Czytasz: Święto Wojska Polskiego. [Program obchodów w stolicy]

Święto Wojska Polskiego. [Program obchodów w stolicy]

Defilady, msze, wieńce - obchody Dnia Wojska Polskiego rozpoczęły się w Warszawie wczoraj i potrwają do dziś.

15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego. Tego dnia odbywają się uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały we wszystkich kościołach polowych w Polsce. Na cmentarzach brzmi Apel Poległych, a przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest Honorowa Zmiana Warty z udziałem Najwyższych Władz Państwowych.

 

 

15 sierpnia 2007 roku, pierwszy raz w powojennej historii Polski miała miejsce defilada nawiązująca do tradycji II Rzeczypospolitej. Alejami Ujazdowskimi defilowało wtedy około stu pojazdów i tysiąca żołnierzy, a nad trasą defilady przelatywały samoloty i śmigłowce.

>>>MSZE, DEFILADY I ŚWIĄTECZNA GROCHÓWKA. WIEMY GDZIE<<<

Co się będzie działo w tym roku?

W tym roku, tradycyjnie już ulicami stolicy przejdzie defilada wojskowa. Żołnierze już od kilku dni ściągają do stolicy najnowocześniejszy sprzęt, w tym dziesiątki pojazdów, który zaprezentują podczas przemarszu. Nowością będzie udział w obchodach żołnierzy nowego, piątego rodzaju sił zbrojnych. W Warszawie zaprezentuje się 40 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW). To przedstawiciele trzech sformowanych już brygad OT: podlaskiej, lubelskiej i podkarpackiej. Prezydent Andrzej Duda podjął też decyzję, że 15 sierpnia nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich w Siłach Zbrojnych RP.

Centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego

Program obchodów:

14 SIERPNIA

Godz. 13

Wręczenie przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza odznaczeń resortowych i awansów na wyższe stopnie wojskowe. (Plac Marszałka J. Piłsudskiego).

Godz. 20
Apel Pamięci oraz uroczystość wręczenia pośmiertnych aktów mianowania na stopnie generalskie (Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Pomnik Poległych w 1920 r.)

Godz. 21:30

Udział ministra Antoniego Macierewicza w uroczystościach przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. mjr. Ignacego Skorupki, Ossów.

15 SIERPNIA

Godz. 9
Msza Święta za Ojczyznę (Katedra Polowa WP, ul. Długa 13/15).

Godz. 10:15
Uroczystość złożenia wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Godz. 10:30 
Uroczystość złożenia wieńca przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (ul. gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza).

Godz. 12
Uroczystości państwowe Święta Wojska Polskiego, które zakończy defilada pododdziałów pieszych, statków powietrznych oraz sprzętu wojskowego (przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze). 

Czytaj więcej