Trwa przetarg na nasadzenie niemal 1200 drzew w Katowicach
11 wykonawców jest zainteresowanych realizacją nasadzeń 1195 drzew w Katowicach. 3 stycznia nastąpiło otwarcie ofert w dotyczącym tego zadania postępowaniu przetargowym. Zabezpieczony na ten cel budżet to 1,25 mln zł. Drzewa będą sadzone w ramach nasadzeń zastępczych w różnych częściach miasta, najczęściej w pobliżu szkół, przedszkoli oraz budynków mieszkalnych.
– Planowane nasadzenia wpłyną nie tylko na poprawę estetyki miasta, ale przede wszystkim na komfort życia mieszkańców. Dzięki drzewom zyskujemy cień w upalne dni, lepszą jakość powietrza oraz naturalną ochronę przed hałasem. Sadzenie drzew jest działaniem na rzecz obecnych i przyszłych pokoleń – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic. – By z inwestycji korzystało jak najwięcej mieszkańców, wybraliśmy do nasadzeń lokalizacje w pobliżu szkół, przedszkoli oraz zabudowań mieszkalnych. To drugi etap realizacji większego projektu, w ramach którego pod koniec ub.r. w parku Kościuszki, zasadziliśmy 150 drzew – dodaje prezydent.
Dzięki planowanej inwestycji prawie 1200 drzew ozdobi tereny Katowic, co ma wpływ zarówno na wygląd tych miejsc, jak również na kwestie związane z ochroną środowiska. Zieleń ma m.in. znaczenie dla przeciwdziałania powstawaniu miejskich wysp ciepła. W ramach zadania wybrany wykonawca posadzi drzewa w pobliżu wybranych szkół i przedszkoli oraz pomiędzy ul. Gliwicką a stawem Maroko, w rejonie ul. Bohdanowicza, ul. Tysiąclecia i ul. Mieszka I oraz na terenie przy ul. Pijarskiej.
Nasadzenia zastępcze realizowane są zlecenie Katowickich Inwestycji S.A. – Prace będą realizowane z wykorzystaniem sadzonek o wysokości od 3 do 3,5 metra. Do nasadzeń wybrano takie gatunki jak klon polny, dąb szypułkowy, klon pospolity, grab pospolity, świerk serbski, śliwa wiśniowa czy lipa drobnolistna. W ustaleniu listy gatunków brali udział specjaliści z Zakładu Zieleni Miejskiej i Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, a także jednostek oświatowych, przy których zostaną zrealizowane nasadzenia – wyjaśnia Jarosław Łuczyński, dyrektor działu inwestycji kubaturowych w spółce Katowickie Inwestycje S.A., która odpowiada za to postępowanie przetargowe.
Coraz więcej drzew w jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce
Katowice znajdują się w czołówce miast o największej powierzchni terenów zielonych. Jednocześnie cały czas miasto rozwija swoją zieloną infrastrukturę. W ubiegłym roku, tylko poprzez działania ZZM-u, Katowice wzbogaciły się o ponad 1000 nowych drzew z różnych gatunków, to np.: klony, lipy i buki. Nie można jednak zapomnieć o istotnym udziale mieszkańców, którzy w ramach programów takich jak Zielony Budżet przyczynili się do dodatkowych nasadzeń. Takie inicjatywy nie tylko zwiększają liczbę drzew, ale także angażują społeczność lokalną w działania na rzecz ekologii.
– Gatunki drzew, które wybieramy do nasadzeń, są przystosowane do środowiska miejskiego i warunków atmosferycznych, jakie panują w naszym klimacie. Dzięki temu mieszkańcy mogą się cieszyć zarówno z dobroczynnego działania roślin, a także z ich pięknego wyglądu, szczególnie wiosną i latem – podkreśla Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.
Jednak nie tylko Zakład Zieleni Miejskiej realizuje nasadzenia w Katowicach. Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej dba o otoczenie miejskich budynków i sadzi nową zieleń w ich pobliżu, dzięki czemu otoczenie jest bardziej przyjazne. Wśród tych działań można wymienić zasadzenie 100 nowych drzew pod koniec minionego roku. Z kolei miejska spółka Katowickie Inwestycje S.A. w ubiegłym roku zrealizowała łącznie 820 nasadzeń zastępczych.
Także dzięki działaniom Nadleśnictwa Katowice na terenie miasta są sadzone nowe drzewa. W minionym roku Nadleśnictwo zasadziło blisko 300 tysięcy sadzonek. Wśród nich najwięcej było sosen – niemal 180 tysięcy. Do tego leśnicy sadzili m.in. dęby (ponad 60 tysięcy), buki (około 22 tysięcy) i świerki (blisko 12 tysięcy).
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).