Drugi piątek maja to nie tylko zwykła data w kalendarzu – to także dzień, w którym szczególnie doceniamy tych, którzy każdego dnia zasiadają za kierownicą autobusu i dbają o to, byśmy dotarli bezpiecznie do celu. Praca kierowcy to nie tylko zawód – to pasja, odpowiedzialność i ogromne zaangażowanie.
W katowickim PKM każdego dnia na trasy wyjeżdżają setki kierowców – wśród nich coraz więcej kobiet, które łamią stereotypy i z dumą noszą służbowy strój. Ich codzienna praca nie kończy się na prowadzeniu pojazdu. To oni czuwają nad bezpieczeństwem pasażerów, reagują na nieprzewidziane sytuacje na drodze i są pierwszym kontaktem w przypadku awarii czy problemów.
– Obecnie w PKM Katowice pracuje 534 kierowców. Ich praca ma ogromne znaczenie dla wielu mieszkańców miasta. Dzięki nim katowiczanie mogą dojechać do swojej pracy, domu czy wielu innych miejsc. Każdego dnia kierowcy muszą dbać o bezpieczeństwo pasażerów i „mieć oczy dookoła głowy”, ponieważ na drodze mogą się wydarzyć bardzo różne i nieprzewidziane sytuacje. Opanowanie i ogromny profesjonalizm to coś, za co ja osobiście bardzo ich cenię i w dniu ich święta życzę im pomyślności i zadowolenia z pracy – podkreśla prezes PKM Katowice Roman Urbańczyk.
Praca może być spełnieniem marzeń
Prowadzenie autobusu jest dla wielu osób marzeniem, które udało się zrealizować. Coraz więcej wśród kierowców pojawia się także kobiet – obecnie jest ich 54 i z każdym rokiem ta liczba rośnie, co pokazuje, że praca kierowcy nie jest zajęciem przeznaczonym jedynie dla mężczyzn. Autobusy, które znajdują się w taborze katowickiego przewoźnika są nowoczesne, z automatyczną skrzynią biegów, wspomaganiem kierownicy oraz innymi udogodnieniami. To sprawia, że ich prowadzenie nie wymaga użycia siły. Wielu kierowców przyznaje nawet, że kierowanie autobusem jest łatwiejsze niż samochodem osobowym.
Bardzo ważnym aspektem pracy w katowickim PKM jest to, że kierowca nie zajmuje się obsługą serwisową. Przeglądy, tankowanie, mycie, sprzątanie to zadania personelu technicznego. Kierowca dostaje pojazd przygotowany do jazdy – musi tylko sprawdzić m.in. czystość, światła, lusterka, czyli te elementy, które sprawdza się także przed codzienną jazdą samochodem osobowym. Potem włącza wyświetlacze i może ruszać w miasto.
Oprócz ułatwień technicznych praca na stanowisku kierowcy niesie wiele ułatwień organizacyjnych – można dostosować harmonogram pracy do swoich potrzeb, co szczególnie doceniają rodzice małych dzieci. Dodatkowo kierowcy mogą korzystać z różnych dodatków, np. z ulgowych biletów na przejazdy komunikacją miejską dla siebie i najbliższej rodziny, opieki medycznej, pakietu sportowego czy dofinansowania do wypoczynku.
– Ta praca nie jest w żaden sposób ciężka, nie jest fizyczna. Trzeba jeździć, uważać, przestrzegać przepisów, ale mi ta praca sprawia przyjemność i nie zamieniłabym jej na żadną inną – mówi pani Katarzyna, która od zeszłego roku pracuje w PKM Katowice.
Jak zostać kierowcą autobusu?
Aby prowadzić autobus, konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii D, Jednak jego brak nie przeszkadza w staraniu o tę pracę. PKM Katowice organizuje i współfinansuje kurs, po ukończeniu którego można uzyskać wszelkie uprawnienia potrzebne, aby zostać kierowcą autobusu komunikacji miejskiej. Dzięki temu każdy może spróbować swoich sił. Od dwóch lat katowicki PKM prowadzi kampanię, która ma zachęcić do podjęcia pracy jako kierowca autobusu. Pokazała ona, jak wygląda ta praca, a w wielu przypadkach przekonała do przebranżowienia. Choć przekaz był skierowany do kobiet – ponieważ większość z nich nie wyobrażała sobie pracy na tym stanowisku, to także wielu mężczyzn dzięki niej dowiedziało się o możliwości pracy za kierownicą miejskiego autobusu. Dzięki temu w tym roku udało się zatrudnić 9 nowych kierowców, a od początku akcji 55. Kandydaci mogą uzyskać więcej informacji na stronie dziewczynyzakierownice.pl, gdzie znajdują się praktyczne informacje o procesie rekrutacji, a także ciekawostki i odpowiedzi na wiele pytań związanych z pracą kierowcy.
Warto jeszcze raz podkreślić, że ta praca jest dla wszystkich – kobiet, mężczyzn, młodszych i starszych, osób z doświadczeniem, a także tych na początku swojej drogi zawodowej. Czy Ty też widziałbyś siebie za kierownicą autobusu?
Opracowanie: Katowicka Agencja Wydawnicza
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).
Mieszkańców południowej części Katowic czekają spore zmiany. Katowickie Inwestycje S.A. przekazały właśnie plac budowy wykonawcy,…
Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Jak wynika z…
Nestlé w Polsce, na podstawie analizy PwC, prezentuje dane ekonomiczne, z których wynika, że w…
Tuż obok słynnego Spodka, przy al. Korfantego 48, w sercu Katowic pojawiło się nowe dzieło…
Po ponad 53 latach od nieudanego startu, radziecka sonda kosmiczna COSMOS 482 może w najbliższych…
Za równo sto dni Stadion Śląski stanie się centrum lekkoatletycznego świata. Organizatorzy polskiej Diamentowej Ligi…