Silesion.PL

serwis informacyjny

Technologia a księgowość – czy automatyzacja może zastąpić człowieka?

Biuro Rachunkowe Ksiegowosc

Żyjemy w świecie ogromnych zmian, a w branży księgowej, ze względu na powtarzalność wielu procesów, bardzo szybko zobaczymy nową cyfrową erę księgowości. Nowoczesne narzędzia, takie jak sztuczna inteligencja czy zaawansowane systemy księgowe – zautomatyzują procesy, zoptymalizują pracę i zwiększą efektywność. Automatyzacja może uwolnić czas, ale niektórzy obawiają się, że człowiek w księgowości nie będzie potrzebny. Wręcz przeciwnie, technologia to szansa na rozwój zarówno dla firm, jak i samych księgowych.

Jak technologia zmienia codzienność w księgowości?

Automatyzacja już teraz odgrywa istotną rolę w księgowości. Skracamy czas potrzebny na rutynowe zadania. Zamiast wprowadzać dokumenty ręcznie, wielu księgowych korzysta z automatyzacji systemu (OCR). Zamiast tworzyć raporty w Excelu, generuje je w systemach BI, a wyciągi bankowe wgrywa z plików MT940.

Żyjemy bardzo szybko i bieżący dostęp do danych pomaga podejmować dobre decyzje. Dostęp online do dokumentów czy możliwość zdalnej współpracy z księgową powoli stają się coraz bardziej powszechne. Taka technologiczna zmiana oznacza konieczność uczenia się obsługi nowych technologii, ale to nie jest wyzwanie. Największym wyzwaniem jest nauczenie klientów obsługi systemów służących do generowania faktur i współpracy z księgową.

Automatyzacja – wsparcie czy zagrożenie dla księgowych?

Wiele osób w zawodzie księgowego dostrzega w automatyzacji wielką szansę na odzyskanie czasu. Wszyscy liczą, że czas ten będzie mógł zostać poświęcony na dalszy rozwój. Podczas gdy automatyzacja przejmie zadania powtarzalne, księgowi będą mieli czas na sprawdzenie oceny sytuacji finansowej klienta czy na zadbanie o relację z nim. W moim biurze po wprowadzeniu automatyzacji wyeliminowałam ręczne księgowanie dokumentów, a odzyskany czas przeznaczyłam na sporządzanie analiz i doradztwo biznesowe. Ta zmiana spowodowała, że księgowi zaczęli włączać się w interpretację danych, wyników i raportów. Są zapraszani do planowania i udzielają wsparcia w podejmowaniu decyzji.

Rozwój kompetencji cyfrowych – konieczność, czy dodatkowa umiejętność?

Rozwój umiejętności cyfrowych w księgowości to konieczność. Księgowi, którzy rozwijają kompetencje w zakresie obsługi nowoczesnych systemów księgowych, analiz danych czy wykorzystania systemów ERP, stają się nieocenionymi specjalistami. To wymaga zmiany nastawienia i gotowości do nauki nowych narzędzi. Rozwój cyfrowych kompetencji pozwala na pewniejsze poruszanie się w cyfrowym środowisku pracy, a także daje większą swobodę w zarządzaniu czasem, który dzięki automatyzacji można poświęcić na działania o większej wartości biznesowej.

Technologia i człowiek – partnerstwo przyszłości

Automatyzacja nie zastąpi człowieka, ale umożliwi mu pracę na wyższym poziomie. Dzięki niej księgowi mogą pełnić funkcję doradców i partnerów w rozwoju biznesu. Zadania powtarzalne zostaną uproszczone, co pozwoli skupić się na doradztwie strategicznym i bardziej złożonych analizach. Automatyzacja to szansa na lepszą organizację pracy i efektywność, ale przede wszystkim – na rozwój roli księgowego jako partnera wspierającego przyszłość biznesu.

Autorką artykułu jest Anita Gołębiewska, CEO Hive Tax Sp. z o.o.

***

Anita Gołębiewska – Liderka z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży księgowej, które zdobywała prowadząc księgowość międzynarodowych korporacji oraz rekrutując i zarządzając zespołami liczącymi kilkadziesiąt osób. Współtworzyła spółki SuperKsięgowa S.A i CashDirector S.A odpowiadała za wdrożenie usługi mOrganizer w mBanku.

Zbudowała OSCBR jedną z największych sieci księgowych. Przez 6 lat pełniła funkcję Dyrektora Zarządzającego Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR), gdzie była odpowiedzialna za nadzór operacyjny, współpracę ze strategicznymi partnerami oraz dynamiczny rozwój sieci. Obecnie sieć zrzesza ponad 3000 biur rachunkowych w całym kraju.

Pomysłodawczyni i autorka innowacyjnych programów edukacyjnych, takich jak Ogólnopolskie Cyfrowe Rewolucje Księgowe oraz „Bądź Gotowy na KSeF” pod patronatem honorowym Ministerstwa Finansów. Jej pasją jest nieustanne dążenie do podnoszenia standardów i innowacyjności w branży księgowej.

Mentorka w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, Członkini Rady Programowej w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji, Niezależna Licencjonowana Trenerka i Mówca Motywacyjny John Maxwell Team, certyfikowany mentor i coach business EMCC.

W 2024 roku ukończyła studia podyplomowe na Akademii Leona Koźmińskiego na kierunku Lider Innowacji, co dodatkowo wzbogaciło jej kompetencje w zakresie zarządzania innowacjami.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025