Silesion.PL

serwis informacyjny

Szaleństwo na stacjach paliw. O ile podrożało paliwo?

paliwo cena dystrybutor stacja

paliwo cena dystrybutor stacja

Drastyczny wzrost cen paliwa, jego rzekome ograniczone rezerwy i ogromne kolejki na stacjach paliw – tego typu informacje krążyły w sieci w dniu ataku Rosji na Ukrainę. Czy zasiana panika miała faktyczne odzwierciedlenie w rzeczywistości? Czy ceny poszybowały mocno w górę, a na stacjach w Polsce można było utknąć w korku? Odpowiedzi należy szukać w… liczbach. Oto dane przygotowane przez specjalistów z systemu dla kierowców Yanosik oraz aplikacji do przechowywania paragonów PanParagon.

Liczne doniesienia o ogromnych kolejkach na stacjach paliw skłoniły nas do analizy czasu, który spędzali nasi użytkownicy w tych miejscach. Aby zobaczyć zmiany postanowiliśmy porównać ze sobą dane z dwóch dni: 23 i 24 lutego. Okazało się, że w czwartek ruch na stacjach faktycznie wzrósł. Największy skok odnotowaliśmy o godzinie 22 w czwartek, kiedy to wzmożona aktywność na stacjach wydłużyła czas oczekiwania na tankowanie o 60 proc. w stosunku do tej samej pory dnia poprzedniego – komentuje Julia Langa z aplikacji Yanosik, z której korzysta już średnio 2,5 mln użytkowników miesięcznie.

Co ciekawe, duży wzrost zainteresowania paliwem nastąpił dopiero po godzinie 17 i od tego momentu czas oczekiwania na tankowanie auta wydłużał się aż do godziny 23. Od rana widać było zwiększoną aktywność na stacjach, ale o zaledwie kilka procent. Szczegóły przedstawia poniższa tabela.

Skoro wiadomo, że ruch na stacjach był wzmożony to warto przyjrzeć się przyczynie, która w dużym stopniu spowodowała panikę wśród polskich kierowców.

Ceny paliw – ogniwo zapalne

W czwartek Polskę obiegła informacja, że w związku z atakiem Rosji na Ukrainę ceny paliwa gwałtownie wzrosną. Dodatkowo krążyły spekulacje dotyczące braku rezerwy tego surowca w kraju. Oznaczać to mogło brak możliwości tankowania swoich pojazdów. Czy faktycznie ceny paliwa gwałtownie wzrosły? W tym celu przeanalizowanych zostało kilkadziesiąt tysięcy paragonów dodanych w tych dniach do aplikacji PanParagon.

W badaniu uwzględniliśmy ceny poszczególnych paliw od 16 do 25 lutego. Patrząc całościowo na badany okres gołym okiem widać, że z dnia na dzień cena ropy i benzyny szła w górę. Z środy na czwartek koszt za litr paliwa podniósł się o 10 groszy. Natomiast największy wzrost, a mianowicie o 20 groszy względem dnia poprzedniego, odnotowany został w piątek, czyli dzień po rozpoczęciu wojny na terenie Ukrainy – wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Ceny paliw z podziałem na poszczególne dni przedstawia poniższa grafika.

Czwartkowe szaleństwo na stacjach benzynowych skończyło się nie tylko długimi kolejkami w oczekiwaniu na możliwość zatankowania, ale również skokiem cen o kilkadziesiąt groszy. Stacje benzynowe w odpowiedzi na tę sytuację postanowiły wprowadzić limity ograniczające dostępność paliwa do 50 litrów na osobę.

Efektem powyższego zjawiska było jedynie utrudnienie zatankowania osobom, które w dniach 24 i 25 lutego najbardziej potrzebowały paliwa. Niepotrzebnie zasiana panika na szczęście już się zakończyła, choć limity na stacjach wciąż obowiązują.

To nie jedyne problemy, z którymi boryka się Polska w tym trudnym czasie. Poza paliwem brakuje również gotówki w bankomatach, a także większości produktów spożywczych. Czy sytuacja nadal będzie się utrzymywać? Wszystko wskazuje na to, że poziom panika zaczyna spadać, a Polacy coraz rozsądniej podchodzą do robienia zapasów.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024