Tężnia solankowa na Śląsku: rozpoczyna się budowa wielkiego obiektu promującego zdrowie
Rozpoczęła się budowa imponującej tężni solankowej, która zapowiada się jako jedna z największych na Śląsku. Ta innowacyjna inwestycja, która ma być gotowa jeszcze w tym roku, jest ważnym krokiem w kierunku poprawy profilaktyki zdrowotnej i leczenia schorzeń układu oddechowego mieszkańców Katowic i województwa śląskiego.
Planowana tężnia będzie miała ponad 6 metrów wysokości i 20 metrów długości, co czyni ją jednym z imponujących obiektów tego typu. Usytuowana obok katowickiego szpitala, ma służyć leczeniu oraz profilaktyce schorzeń gardła, krtani i oskrzeli poprzez inhalacje solankowe. Norbert Komar, dyrektor „Repty” Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji, podkreśla znaczenie tego projektu dla specjalistycznej profilaktyki zdrowotnej.
Tężnia usytuowana będzie obok naszego szpitala. Poprzez inhalacje solankowe chcemy wspomóc leczenie i prowadzone przez nas działania profilaktyczne przy schorzeniach gardła, krtani czy oskrzeli. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia specjalistycznej profilaktyki zdrowotnej związanej z chorobami układu oddechowego mieszkańców naszego miasta, jak i województwa śląskiego – mówi Norbert Komar, dyrektor „Repty” Górnośląskie Centrum Rehabilitacji.
Co istotne, inwestycja będzie zrealizowana z wykorzystaniem ekologicznych materiałów, takich jak drewno i tarnina, roślina o ciemnoniebieskich kulistych pestkowcach, która ma właściwości lecznicze w medycynie naturalnej. Tężnia solankowa będzie nie tylko atrakcją turystyczną, ale także miejscem, w którym mieszkańcy oraz odwiedzający „Repty” Górnośląskie Centrum Rehabilitacji będą mogli korzystać z inhalacji solankowych. Inhalacje te stanowią formę haloterapii, czyli leczenia uzdrowiskowego wykorzystującego sól w różnych postaciach. Mają one pozytywny wpływ na leczenie i profilaktykę schorzeń górnych dróg oddechowych, alergii, nadciśnienia tętniczego oraz pracy w dużym zapyleniu.
Warto zaznaczyć, że korzystanie z tężni solankowej będzie bezpłatne zarówno dla pacjentów, jak i odwiedzających „Repty” Górnośląskie Centrum Rehabilitacji. To inwestycja, która zrealizowana została dzięki wsparciu społeczności lokalnej i zwycięstwu projektu „Tężnia Gwarków w Reptach” w IV edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Projekt ten jest częścią większego planu rozwoju, w ramach którego również niedawno oddano do użytku komorę hiperbaryczną, która umożliwia pacjentom GCR „Repty” skorzystanie z terapii hiperbarycznej w leczeniu chronicznego bólu. To dowód na zaangażowanie w poprawę opieki zdrowotnej i dobrostanu mieszkańców regionu.
Budowa pod nazwą „Tężnia Gwarków w Reptach” to pokłosie zwycięstwa zgłoszonego przez nas projektu do IV edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Na dniach do użytku oddana też zostanie komora hiperbaryczna / zwycięski projekt także w IV edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego /. Z komory korzystać będą mogli pacjenci GCR „Repty” borykający się z chronicznym bólem – mówi Łukasz Pudlik, kierownik Działu Techniczno – Inwestycyjnego w „Repty” GC
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).