Silesion.PL

Aktualności blisko mnie, sport, Katowice | lokalne Informacje

Trawianka rozprzestrzenia się w Polsce. Inwazyjna ryba w opolskich wodach

Na Zdjeciu Trawianka Fot. Zespol Opolskich Parkow Krajobrazowych

Na zdjęciu Trawianka fot. Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych

Podczas rutynowych badań prowadzonych przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych odkryto obecność trawianki (Percottus glenii) w jednym ze stawów na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. To ryba pochodząca z Azji, która nie występowała naturalnie w polskich wodach. Jej pojawienie się budzi niepokój wśród ekspertów, ponieważ zaliczana jest do inwazyjnych gatunków obcych zagrażających rodzimym organizmom wodnym.

Trawianka – jak obca ryba trafiła do Polski

Trawianka pochodzi z terenów wschodniej Rosji i Chin. Po raz pierwszy zaobserwowano ją w Europie w okolicach Moskwy, gdzie została wypuszczona do środowiska przez człowieka. Od tamtej pory gatunek rozprzestrzenia się stopniowo na zachód, przemieszczając się z prędkością kilkudziesięciu kilometrów rocznie. Do Polski trafił już w 1993 roku – została zidentyfikowana w dopływie Wisły.

Według Jana Kaczmarka ze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, trawianka mogła dotrzeć do Opolszczyzny z nurtu Odry podczas wiosennych roztopów. Choć dotąd nie była notowana w tym regionie, jej wykrycie było spodziewane z uwagi na wzrost zasięgu gatunku w ostatnich latach.

Dlaczego trawianka stanowi zagrożenie

W przeciwieństwie do wielu innych ryb, trawianka potrafi przetrwać w wyjątkowo niekorzystnych warunkach. Jest odporna na:

  • niskie temperatury (przeżywa zimowanie nawet w płytkich, zamarzających zbiornikach),
  • przesuszenie zbiorników wodnych,
  • ubogie środowiska, w których inne gatunki nie są w stanie się utrzymać.

Największym problemem jest jednak jej żarłoczność i brak naturalnych wrogów w małych zbiornikach. W jeziorach i rzekach drapieżniki takie jak szczupaki czy okonie mogą ją ograniczać, jednak w zamkniętych ekosystemach – jak stawy w parkach krajobrazowych – trawianka dominuje bez przeszkód.

Przyrodnicy zauważyli, że jej obecność prowadzi do radykalnego spadku liczby bezkręgowców i płazów. W miejscach, gdzie niegdyś roiło się od ważek i rozbrzmiewało rechot żab, dziś panuje cisza.

Reakcja służb ochrony przyrody i przepisy prawne

Trawianka została wpisana na listę gatunków inwazyjnych, co oznacza, że podlega obowiązkowemu zwalczaniu. Osoby, które przypadkowo złowią tę rybę, muszą przestrzegać rygorystycznych przepisów:

  • zakaz wypuszczania ryby z powrotem do wody – jest to przestępstwo, nie wykroczenie,
  • obowiązek humanitarnego uśmiercenia złowionego osobnika,
  • zakaz zabierania ryby do akwarium – nawet do celów edukacyjnych,
  • konieczność zgłoszenia zdarzenia do odpowiedniego urzędu gminy lub miasta, wraz z dokumentacją fotograficzną.

Jak zaznacza Jan Kaczmarek, celem tych przepisów jest ograniczenie rozprzestrzeniania się tego i innych gatunków obcych, które mogą w krótkim czasie całkowicie zniszczyć lokalne populacje rodzimych organizmów wodnych.

Trawianka nie jest jedynym zagrożeniem

Sprawa obecności trawianki wpisuje się w szerszy problem, który podkreślił Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego. Zwrócił on uwagę, że w ostatnich dniach w parkach krajobrazowych regionu zaobserwowano również murówkę zwyczajną – jaszczurkę, która również nie występowała wcześniej w tym środowisku.

– Gatunki obce przenoszone są przez człowieka – świadomie lub nie. Podróżujemy, przemieszczamy się, a wraz z nami przemieszczają się rośliny i zwierzęta. Zmiany klimatu i globalizacja przyspieszają ten proces – mówił Konopka w programie „Sami rządzą”.

Co dalej z trawianką na Opolszczyźnie

Na razie przyrodnicy oceniają skalę problemu. Informacja o odkryciu została przekazana do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a samorządy mogą starać się o dodatkowe środki finansowe na działania eliminacyjne.

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych zamierza kontynuować monitoring i apeluje do wędkarzy i mieszkańców o czujność. Pojawienie się jednej trawianki może oznaczać, że w danym zbiorniku już rozwija się większa populacja.

Cichy drapieżnik, który zmienia krajobraz

Obecność trawianki, choć z pozoru mało znacząca, ma realny wpływ na lokalną bioróżnorodność. To nie tylko sprawa jednej ryby – to ostrzeżenie o skutkach ingerencji człowieka w naturalne ekosystemy.

W miejscach, gdzie do niedawna dominowały dźwięki natury, teraz słychać tylko ciszę. Trawianka działa powoli, ale konsekwentnie. Jej obecność to sygnał, że ochrona przyrody musi być reakcją szybką i skoordynowaną – zanim nieodwracalne zmiany dotkną kolejnych parków krajobrazowych.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Rating
Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025
cropped Katowic Silesion Slask Silesia 24 info 1
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.