Silesion.PL

serwis informacyjny

W jakich miastach płacimy najwięcej za paliwo? [RAPORT]

Wysokie ceny paliw fot.1

Wysokie ceny paliw fot.1

Poznań, Warszawa czy Toruń – kierowcy z jakich miast muszą liczyć się z najwyższymi cenami paliw w Polsce? Gdzie z kolei tankowanie jest najtańsze? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć… na paragonach. Oto zestawienie od ekspertów z aplikacji PanParagon, w którym porównane są ceny benzyny 95, oleju napędowego ON i gazu LPG z podziałem na miasta wojewódzkie. Średnia różnica sięga nawet 27 groszy na jednym litrze!

Paragony, które dodawane są anonimowo do aplikacji PanParagon to cenne źródło informacji na temat cen wielu produktów. Wśród nich znajdują się także dowody zakupów ze stacji benzynowych i to właśnie one stały się przedmiotem naszego najnowszego badania. Przeanalizowaliśmy dziesiątki tysięcy paragonów z benzyną 95, olejem napędowym ON i gazem LPG na liście w okresie od 1 do 25 października 2022 roku. Otrzymane wyniki przyporządkowaliśmy do konkretnych miast wojewódzkich – wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon do przechowywania dowodów zakupu i kontrolowania wydatków.

Co zatem przedstawiają wyniki badania? W pierwszej kolejności specjaliści przyjrzeli się benzynie PB 95.

PB 95 najdroższe w…

W przeświadczeniu Polaków utarło się, że najdroższa spośród miast w Polsce jest Warszawa. Jednak w przypadku benzyny PB 95 to to nie stolica Polaki, a Gorzów Wielkopolski wiedzie prym w kraju pod względem cena na stacjach paliw. To tutaj średni koszt za 1 litr PB 95 wynosi 6,87 zł. Tuż za Gorzowem ex aequo znalazły się Gdańsk oraz Lublin ze średnią ceną 6,81 zł za 1 litr PB 95. Kolejne, trzecie miejsce należy do Krakowa, gdzie średnia cena za litr wynosiła 6,80 zł. Najtaniej w Polsce jest natomiast w Olsztynie (6,70 zł/l PB 95), Szczecinie (6,74 zł/l PB 95) oraz Toruniu i… Warszawie (6,75 zł). Średnia różnica pomiędzy najdroższym i najtańszym wynikiem wynosi aż 17 groszy na litrze!

Szczegółowa lista miast wraz ze średnimi cenami znajduje się w poniższej tabeli.

A co mówią dane z paragonów z olejem napędowym na liście?

Toruń i Katowice na szczycie dieslowej drożyzny

Wśród miast, które są najmniej przyjazne kierowcom w kontekście cen za olej napędowy ON, na pierwszym miejscu znalazł się Toruń. To w tym mieście przyjdzie nam zapłacić średnio 7,92 zł za 1 litr ON. Na szczycie rankingu widnieją także Katowice (7,89 zł/l), a następnie Gorzów Wielkopolski, Kraków oraz Zielona Góra – w każdym z tych miast średnia cena za olej napędowy wynosi 7,87 zł/l. Najtańsze ceny za ON czekają na kierowców na stacjach paliw w Olsztynie (7,78 zł/l), Szczecinie (7,80 zł/l) oraz Poznaniu (7,82 zł/l). Co ciekawe, tuż za nimi ponownie uplasowała się stolica Polski z ceną 7,83 zł/l, co sprawia, że tankowanie Diesla jest tutaj jednymi z najtańszych w kraju. Taki sam koszt jak w Warszawie czeka na kierowców z Bydgoszczy i Wrocławia. Po środku stawki znalazły się natomiast takie miasta jak: Białystok, Rzeszów, Opole, Łódź, Gdańsk, Kielce oraz Lublin.

Gaz LPG: różnica 27 groszy na litrze!

Największe rozbieżności w cenach widać w przypadku LPG. W tej kategorii najwyższe ceny odnotowano we Wrocławiu i Białymstoku – 3,28 zł/l, a także w Gorzowie Wielkopolskim (3,26 zł/l), Gdańsku (3,24 zł/l) i Zielonej Górze (3,22 zł/l). Najtaniej, bo średnio 3,01 zł za litr gazu LPG zmotoryzowani zapłacą w Toruniu,. Korzystne ceny czekają na kierowców w Rzeszowie i Krakowie (ok. 3,02 zł/l) oraz Łodzi i Lublinie (3,08 zł/l). Po środku zestawienia znalazły się natomiast takie miejscowości jak: Warszawa, Szczecin, Opole, Bydgoszcz, Olsztyn, Katowice, Poznań i Kielce.

Szczegóły znajdują się na poniższej grafice.

Warto zauważyć, że w ogólnym rozrachunku korzystnie cenowo wypadły takie miasta jak Olsztyn, Szczecin oraz Warszawa. Z kolei na szczycie paliwowej drożyzny najczęściej pojawiał się Gorzów Wielkopolski. Są jednak miasta, w których jednocześnie można zatankować najtaniej i najdrożej w kraju. Tutaj na uwagę zasługuje chociażby Toruń, w którym oferty PB 95 i LPG były bardzo atrakcyjne dla portfela kierowców, natomiast ON zapewniło mu pierwsze miejsce w rankingu – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024