To oni napędzają rewolucję w polskim przemyśle. Poznaliśmy laureatów konkursu „The Best of Industry 4.0”
Kompleksowa automatyzacja procesów, implementacja systemów usprawniających systemy produkcji w oparciu o sztuczną inteligencję, korzystanie z systemów predykcyjnych i aplikacji analitycznych w celu planowania zasobów. O rosnącym polskim wkładzie w transformację przemysłu na świecie świadczą wyróżnienia przyznane w ramach konkursu “The Best of Industry 4.0”. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Katowicach, będąc punktem kulminacyjnym pierwszego dnia konferencji Nowy Przemysł 4.0, Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX i Międzynarodowych Targów Spawalniczych ExpoWELDING.
W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zgromadziło się ponad 170 wystawców prezentujących najnowsze rozwiązania technologiczne w dziedzinie obróbki i spawalnictwa, a także kilka tysięcy specjalistów branż związanych z produkcją przemysłową. Integralną częścią wydarzeń jest konkurs “The Best of Industry 4.0”, którego celem jest wskazanie praktycznych realizacji koncepcji Przemysłu 4.0 w polskiej gospodarce oraz najlepszych krajowych technologii i usług dla nowoczesnej produkcji. W ramach konkursu, powstałego z inicjatywy Grupy PTWP i redakcji portalu WNP.pl, statuetki przyznawane są w dwóch kategoriach: zakład produkcyjny oraz technologia.
– Przyspieszająca cyfrowa rewolucja to jeden ze znaków naszych czasów. Aby pozostać konkurencyjnym i się rozwijać, przemysł musi stosować najnowsze technologie, wykorzystywać sztuczną inteligencję oraz autonomiczne urządzenia czy roboty współpracujące ze sobą i z człowiekiem w ramach jednego systemu. Jesteśmy w różnym stopniu świadkami i aktywnymi uczestnikami złożonej transformacji, która gruntownie zmienia naszą rzeczywistość i kształtuje przyszłość – podkreślił w trakcie ceremonii wręczenia wyróżnień Wojciech Kuśpik, prezes zarządu PTWP. W swoim wystąpieniu zwrócił również uwagę na zmiany w nowoczesnej produkcji przemysłowej, odwołując się do idei zrównoważonej i energooszczędnej działalności.
Podczas gali, która odbyła się we wtorek, 15 października wyróżniono 8 laureatów, wskazanych przez jury, w którego skład weszli przedstawiciele czołowych polskich i europejskich firm sektora przemysłu, praktycy biznesu, naukowcy i eksperci w dziedzinie Przemysłu 4.0. Zespół doświadczonych ekspertów wyselekcjonował obiekty, zakłady i fabryki, które stanowią przykład realizacji procesów cyfryzacji i integrują najnowocześniejsze technologie Przemysłu 4.0.
W kategorii zakład produkcyjny wybrano trzech zwycięzców.
Velux Polska
Firma otrzymała nagrodę za działania w obszarze kompleksowej automatyzacji i digitalizacji, które trwale zmieniły fabrykę okien i kołnierzy dachowych w Namysłowie. Osiągnięcia Velux Polska zostały dostrzeżone na dwóch polach – lepszym i szybszym planowaniu produkcji, osiągniętym dzięki zrobotyzowanej automatyzacji procesów, a także automatyzacji pomiarów, raportowania i zarządzania mediami w czasie rzeczywistym, które odbywa się w oparciu o dane pozyskiwane ze sterowników maszyn, robotów i cobotów, czyli robotów współpracujących.
Robert Bosch
Jury doceniło podwrocławską fabrykę Boscha w Mirkowie. Inteligentna logistyka automatycznego magazynu współpracującego z nowym systemem SAP umożliwia planowanie zasobów w oparciu o dane w chmurze w czasie rzeczywistym. Obsługujące zakład sześć automatycznych dźwigów wpływa na skracanie drogi do potrzebnych komponentów i wpływa na minimalizowanie ludzkich błędów.
Stellantis Gliwice
Wyróżnienie trafiło również do gliwickiego zakładu koncernu Stellantis, który wyposażono w jedne z największych robotów przemysłowych w Europie. Komisja doceniła energooszczędne technologie lakiernicze i wykorzystanie szybkiego toru testowego, a także powstający przy zakładzie produkcyjnym hub IT. Jego głównym zadaniem będzie analityka danych, rozwój oraz walidacja oprogramowania dla całego koncernu.
W drugiej części konkursu, w ramach kategorii technologia, wyróżniono firmy, których innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwoliły na wprowadzenie ich użytkowników na nowy poziom cyfrowej transformacji. Laureatami „Best of Industry 4.0.“ zostały:
Automationstechnik
Zrobotyzowane stanowisko RoboAT 4.0 od Automationstechnik to odpowiedź na potrzebę branż dbających o precyzyjną i wydajną obróbkę materiałów, którą cechuje zwiększenie wydajności, poprawa jakości i bezpieczeństwa, a także eliminacja błędów
i w konsekwencji – redukcja kosztów. Stanowisko służące do automatycznego załadunku i rozładunku centr obróbczych przystosowane jest do współpracy z robotem autonomicznym.
DSR 4FACTORY
System zarządzania i utrzymania ruchu CMMS+EAM 4Factory usprawnia proces produkcji dzięki swoim prewencyjnym i predykcyjnym działaniom, przez co zmniejsza czas trwania przerw produkcyjnych. Kompleksowa technologia wrocławskiej firmy została wskazana przez komisję ze względu na jej oddziaływanie w kontekście zarządzania pracą zespołu utrzymania ruchu i maksymalizowania jego efektywności.
GEA
Liniowe nieinwazyjne systemy kontroli jakości opakowań GEA LeakCheck i GEA OxyCheck zostały docenione za wpływ na przemysł spożywczy, gdzie ich zastosowanie oszczędza żywność, materiał opakowaniowy oraz wpływa na zmniejszenie czasu produkcji.
Siemens Polska
Według jury konkursu współpraca Siemensa z Microsoftem przyniosła rozwiązanie będące kolejnym krokiem w realizacji wizji przemysłowego metawersum. Zadaniem wyróżnionego w konkursie Industrial Copilota, czyli generatywnego, opartego na sztucznej inteligencji asystenta, jest usprawnienie współpracy człowieka z maszyną i skracanie czasu wykonywanych zadań.
ModelingEvolution
RocketWelder, najnowsza sprzętowa i systemowa platforma dla branży spawalniczej, wykorzystuje możliwości uczenia się AI, trenując własne modele oraz pozwalając na swobodną integrację z robotami. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, technologia ModelingEvolution umożliwia monitoring i automatyzację procesów spawania oraz dokładną ocenę jakości spoin.
Międzynarodowe Targi TOOLEX i ExpoWELDING odbywają się w terminie
15-17 października a towarzysząca im konferencja Nowy Przemysł 4.0, w terminie
15-16 października br. Wydarzania to doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie narzędzi, obrabiarek i technologii przemysłowych, ale także do spotkania przedstawicieli czołowych firm z branży.
Organizatorem wydarzeń jest Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości.
Zapraszamy do odwiedzenia strony: https://www.toolex.pl/2024/pl/.
###
Informacje o Grupie PTWP
Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości SA jest firmą działającą w obszarze zintegrowanych rozwiązań w zakresie komunikacji i nowych mediów, jej aktywność skupia się na rynku internetowym. Wydawca branżowych portali m.in.: wnp.pl, propertynews.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, portalsamorzadowy.pl, pulsHR.pl, farmer.pl oraz czasopism np. Magazyn Gospodarczy Nowy Przemysł.
Grupa PTWP zajmuje się organizacją kongresów, konferencji, seminariów i wydarzeń specjalnych na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralnej.
W skład Grupy PTWP wchodzi także spółka PTWP Event Center zarządzająca Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Halą Widowiskowo-Sportową Spodek w Katowicach.
W kwietniu 2013 r. Grupa PTWP zadebiutowała na rynku NewConnect. Od czerwca 2024 r. jest notowana na głównym parkiecie warszawskiej GPW.
Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości powstało w Katowicach w 1995 r.
Zapraszamy do odwiedzenia: www.ptwp.pl
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).