Silesion.PL

serwis informacyjny

Unia Europejska namieszała na polskim rynku leasingu

Przedsiębiorcy częściej leasingują pojazdy ciężkie i maszyny budowlane, a rzadziej sprzęt medyczny

Od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej lista leasingowanych w Polsce środków trwałych mocno ewoluowała, wynika z wewnętrznych danych EFL. O ile w 2003  i 2023 roku przedsiębiorcy najczęściej brali w leasing samochody osobowe i dostawcze, o tyle dalej są już spore roszady. W ubiegłym roku numerem dwa były pojazdy ciężkie, podczas gdy dwie dekady wcześniej zajmowały czwartą lokatę. Na ostatnim miejscu podium w 2023 roku znalazły się maszyny budowlane, które w 2003 roku zajęły szóste miejsce. Z listy EFL wynika także, że obecnie mniej leasinguje się urządzeń medycznych i gastronomicznych. Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że w ciągu dwóch dekad wartość udzielonego przez firmy leasingowe finansowania wzrosła niemal dziesięciokrotnie, z 10,5 mld zł w 2003 roku, do 102,5 mld zł w 2023 roku.

– Przynależność Polski do Unii Europejskiej dała impuls do istotnych przemian, które stały się możliwe dzięki unijnemu finansowaniu i przyśpieszyły proces konwergencji do najzamożniejszych gospodarek wspólnoty. Zmiany dokonały się w ogromnej skali i dotyczyły wszystkich dziedzin: gospodarki, życia społecznego, środowiska. Jak wynika z naszego badania także zdecydowana większość mikro, małych i średnich firm ocenia zdecydowanie lub raczej pozytywnie ocenia 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Tak odpowiedziało aż 71 proc. ankietowanych. A jak mówimy o przedsiębiorczości, to nie możemy nie spojrzeć na leasing, czyli jeden z najpopularniejszych instrumentów finansowania inwestycji. W 2003 roku firmy leasingowe w Polsce udzieliły finansowania środków trwałych o łącznej wartości 10,5 mld zł. W ciągu dwóch dekad ta wartość wzrosła niemal dziesięciokrotnie i w 2023 roku wyniosła 102,5 mld zł. Oczywiście za tą dynamikę nie odpowiada tylko nasze członkostwo w Unii, ale bez wątpienia przyczyniło się ono do odważniejszych inwestycji firmowych. Okazuje się, że zmianie uległa nie tylko wartość leasingowanych środków trwałych, ale i ich rodzaj. O ile samochody nadal wiodą prym, dalej jest już dużo ciekawiej – mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

#1: samochody osobowe i dostawcze

Z wewnętrznych danych EFL wynika, że zarówno w 2003 jak i 2023 roku przedsiębiorcy w Polsce najwięcej brali w leasing samochody osobowe i dostawcze. Właściwie do przystąpienia Polski do Unii Europejskiej leasing kojarzył się w naszym kraju niemal wyłącznie z pojazdami. Wskazuje na to również ich udział w strukturze finansowanych środków trwałych. W 2003 roku niemal 8 na 10 leasingowanych rzeczy stanowiły samochody osobowe i dostawcze. Dwie dekady później ten odsetek zmalał do niecałych 50%.

#2: pojazdy ciężkie

Numer dwa w 2023 roku zajmują pojazdy ciężkie, m.in. ciągniki siodłowe, naczepy i przyczepy. Dwie dekady wcześniej uplasowały się na czwartej pozycji. Co istotne, w tym czasie znacznie zwiększył się udział pojazdów ciężkich w strukturze finansowanych środków trwałych – z 4% w 2003  do 24% w 2023 roku.

#3: maszyny budowlane

Na ostatnim miejscu podium w ubiegłym roku uplasowały się maszyny budowlane, które dwadzieścia lat wcześniej zajmowały dopiero szóstą pozycję. Tutaj również zwiększył się istotnie (dziesięciokrotnie) udział w strukturze finansowanych środków trwałych – z 1% w 2003  do 10% w 2023 roku.

#4: meble

Co ciekawe, przedsiębiorcy przy użyciu leasingu często finansują wyposażenie swoich biur, fabryk, hal produkcyjnych. Meble zajęły czwarta lokatę w 2023 roku, o oczko wyżej w porównaniu do 2003 roku.

#5: sprzęt IT

W połowie stawki w 2023 roku znalazł się sprzęt IT, w tym komputery, oprogramowanie, ale i telefony. Co ciekawe, zaliczył on spadek z drugiej pozycji zajmowanej na liście EFL w 2003 roku. Również udział w strukturze finansowanych środków trwałych się zmniejszył – z 7% w 2003  do 4% w 2023 roku.

#6: maszyny rolnicze

Na szóstym miejscu w ubiegłym roku uplasowały się maszyny rolnicze jak traktory czy kombajny. Tutaj mówimy o awansie z dziesiątej lokaty w 2003 roku. Z pewnością znaczną rolę w popularności leasingu sprzętu rolniczego odegrały dotacje unijne.

#7: motocykle

Na siódmym miejscu w 2023 roku uplasowały się motocykle. Tutaj mówimy o awansie z ósmej lokaty w 2003 roku.

#8: wózki widłowe

Na ósmym miejscu w 2023 roku uplasowały się wózki widłowe. Tutaj mówimy o spadku z dziewiątej lokaty zajmowanej w 2003 roku.

#9: sprzęt gastronomiczny

Duży spadek w ciągu dwóch minionych dekad odnotował sprzęt gastronomiczny. O ile w 2003 roku, tuż przed przystąpieniem Polskie do UE, leasing tych urządzeń zajmował czwarte miejsce, o tyle dwie dekady później już tylko dziewiąte.

#10: sprzęt medyczny

Jednak o największym spadku popularności leasingu można powiedzieć w przypadku urządzeń medycznych. W 2003 roku zajmowały one trzecie miejsce z 5% udziałem. Dwadzieścia lat później dopiero dziesiąte miejsce z 1% udziałem.

Lista TOP10 środków trwałych leasingowanych w Polsce przez przedsiębiorców w 2003 i 2023 roku powstała na podstawie wewnętrznych danych sprzedażowych EFL, jednej z największych firm leasingowych w Polsce. Porównaniu zostały poddane dane ilościowe.

***


EFL S.A. powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od 2001 roku EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole, co gwarantuje firmie finansową stabilność i bezpieczeństwo oraz pozwala korzystać z wiedzy i doświadczeń instytucji finansowej o międzynarodowym zasięgu. EFL konsekwentnie poszerza zakres rozwiązań dla biznesu. W skład Grupy EFL wchodzą spółka flotowa Carefleet, spółka faktoringowa Eurofactor oraz Truck Care, który oferuje  kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych stworzony z myślą o biznesie transportowym. W ramach Grupy EFL spółka oferuje szeroki pakiet produktów: leasing, pożyczkę, usługi flotowe, wynajem długoterminowy, ubezpieczenia i faktoring. Od 1991 roku EFL współpracuje z najbardziej liczącymi się producentami i dostawcami maszyn, urządzeń, pojazdów oraz innych środków trwałych. Firmę wyróżniono m.in.  Business Superbrands 2021, 2022, sześciokrotnie tytułem: Firmy Przyjaznej Klientowi
i siedmiokrotnie Finansowej Marki Roku. Już ponad 387 tysięcy klientów wybrało EFL na swojego partnera w biznesie. Więcej na: www.efl.pl

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024