Silesion.PL

serwis informacyjny

Sztuczna inteligencja na rynku nieruchomości

sztuczna inteligencja AI SI Chat GPT

sztuczna inteligencja AI SI Chat GPT

Sukces jaki odniósł w ostatnich miesiącach ChatGPT wywołał dyskusję dotyczącą możliwości sztucznej inteligencji w wielu branżach. Rynek nieruchomości jest jednym z kluczowych sektorów gospodarki, dlatego naturalnym wydaje się coraz rosnące wykorzystanie tych narzędzi w procesie sprzedaży domów i mieszkań.

ChatGPT, czyli generator tekstu wprowadzony przez startup OpenAI, stał się jedną z najpopularniejszych aplikacji na świecie. Zaledwie w 5 dni aplikacja zdobyła milion użytkowników. Dla przykładu Instagram potrzebował do tego 75 dni, a Spotify zajęło to 150 dni. Teraz po kilku tygodniach produkt OpenAI osiągnął poziom 100 mln korzystających, a temat sztucznej inteligencji rozpala wyobraźnię przedstawicieli wielu branż.

SI w nieruchomościach to nic nowego

Rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji od lat wykorzystywane są w sprzedaży, również tej związanej z rynkiem nieruchomości. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, deweloperzy, inwestorzy i kupujący mogą korzystać z bardziej efektywnych, precyzyjnych i spersonalizowanych rozwiązań, co przyspiesza i ułatwia proces nabywania i sprzedaży nieruchomości.

Jednym z najważniejszych zastosowań SI w branży nieruchomości jest analiza rynku.

Dzięki wykorzystaniu danych z różnych źródeł, takich jak ceny nieruchomości, lokalizacje, trendy rynkowe, czy preferencje klientów, algorytmy SI mogą dokładnie przewidzieć ceny nieruchomości na danym rynku w określonym czasie. Dzięki temu inwestorzy mogą podejmować bardziej trafne decyzje i lepiej zarządzać swoimi portfelami nieruchomości – zauważa Łukasz Cudek, Prezes Zarządu Albero Invest sp. z o.o.

Kolejnym zastosowaniem jest personalizacja ofert dla klientów. Dzięki analizie preferencji klientów i historii ich wyszukiwań, algorytmy mogą dostarczać spersonalizowane oferty nieruchomości, które najlepiej pasują do ich potrzeb i wymagań. Ta personalizacja pozwala klientom na oszczędzenie czasu i otrzymanie ofert nieruchomości, które faktycznie ich interesują.

Zastosowanie sztucznej inteligencji pozwala agencjom i biurom sprzedaży na automatyzację procesów obsługi klienta i skrócenie czasu odpowiedzi. Dzięki wykorzystaniu SI, chatboty są w stanie odpowiadać na pytania klientów w sposób natychmiastowy i zwięzły. Dzięki temu, klienci mogą szybko uzyskać odpowiedzi na swoje pytania, a agenci nieruchomości nie muszą poświęcać czasu na odpowiadanie na te same pytania wielokrotnie.

Sztuczna inteligencja jest także wykorzystywana w procesie sprzedaży nieruchomości. Dzięki wykorzystaniu technologii wizualizacji, takiej jak wirtualne spacery, agenci nieruchomości mogą umożliwić klientom wirtualne zwiedzanie nieruchomości w bardzo realistyczny sposób. Dzięki temu, klienci mogą zapoznać się z ofertą nieruchomości i podejmować decyzje o zakupie bez potrzeby odwiedzenia jej na żywo.

Luksus wyznacza granice

Sztuczna inteligencja rozwija się w bardzo szybkim tempie i staje się coraz popularniejszym narzędziem narzędziem, które pomaga w sprzedaży nieruchomości. Może znacząco przyspieszać procesy transakcyjne oraz ograniczać koszty sprzedaży. Jednak, kiedy mowa o rynku premium, może okazać się nieskuteczna.

Luksusowe nieruchomości to branża, która wymaga wysokiej jakości obsługi klienta. Klienci, którzy decydują się na zakup nieruchomości w najwyższej klasie, wymagają wyjątkowego podejścia, które uwzględnia ich indywidualne potrzeby i preferencje. Pomimo postępującej automatyzacji procesów sprzedaży, sztuczna inteligencja nie zastąpi ludzkiej interakcji w sprzedaży luksusowych nieruchomości – ocenia Prezes Zarządu Albero Invest sp. z o.o. – Klienci szukający nieruchomości o wyższym standardzie oczekują indywidualnego podejścia do swoich potrzeb i preferencji, a to wymaga interakcji międzyludzkiej, której nie może zapewnić sztuczna inteligencja. – podsumowuje Łukasz Cudek.

Mimo znaczącego ożywienia w ostatnich miesiącach tematem sztucznej inteligencji, rynek nieruchomości zna i wykorzystuje te narzędzia od lat w zakresie analizy danych, personalizacji oraz automatyzacji transakcji. W przypadku nieruchomości premium nadal kluczową rolę stanowią specjaliści, którzy posiadają określone kompetencje oraz oferują najwyższe standardy obsługi.

Sztuczna inteligencja może być użyteczna dla deweloperów oraz wspierać ich w analizie, automatyzacji, obsłudze klienta w przypadku standardowych nieruchomości, w szczególności w początkowej fazie transakcji. Jednak w przypadku rynku premium jest niewystarczająca. Klienci premium wymagają spersonalizowanego podejścia, pełnej dyskrecji i poufności oraz interakcji twarzą w twarz z doświadczonym sprzedawcą.

autor: Jarosław Mikołaj Skoczeń

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023