Silesion.PL

serwis informacyjny

Szymon Marciniak sędzią w finale mundialu Argentyna – Francja

Szymon Marciniak sedzia final mistrzpstwa swiata mundial qatar 2022

Szymon Marciniak sedzia final mistrzpstwa swiata mundial qatar 2022

FIFA oficjalnie zakomunikowała: Szymon Marciniak wraz ze swoją ekipą Paweł Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz, Tomasz Kwiatkowski poprowadzą w niedzielę finał Mistrzostw Świata w Katarze!

Szymon Marciniak w kwietniu został pierwszym Polakiem, który sędziował półfinał Ligi Mistrzów. Był to jego ósmy mecz w tych rozgrywkach w sezonie 2021/2022. Na najwyższy stopień w hierarchii międzynarodowej Szymon Marciniak wszedł w 2015 roku, kiedy awansował do grupy UEFA Elite. Jednocześnie został… pierwszym Polakiem, który trafił do najważniejszej sędziowskiej kategorii. Po trzech latach otrzymał nominację do prowadzenia niezwykle prestiżowego spotkania – Superpucharu Europy: Real Madryt – Atletico Madryt, który rozegrano w sierpniu 2018 roku.

Szymon Marciniak razem z liniowymi: Tomaszem Listkiewiczem oraz Pawłem Sokolnickim sędziował do tej pory dwa spotkania na katarskim mundialu: Francja – Dania (w fazie grupowej) oraz Argentyna – Australia (w 1/8 finału).

Marzenie Michała Listkiewicza się spełniło. Na Mistrzostwach Świata w 1990 Michała Listkiewicza jako pierwszy i dotychczas jedyny polski sędzia podczas meczu finałowego wystąpił w roli asystenta sędziego głównego. Ponadto został swego rodzaju rekordzistą, ponieważ sędziował najwięcej meczów podczas jednych finałów Mistrzostw Świata, mianowicie 8, oraz jako jedyny sędziował zarówno półfinał jak i finał, dodajmy, że sędziował również mecz otwarcia

Sędziowie główni Mistrzostw Świata:

  • 1990 – Edgardo Codesal (Meksyk) – sędzią liniowym był Michał Listkiewicz
  • 1994 – Sándor Puhl (Węgry)
  • 1998 – Said Belqola (Maroko)
  • 2002 – Pierluigi Collina (Włochy)
  • 2006 – Horacio Elizondo (Argentyna)
  • 2010 – Howard Webb (Anglia)
  • 2014 – Nicola Rizzoli (Włochy)
  • 2018 – Nestor Pitana (Argentyna)
  • 2022 – Szymon Marciniak (Polska)

źródło: Łączy nas piłka własne

reklama

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024