Szachowa Europa znowu patrzyła na Katowice. „To rozwój ludzi, którzy szukają czegoś ciekawego w życiu
Każdego roku ponad tysiąc młodych szachistów z całej Polski przyjeżdża na wyjątkowy turniej Synerise Cup – Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli w Katowicach. To jedno z największych wydarzeń szachowych organizowanych w Europie, a po raz kolejny mistrzostwa zebrały wysokie oceny, dostarczając młodym ludziom mnóstwo pozytywnych emocji.
– To fantastyczna zabawa i rozwój dla ludzi, którzy szukają czegoś ciekawego w życiu, szukają swojej pasji i niekoniecznie muszą zdobywać tytuły – podkreśla Maciej Stachura, sekretarz miasta Katowice. – Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli w szachach to fantastyczne wydarzenie. Bardzo dziękujemy panu Łukaszowi Brożkowi za wymyślenie tego wszystkiego, takie inicjatywy prezydent Marcin Krupa zawsze chętnie wspiera – dodaje sekretarz.
Mistrzostwa po raz pierwszy odbyły się w 2016 roku. Już wtedy zainteresowanie było olbrzymie, bo przy szachownicach rywalizowało ponad pół tysiąca dzieci. Od kilku edycji zapisy muszą być limitowane, a co roku do Katowic z całej Polski przybywa ponad tysiąc młodych szachistów. – Tak naprawdę zaangażowane w organizację są trzy główne osoby: moja żona, Szymon Walter i ja – wylicza Łukasz Brożek, pomysłodawca i dyrektor turnieju. – Natomiast w trakcie turnieju i przed samym jego startem, mamy zaangażowanych dodatkowo około 80 osób. W większości są to wolontariusze i jesteśmy im bardzo wdzięczni, że co roku się pojawiają, poświęcają swój czas po to, żeby ten turniej dobrze, w dobrych warunkach przeprowadzić. Z tego się bardzo cieszymy. Za rok będzie dziesiąta, jubileuszowa edycja, szykujemy coś dużego, ale nie chciałbym jeszcze zdradzać – dodaje tajemniczo dyrektor.
W zawodach biorą udział wychowankowie przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, reprezentując placówki, do których uczęszczają. Przede wszystkim jednak mają okazję spotkać się z rówieśnikami, z którymi łączy ich wspólna pasja.
– Ważne, żeby nie obawiać się podejmowania rywalizacji, ważne żeby rodzice, szkoły, zmuszały najmłodszych do myślenia, nie tylko i wyłącznie do odbioru rzeczywistości, ale też kreowania tej rzeczywistości. Jestem z tego, co widzimy w Katowicach, ogromnie dumny – mówi Jarosław Królewski, prezes firmy Synerise S.A, wieloletniego sponsora zawodów. W wydarzenie zaangażowały się także takie marki, jak: Województwo Śląskie, Huta Łabędy, Polenergia, Mokate, Unimot czy Fundacja Lotto.
– W tym wszystkim kluczowy jest rozwój młodych ludzi – przypomina Maciej Stachura. – Szachy kształcą wiele wspaniałych kompetencji, umiejętność przewidywania, strategicznego myślenia, ale też uczą cierpliwości, tak potrzebnej w dzisiejszym świecie. Dodatkowym przeżyciem dla wielu uczestników mistrzostw jest możliwość zagrania w magicznym dla polskiego sportu Spodku. – Jest to fantastyczny widok, a dla grających szczególne wyróżnienie. Jeżeli się spytamy naszych znajomych, sąsiadów, czy ktoś kiedyś miał okazję stać na płycie Spodka i jeszcze rywalizować w zawodach sportowych, które są przecież z trybun oglądane, to się okaże, że tylko nieliczni. Dla wielu z tych młodych osób będzie to naprawdę fantastyczne wspomnienie. Jeśli są świetni organizatorzy w postaci klubu UKS21 Podlesie, to my jako miasto oczywiście takie działania zawsze będziemy wspierać, zawsze będziemy dopingować. Pamiętajmy, że w Katowicach kochamy szachy, bo mamy świetne kluby szachowe, mamy właśnie fantastyczne wydarzenia, grają u nas czołowi arcymistrzowie, arcymistrzynie, śmiało można powiedzieć, że szachy są w Katowicach jedną z ważniejszych dyscyplin.
Szachy to trzecia dyscyplina sportu pod względem liczby zarejestrowanych uczestników w Polsce, a w ponad tysiącu szkół w całym kraju są przedmiotem nauczania. W sumie regularnie szachy uprawia w naszym kraju kilkadziesiąt tysięcy uczniów, a ta liczba z roku na rok rośnie. – Szachy uczą logicznego myślenia, pomagają w szkole, są bardzo przydatne na co dzień, uwielbiam w nie grać i ta gra sprawa mi radość, mam nadzieję że tak będzie zawsze – podsumował Dariusz Dziewoński z LO nr 1 w Myślenicach, najlepszy w kategorii szkół ponadpodstawowych.
Wydarzeniem towarzyszącym rywalizacji młodych szachistów w Katowicach był wyjątkowy Kongres Edukacyjny. W panelach dyskusyjnych uczestniczyli: Jarosław Królewski, Rafał Sonik, Adam Mokrysz, Kacper Bisanz oraz Adam Weber, które dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem, inspirując młodych uczestników kongresu. Katowicki Kongres Edukacyjny wspierały: Fundacja PFR, EY czy PKO Bank Polski
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).