Silesion.PL

serwis informacyjny

Tata Tasiemka – Warszawski Al Capone

Lukasz Siemiatkowski Znany Jako Tata Tasiemka

Łukasz Siemiątkowski, ps. Tasiemka, Ignac, także: Tata Tasiemka (ur. 5 października 1876 w Milanówku, zm. w lutym 1944 w KL Majdanek) był polskim gangsterem, działającym na warszawskiej Woli, a także działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej i konspiratorem w podziemiu antyniemieckim w czasie II wojny światowej. Jego postać budzi kontrowersje – z jednej strony był bezwzględnym gangsterem kontrolującym warszawskie targowiska, z drugiej zaś aktywnym uczestnikiem życia politycznego i ruchu oporu.

Droga na szczyt – początki gangstera

Łukasz Siemiątkowski urodził się w rodzinie cieśli, Jana i Pauliny z Augustyniaków. W młodości podjął pracę w fabryce tkackiej w Grodzisku Mazowieckim, gdzie zaangażował się w działalność socjalistyczną, kolportując ulotki. W 1904 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie wstąpił do PPS i podjął pracę w fabryce gumowej. Przyjął pseudonim „Tasiemka” od pracy pasmanteryjnej.

Jego zaangażowanie w działalność Organizacji Bojowej PPS doprowadziło do licznych starć z carskimi władzami. Brał udział w przygotowaniach do uwolnienia więźniów politycznych z Pawiaka i stał się ważną postacią w strukturach PPS. Jego aktywność polityczna doprowadziła do aresztowań, jednak dzięki wpływowym kontaktom udało mu się uniknąć dłuższych wyroków.

Przestępcze imperium Taty Tasiemki

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku Siemiątkowski kontynuował działalność w PPS, pełniąc funkcje w Radzie Delegatów Robotniczych i startując w wyborach parlamentarnych. Jednak od lat 20. jego działalność zaczęła przyjmować inny charakter.

W 1928 roku założył gang, który przejął kontrolę nad największym warszawskim targowiskiem – Kercelakiem. Jego ludzie wymuszali haracze od handlarzy, a ci, którzy odmawiali, musieli liczyć się z brutalnymi represjami. Jego siedziba znajdowała się w kawiarni Aleksandrówka na Woli. Część swoich dochodów przeznaczał na wspieranie PPS, co zapewniało mu polityczną osłonę.

Jednak w 1932 roku przeciwko Siemiątkowskiemu wszczęto śledztwo, a w lipcu został skazany na trzy lata więzienia. Po apelacji karę zmniejszono do dwóch lat, a w 1935 roku został ułaskawiony przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Jego kontrowersyjna działalność doprowadziła jednak do odebrania mu Krzyża Niepodległości w 1939 roku.

Działalność w czasie II wojny światowej i tragiczny koniec

Po agresji III Rzeszy na Polskę Siemiątkowski zaangażował się w działalność konspiracyjną w strukturach PPS-WRN. Organizował akcje sabotażowe, m.in. skoki na niemieckie transporty wojskowe. W 1942 roku został aresztowany przez Gestapo wraz z synem Janem i osadzony na Pawiaku. W styczniu 1943 roku przewieziono go do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie w lutym 1944 roku zmarł na tyfus plamisty.

Legenda Taty Tasiemki

Postać Łukasza Siemiątkowskiego pozostaje jedną z najbardziej kontrowersyjnych w historii warszawskiego półświatka. Był gangsterem, który stworzył własne imperium przestępcze, ale jednocześnie aktywnym działaczem politycznym i uczestnikiem ruchu oporu. Jego historia stała się inspiracją dla licznych opowieści o przedwojennej Warszawie.

Tata Tasiemka był postacią, która wzbudzała zarówno strach, jak i szacunek. Jego losy to fascynujący obraz Warszawy lat 20. i 30. XX wieku – miasta pełnego kontrastów, w którym polityka, przestępczość i walka o władzę splatały się w nierozerwalny węzeł.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025