Silesion.PL

serwis informacyjny

„To wszystko kibel, a do tego tu śmierdzi” – Filip Chajzer tłumaczy, dlaczego jego kebab zniknął z Katowic

To Wszystko Kibel A Do Tego Smierdzi – Filip Chajzer Tlumaczy Dlaczego Jego Kebab Zniknal Z Katowic

screen facebook.com/ChajzerFilip

Nie przetrwał nawet czterech miesięcy. Punkt gastronomiczny Kreuzberg Kraft Kebap, który z początkiem 2025 roku pojawił się na placu przed Galerią Katowicką, przestał działać 20 maja. O zakończeniu działalności w stolicy Górnego Śląska poinformował sam właściciel marki – dziennikarz i prezenter Filip Chajzer. Decyzję uzasadnił „dramatycznymi warunkami sanitarnymi” w bezpośrednim otoczeniu food trucka oraz — jak sam podkreślił — problemem bezdomności, który jego zdaniem „paraliżuje miasto”.

Ambitny projekt w trudnym miejscu

Kreuzberg Kraft Kebap to kulinarna inicjatywa, którą Filip Chajzer zaczął rozwijać na wiosnę 2024 roku. Marka, nawiązująca nazwą do berlińskiej dzielnicy Kreuzberg – słynącej z multikulturowego klimatu i wyjątkowej oferty kebabów – miała być odpowiedzią na rosnącą popularność jakościowego street foodu w Polsce. Po punktach w Warszawie i Łodzi, kolejnym przystankiem miały być Katowice – dynamiczne miasto w trakcie przemiany, otwarte na nowe kulinarne trendy.

Food truck stanął w reprezentacyjnym punkcie miasta – tuż obok Galerii Katowickiej i Wolnej Sceny by Kato. Jednak mimo atrakcyjnej lokalizacji, przedsięwzięcie zakończyło się szybciej, niż ktokolwiek mógł się spodziewać.

„Toaleta publiczna” zamiast centrum miasta

Decyzję o zamknięciu punktu gastronomicznego Chajzer ogłosił w emocjonalnym nagraniu w mediach społecznościowych. Na filmie, który opublikował na Facebooku, widać mężczyznę oddającego mocz tuż obok food trucka. Komentując sytuację, właściciel kebaba nie przebierał w słowach:

Oprócz tego, że to wszystko kibel, to jeszcze tu też się sra, proszę Państwa. To jest właśnie to. Jeśli ktoś nas pyta dlaczego zwijamy się z Katowic, to dlatego, że tu tak śmierdzi, ale tak że niestety dalej tutaj biznesu prowadzić się nie dało”.

W poście towarzyszącym nagraniu Chajzer nie krył rozgoryczenia:

Katowiccy ‘dziennikarze’ triumfują! Hejt się leje. Chajzer splajtował – dobrze mu tak. […] Niestety nie każdy tak podchodzi do swojej pracy. Drogie lokalne portale ze Śląska – problem jest poważny i wymaga rozwiązań systemowych”.

Z jednej strony wskazał na trudne warunki prowadzenia działalności w tym miejscu, z drugiej – uderzył w lokalne media, które jego zdaniem skupiły się na sensacyjnym wydźwięku sytuacji, zamiast zająć się głębszym problemem, jakim jest kryzys bezdomności i brak infrastruktury sanitarnej w centrum miasta.

Hejt, bezdomność i krótki żywot food trucka

Filip Chajzer przyznał, że od rana odbiera telefony od znajomych oferujących pomoc, ale zapewnił, że “radzi sobie świetnie”. Jego wpis i nagranie wywołały lawinę komentarzy — zarówno poparcia, jak i krytyki. Wielu komentatorów zauważa, że problem bezdomności i niekontrolowanego zachowania w ścisłym centrum Katowic to nie incydent, lecz zjawisko, które nasila się od lat. Inni zarzucają Chajzerowi przesadę, brak empatii i zrzucanie winy za niepowodzenie biznesowe na czynniki zewnętrzne.

Nie brakuje też głosów, że lokalizacja, choć centralna, od lat jest problematyczna z powodu specyfiki dworca PKP i otoczenia Galerii Katowickiej – miejsc, które przyciągają osoby w kryzysie bezdomności. Choć ochrona obiektu stara się reagować, zjawisko trudno jest trwale wyeliminować.

Co dalej z Kreuzberg Kraft Kebap?

Zamknięcie punktu w Katowicach nie oznacza końca całego przedsięwzięcia. Food trucki pod marką Kreuzberg Kraft Kebap nadal działają w Warszawie i Łodzi, a Chajzer zapowiada dalszą ekspansję. Katowicki epizod z pewnością jednak pozostawi ślad – jako ostrzeżenie, że sukces gastronomiczny to nie tylko kwestia smaku, ale również lokalizacji, zaplecza sanitarnego i, niestety, warunków społecznych.

Katowice – miasto możliwości czy pułapek?

Sytuacja opisana przez Chajzera pokazuje napięcia obecne w miejskiej przestrzeni publicznej. Katowice, miasto inwestujące w kulturę, infrastrukturę i rewitalizację przestrzeni, wciąż zmaga się z wyzwaniami społecznymi. Problemy z bezdomnością, uzależnieniami, brakiem toalet publicznych i niewystarczającym wsparciem socjalnym są faktem, który trudno zignorować.

Czy incydent z Kreuzberg Kraft Kebap będzie impulsem do poważniejszej debaty o jakości przestrzeni publicznej w centrum miasta? Czy lokalne władze i mieszkańcy potraktują go jako okazję do rozmowy o tym, jak miasto powinno wyglądać, by było przyjazne dla wszystkich – i mieszkańców, i inwestorów?

Na razie Katowice pozostają bez Kreuzberga i bez kebaba od Chajzera. Ale pytania, które przy tej okazji padły – pozostają aktualne.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Rating
Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025
cropped Katowic Silesion Slask Silesia 24 info 1
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.