Silesion.PL

serwis informacyjny

Trees For Europe – Nowa tradycja ekologiczna w Polsce

Trees For Europe logo

Trees For Europe logo

Wiele wskazuje na to, że rok 2021 będzie początkiem narodzin nowej tradycji w Polsce. Dotychczas ostatnie dni czerwca kojarzyły się wszystkim z wystawianiem ocen, odbieraniem świadectw i początkiem wakacji. Do grona tych pozytywnych wydarzeń dołącza jednak Trees For Europe ze swoją akcją, wręczając na zakończenie roku uczniom sadzonki drzew.

– Pomysł akcji Trees For Europe zrodził się w mojej głowie w 2019 roku, kiedy dużo rozmyślałem nad tym, co moglibyśmy zrobić jako społeczność dla naszej planety. Podpowiedź przyniosły mi opuszczające szkołę obok mnie dzieci w dniu ich rozpoczęcia wakacji. Pomyślałem wtedy, że gdyby każdy z tych uczniów mógł posadzić swoje drzewko, to w kilkanaście, kilkadziesiąt lat znacząco moglibyśmy poprawić kondycję naszego ekosystemu – opowiada pomysłodawca projektu i CEO Trees For Europe Maciej Knuth.

Głównym zamierzeniem Trees For Europe jest zbudowanie w Polsce oraz całej Europie nowej tradycji polegającej na tym, że każdy uczeń ostatniej klasy szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej przed opuszczeniem szkoły posadzi swoje drzewko. Wszyscy z przyszłych absolwentów wyposażani są w ekologiczny pakiet edukacyjny, na który składają się sadzonka wybranego przez ucznia drzewa, zawieszka identyfikacyjna na drzewko, instrukcja prawidłowego posadzenia rośliny, wydrukowany na ekologicznym papierze list gratulacyjny od burmistrza lub starosty, a także dostęp do e-lekcji na temat dbania o ekologię w życiu codziennym.

– Zależy nam, aby łączyć teorię z praktyką, bo to najlepszy sposób przyswajania wiedzy. Dlatego też uczniowie z jednej strony odbywają z Trees For Europe specjalną lekcję o tym, jak dbać o naszą planetę podczas codziennych czynności, a także sadzą drzewko. Ponadto dbamy też o promocję włodarza gminy, miasta lub powiatu, który dołącza do naszej akcji, żeby uczniowie i ich rodzice wiedzieli, że ich burmistrzowi czy staroście głęboko na sercu leżą kwestie troski o środowisko – Maciej Knuth.

Jak informują organizatorzy, w roku 2021 do akcji zgłosiło się ponad 30 samorządów, w których uczniowie posadzili blisko 11.000 sadzonek. Bardzo często przyszli absolwenci sami wybierali miejsce do posadzenia drzewa, sadząc je w ogrodach swoich lub bliskich, czy innych ważnych dla nich miejscach. Część samorządów decydowała się jednak zorganizować nasadzenia na terenie szkoły lub innym wyznaczonym miejscu.

– Bardzo cieszy nas tak duża frekwencja w pierwszym roku funkcjonowania programu. Naszą ideą chcemy łączyć ludzi, gdyż chyba każdemu zależy na tym, aby jego okolica była zielona, wolna od smogu oraz z przyjemnym powietrzem. Akcję doceniają też mieszkańcy, gdyż dostajemy informacje zwrotne od burmistrzów i starostów, a także sami to obserwujemy, że ta działalność bardzo podoba się ludziom, co widać chociażby po wielu pozytywnych reakcjach w internecie oraz ponad dwukrotnie większej liczbie interakcji względem innych postów na mediach społecznościowych – wyjaśnia CEO Trees For Europe Maciej Knuth.

Organizatorzy akcji zapewniają, że w roku 2022 chcą przekroczyć granicę wydania 20.000 ekologicznych pakietów edukacyjnych, co pozwoli na posadzenie takiej samej liczby drzew i wyedukowanie tylu samo uczniów z zakresu dbania o ekologię. W kolejnych latach natomiast wydarzenie ma wkraczać do kolejnych krajów europejskich.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024