Uwaga na złodziei i oszustów w Święta. Katowickie Wodociągi i KZGM apelują w trosce o mieszkańców
Czas świątecznych przygotowań sprzyja złodziejom, którzy wykorzystują naszą nieobecność. Rodzinne świętowanie to okazja do pamiątkowych zdjęć wrzucanych do sieci. Jeśli naszego Facebooka śledzi niepożądana osoba – w ciągu kilku minut dostaje sygnał, że jesteśmy poza domem. Dlatego bądźmy ostrożni i na czas wyjazdów zamykajmy domy na cztery spusty.
– Apelujemy o zdrowy rozsądek i zarezerwowanie kilku minut więcej na dokładne sprawdzenie czy zamknęliśmy drzwi – zwróćmy uwagę na dodatkowe wejścia do domu np. przez garaż. Mimo, że w Katowicach w okresie świątecznym w 2021 r. było niemal trzy razy mniej policyjnych interwencji dotyczących kradzieży z włamaniem niż rok wcześniej, pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja. Gdybyśmy zobaczyli podejrzaną osobę, nie bójmy się tego zgłaszać policji – dzwońmy pod numer 112 – mówi Łukasz Kloc z Komendy Miejskiej Policji
w Katowicach.
W czasie Świąt wiele osób planuje rodzinne wyjazdy w najodleglejsze zakątki kraju. Opuszczając mieszkanie warto zostawić klucze zaufanemu sąsiadowi, który mógłby codziennie na chwilę zapalać światło i wyjmować listy ze skrzynki. Stworzy to wrażenie czyjejś obecności w domu. Dobrym pomysłem jest ustalenie z sąsiadami planu zachowania czujności – np. jeśli obcy otwiera drzwi sąsiada w czasie jego nieobecności, dzwonimy pod numer alarmowy 112. Szybka reakcja jest kluczowa, o czym przekonał się mieszkaniec jednego ze śląskich miast. Dzięki natychmiastowej informacji, że ktoś wynosi sprzęt kuchenny z jego ogródka, sprawcę złapano na gorącym uczynku.
Święta są okazją do przypomnienia o tym, jak chronić się przed złodziejami. Ale nie zapominajmy, że włamania do piwnic i kradzieże to problemy występujące przez cały rok. Z przypadkami łamania prawa zmaga się Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Szczególnie cennym łupem dla złodziei są trzymane w nich rowery.
– Oczywiście nie ma sposobów na to, by w pełni zabezpieczyć się przed działalnością przestępców. Jednak dzięki odpowiedniemu zachowaniu możemy zdecydowanie zmniejszyć ryzyko takich nieprzyjemnych sytuacji. Apelujemy, by zwracać uwagę czy na klatce schodowej nie przebywają obce osoby, a wszelkie podejrzane zdarzenia zgłaszać zarówno organom ścigania, jak i administracji KZGM. Warto też ograniczyć ilość wartościowych rzeczy, które przechowujemy w piwnicy, a rowery można poddać specjalnemu znakowaniu przez policję – mówi Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej
w Katowicach.
W Katowicach problemem są włamania, ale też oszustwa. Katowickie Wodociągi otrzymują zgłoszenia o osobach podających się za przedstawicieli spółki. Wykorzystując ufność katowiczan chcą wejść na prywatne posesje. Tłumaczą się chęcią sprawdzenia stanu wodomierzy i przyłączy. Wodociągi apelują o zachowanie czujności – na życzenie mieszkańca każdy pracownik ma obowiązek pokazania legitymacji i upoważnienia. W razie, gdyby coś nas zaniepokoiło, możemy dzwonić np. na bezpłatny numer pogotowia wodno-kanalizacyjnego 994.
Pamiętajmy, że złodzieje skrupulatnie przygotowują się do czasu świąt i wakacji. Warto zachować czujność i obserwować czy na naszych klatkach kręcą się obce, podejrzane osoby. Mieszkańcy mogą ostrzegać się wzajemne za pośrednictwem różnych grup na Facebooku.
Co robić, by było bezpieczniej? Nie publikujmy zdjęć z wyjazdów w mediach społecznościowych, dokładnie zamykajmy dom i garaż, a w razie potrzeby poprośmy życzliwego sąsiada o doglądanie mieszkania. Zapytajmy też o legitymację osób, które chcą wejść do naszego domu, podając się za pracowników katowickich przedsiębiorstw, a w razie podejrzeń zadzwońmy i upewnijmy się, że dana kontrola jest rzeczywiście prowadzona. Unikajmy przechowywania w piwnicach wartościowego sprzętu, a rower poddajmy specjalnemu znakowaniu przez policję. Nie bójmy się zgłaszania podejrzanych sytuacji na numer alarmowy 112.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).