Silesion.PL

serwis informacyjny

Symboliczne wbicie pierwszej łopaty rozpoczyna modernizację Stargańca

Symboliczne wbicie pierwszej lopaty rozpoczyna modernizacje Starganca

Symboliczne wbicie pierwszej lopaty rozpoczyna modernizacje Starganca

Prezydent Katowic – Marcin Krupa, burmistrz Mikołowa – Stanisław Piechula i zaproszeni goście wbili symboliczną, pierwszą łopatę przy stawie Starganiec, a to oznacza, że w najbliższych dniach rozpocznie się realizacja oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji. Teren przejdzie gruntowną rewitalizację – powstanie tu m.in. kąpielisko z zagospodarowaną plażą, boiska oraz ścieżki dla spacerowiczów. Inwestycja o wartości 6,8 mln zł będzie gotowa latem przyszłego roku.

– Symboliczne wbicie łopaty zaczyna duży proces inwestycyjny na Stargańcu. To miejsce będzie sprzyjało rekreacji i aktywnemu wypoczynkowi. Cieszę, się że ten moment w końcu nastąpił, bo wiem jak bardzo mieszkańcom zależało na tej inwestycji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w trakcie przyszłorocznych wakacji będziemy mogli cieszyć się z efektów tej metamorfozy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Chociaż zlokalizowany tu ośrodek wodno-rekreacyjny Huty Baildon należy już do przeszłości, to jednak teren wokół stawu Starganiec wciąż cieszy się popularnością i jest chętnie wybierany na miejsce spędzania wolnego czasu zarówno przez katowiczan, jak i mieszkańców Mikołowa. Właśnie dlatego prezydent Katowic – chociaż oferty złożone w dwóch postępowaniach przetargowych przekraczały zarezerwowany budżet – zdecydował się wygospodarować dodatkowe środki i rozpocząć realizację tej istotnej inwestycji.

– Leżący przy granicy z Katowicami „Starganiec” jest miejscem o bardzo dużym potencjale. Mimo faktu, że dawno tu nie inwestowano, mieszkańcy naszych miast wiosną i latem nadal chętnie odwiedzają to miejsce. Świadczy to o jego uroku i walorach. Gdy tylko podaliśmy publicznie informację, że Starganiec zostanie zrewitalizowany, przez internet natychmiast przeszła fala entuzjazmu i pozytywnych komentarzy. Wielu naszych mieszkańców zna to miejsce od dziecka. Jestem przekonany, że po zakończeniu prac będzie ono tętniło życiem, będzie się tu można zrelaksować, przyjść odpocząć z rodziną i poprzebywać na łonie przyrody – mówi Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie

Dzięki modernizacji ta przestrzeń nie tylko zyska na estetyce, ale także będzie oferować nowe możliwości spędzania wolnego czasu w bezpieczny i komfortowy sposób. Główną atrakcją miejsca będzie staw dostosowany do funkcji kąpieliskowych wraz z zagospodarowaną plażą oraz pomostem z częścią pływającą. Miłośnicy uprawiania sportu będą mieli do dyspozycji boiska do siatkówki plażowej, a dla spacerowiczów przygotowany zostanie nowy układ ścieżek dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i pozbawiony barier architektonicznych. Co istotne, ta infrastruktura ma w jak najmniejszym stopniu ingerować w systemy korzeniowe drzew.

– Modernizacja Stargańca to inwestycja o szerokim zakresie, która obejmuje teren o powierzchni 16 hektarów. Nasze prace będą dotyczyć m.in. stworzenia kąpieliska i zagospodarowania plaży, jak również miejsca do uprawiania sportu. W najbliższych dniach nasi pracownicy rozpoczną tę realizację, którą chcemy zakończyć w maksymalnie 36 tygodni – mówi Wojciech Żuradzki, dyrektor ds. organizacji budów GEOSOLID Sp. z o.o.

Strefa małej gastronomii, mała architektura, nowe drzewa i byliny

Przestrzeń wypełnią także altany, leżaki miejskie i ławki, a przyroda zyska nasadzone tu nowe rośliny – niemal 30 różnych gatunków drzew i bylin, jak między innymi jabłonie, czereśnie, gruszki, baptysje błękitne, turzyce palmowe czy proso rózgowate „Heavy Metal” – oraz budki dla owadów zapylających. Zakres prac obejmuje także powstanie strefy małej gastronomii, gdzie będą mogły pojawiać się foodtrucki. Ponadto teren zostanie wyposażony w energooszczędne lampy solarne LED, a parking przy ulicy Owsianej zyska nową nawierzchnię.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że mimo iż charakter tego miejsca się nie zmieni, to stanie się ono bardziej przyjazne dla wszystkich mieszkańców – w tym także dla osób niepełnosprawnych. Jest to obecnie mało dostępne miejsce, ale jeśli wszystkie prace będą wykonane godne z planem, zostaną utworzone ścieżki, to stanie się dostępne i bardzo dobrze zagospodarowane. A co najważniejsze wszystko odbędzie się w zgodzie z naturą – mówił w trakcie symbolicznego wbicia łopaty Czesław Greń, nadleśniczy z Nadleśnictwa Katowice.

– Teren wokół Stargańca to jedna z pięciu lokalizacji, gdzie dzięki planowanym miejskim inwestycjom powstaną nowe, zielone przestrzenie. Tu prace ruszą lada dzień, a jednocześnie realizujemy postępowanie przetargowe, by wyłonić wykonawców, którzy zrealizują 4 nowe parki na terenie Wełnowca, Kostuchny, Ochojca oraz pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej – zapowiada Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024