Silesion.PL

serwis informacyjny

Święto Wojska Polskiego w stolicy: Program obchodów 15 sierpnia 2017

amp silesion

Święto Wojska Polskiego obchodzone 15 sierpnia to jedno z najważniejszych wydarzeń patriotycznych w Polsce. W 2017 roku Warszawa ponownie stanie się centrum uroczystości, podczas których Polacy będą upamiętniać 97. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Władze państwowe, wojskowe oraz mieszkańcy stolicy przygotowali bogaty program obchodów, który rozpocznie się już w przeddzień święta.


14 sierpnia 2017: Przeddzień uroczystości

W poniedziałek, 14 sierpnia, rozpoczną się pierwsze wydarzenia związane z obchodami Święta Wojska Polskiego. W tym dniu zaplanowano:

  • 18:00 – Apel Pamięci
    Na placu Piłsudskiego odbędzie się Apel Pamięci poświęcony bohaterom Bitwy Warszawskiej oraz wszystkim, którzy oddali życie za wolność Polski. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
  • 19:00 – Koncert patriotyczny
    Po Apelu Pamięci na placu Piłsudskiego zaplanowano koncert orkiestr wojskowych. Zabrzmią utwory patriotyczne oraz wojskowe pieśni marszowe.
  • Wystawy i pokazy sprzętu wojskowego
    W Parku Fontann na Podzamczu rozpocznie się dwudniowa wystawa sprzętu wojskowego. Zwiedzający będą mogli zobaczyć czołgi Leopard, transportery Rosomak oraz różne typy uzbrojenia używane przez Wojsko Polskie.

15 sierpnia 2017: Główne uroczystości w Warszawie

Wtorek, 15 sierpnia, będzie kulminacyjnym punktem obchodów Święta Wojska Polskiego. Wydarzenia zaplanowano na cały dzień, by każdy, kto chce oddać hołd polskim żołnierzom, mógł w nich uczestniczyć.

Program dnia

  1. Msza święta w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego
    • 10:00 – Katedra Polowa Wojska Polskiego, ul. Długa 13/15
      Tradycyjna msza święta z udziałem władz państwowych, przedstawicieli wojska oraz mieszkańców stolicy.
  2. Centralna uroczystość na placu Piłsudskiego
    • 12:00
      Główna ceremonia odbędzie się na placu Piłsudskiego. W programie:
      • Złożenie wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza.
      • Przemówienia prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz ministra obrony narodowej.
      • Apel Pamięci i salwa honorowa.
  3. Defilada wojskowa Alejami Ujazdowskimi
    • 13:00 – Start w okolicach placu Trzech Krzyży
      Defilada, będąca jednym z najbardziej widowiskowych elementów obchodów, zgromadzi tysiące mieszkańców i turystów. W tym roku weźmie w niej udział ponad 1,5 tysiąca żołnierzy, 200 pojazdów wojskowych oraz eskadra lotnictwa wojskowego. Nad Warszawą przelecą myśliwce F-16, transportowe Herculesy oraz helikoptery Mi-24.
  4. Piknik wojskowy w Łazienkach Królewskich
    • 14:00 – 18:00
      Na terenie Łazienek Królewskich odbędzie się piknik rodzinny, podczas którego będzie można:
      • Wziąć udział w pokazach musztry paradnej.
      • Spróbować wojskowej grochówki.
      • Poznać kulisy pracy żołnierzy w strefie edukacyjnej.

Święto Wojska Polskiego – symbolika i znaczenie

Obchody 15 sierpnia nawiązują do jednej z najważniejszych bitew w historii Polski – Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zwanej również „Cudem nad Wisłą”. Starcie to odegrało kluczową rolę w powstrzymaniu bolszewickiej ofensywy na Europę Zachodnią.

W 2017 roku, w kontekście napięć międzynarodowych oraz zwiększania obecności NATO w Polsce, Święto Wojska Polskiego nabiera szczególnego znaczenia jako wyraz jedności narodu oraz gotowości do obrony suwerenności kraju.


Zachęta do udziału

Organizatorzy obchodów zachęcają mieszkańców Warszawy i całej Polski do wzięcia udziału w uroczystościach. Święto Wojska Polskiego to nie tylko okazja do oddania hołdu żołnierzom, ale również możliwość bliższego poznania wojska i jego roli we współczesnym świecie.

Czy weźmiesz udział w obchodach? Warszawa zaprasza na niezapomniane chwile pełne historii, patriotyzmu i widowiskowych pokazów!

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025