanie np. soli. Do wykonania tego zadania zgłosiło się 6 firm. KZGM planował przeznaczyć na remont prawie 141,5 tys. zł i cztery oferty mieszczą się w tym budżecie. Teraz zgłoszenia są analizowane. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 1,5 miesiąca na wykonanie prac.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).