Czytasz: Uczniowie pójdą na lekcje do aresztu

Uczniowie pójdą na lekcje do aresztu

01:32
Bytomskie szkoły ponadgimnazjalne nawiązały współpracę z... aresztem śledczym.

Ruszył program edukacyjny “To be free”. W projekt zaangażowało się pięć szkół ponadgimnazjalnych z Bytomia. Do udziału w akcji zaprosił areszt śledczy w Bytomiu. Już niebawem w kompleks zabudowań przy ulicy Wrocławskiej zawita młodzież - na specjalne lekcje wychowawcze i zwiedzanie aresztu.

- Mieszkam w Bytomiu przeszło 30 lat, ale w areszcie jestem po raz pierwszy - powiedziała wiceprezydent Bytomia, Aneta Latacz. - Jeżeli młodzież nie nauczy się poszanowania prawa, to za parę lat może pojawić się problem. Dlatego tak ważne jest, aby uczniowie usłyszeli świadectwo tych, którzy zbłądzili. Jeżeli jedną osobę uda się ocalić dzięki temu programowi to będzie sukces.

Prezentacje, filmy, pogadanka z pracownikami aresztu i wycieczka po areszcie. To tylko część programu. Całość będzie podzielona na bloki tematyczne "Więzienie jako najgorszy scenariusz dla młodego człowieka", "Profilaktyka uzależnień", "Dopalacze – nowe niebezpieczeństwa", "Przeciwdziałanie agresji i postępowaniom niezgodnym z prawem" czy "Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu".

- Musimy pokazać młodzieży drogę, pomóc rozgraniczyć dobro od zła po to, aby młodzież nigdy tutaj ani do żadnej innej jednostki penitencjarnej nie trafiła - mówił ppłk Grzegorz Kosiński, dyrektor Aresztu Śledczego w Bytomiu.

W bytomskim areszcie śledczym przebywa obecnie ok. 300 osób.

Zobacz jak wygląda areszt śledczy w Bytomiu!

Czytaj więcej