Silesion.PL

serwis informacyjny

Święto miast partnerskich. Mural przy ulicy Katowickiej 43a w Katowicach

Swieto miast partnerskich. Mural przy ulicy Katowickiej 43a w Katowicach

Mural przy ulicy Katowickiej 43a w Katowicach. fot. KAW

Miasta partnerskie, zwane też bliźniaczymi lub siostrzanymi, to forma współpracy pomiędzy miejscowościami z różnych krajów. Katowice chętnie korzystają z możliwości jakie daje taka współpraca. Aby promować ideę tej współpracy, w katowickim Parku Zadole organizowany jest Festiwal Miast Partnerskich. Dla podkreślenia znaczenia tej współpracy powstał również mural.

– W Katowicach partnerstwo miast postrzegamy jako platformę nawiązywania i pielęgnowania ważnych międzynarodowych kontaktów. To przekłada się np. na wymianę uczniów pomiędzy szkołami z naszych miast czy realizację wspólnych przedsięwzięć kulturalnych i sportowych – wymienia Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Katowice mają zawiązane partnerstwa z dziesięcioma miastami, a dodatkowo nawiązaliśmy relacje ze Lwowem i Buczą. To ukraińskie miasta, które w ostatnich miesiącach oczywiście mocno wspieramy – dodaje prezydent.  

W katowickiej Ligocie, pomiędzy ul. Koszalińskiej, Słupskiej i Świdnickiej, znajduje się plac Miast Partnerskich. Wśród zielni i ławek do wypoczynku posadowiono granitowy globus, wskazujący kierunki i odległości do miast partnerskich, a także postumenty oraz drzewa je symbolizujące. Warto również zauważyć nazwy takich ulicy, jak: Kolońska, Lwowska, Opawska, Ostrawska czy Saint-Etienne, a także Plac Przyjaciół z Miszkolca oraz Dom Miasta Saint-Etienne, których obecność w przestrzeni miejskiej również podkreśla znaczenie partnerskich relacji jakie łączą Katowice ze swoimi miastami siostrzanymi.

Festiwal Miast Partnerskich „Łączy nas chleb – miód i wino”

W piątek i sobotę (16-17 września) w amfiteatrze katowickiego Parku Zadole przy ulicy Wczasowej 8-10, odbywa się II edycja Festiwalu Miast Partnerskich „Łączy nas chleb”. Do udziału w Festiwalu zostali zaproszeni przedstawiciele nie tylko miast partnerskich Katowic ale również różnych religii, konsulowie generalni i honorowi, organizacje pozarządowe, rady dzielnic, szkoły gastronomiczne, rzemieślnicy, ludzie kultury i oczywiście mieszkańcy Katowic.

Celem projektu jest pokazanie różnorodności i zarazem wspólnoty kultur, narodów i wyznań. Posłużą do tego panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych gości, a także prezentacje tradycyjnie wytwarzanego chleba, miodu, wina oraz regionalnych potraw. Impreza rozpoczyna się w piątek o godz. 14.00. kolejne panele dyskusyjne będą przeplatane występami muzycznymi inspirowanymi kulturami różnych narodów w wykonaniu zespołu Vołosi. Wyjątkowym elementem wydarzenia będzie również czytanie fragmentów książki Hanny Krall pt.: „Synapsy Marii H.” przez Olgierda Łukaszewicza (zaplanowane na godz. 16.00).

W sobotę wydarzenia związane z Festiwalem rozpoczną się o godz. 12.00. Tego dnia panele dyskusyjne oraz pokaz gotowania będą przeplatane występami zespołu Marcin Wyrostek Trio. Tego dnia będzie możliwa również nauka gry i turniej Petanque. Odbędzie się wystawa prac malarki Małgorzaty Płonki i rzeźbiarza Bogumiła Burzyńskiego. Dwudniową imprezę poprowadzą: Marek Szołtysek – dziennikarz, znawca kuchni i kultury śląskiej oraz Grzegorz Płonka – artysta muzyk, popularyzator kultury śląskiej.

Mural miast partnerskich

Zwieńczeniem piątkowego dnia Festiwalu będzie uroczyste odsłonięcie muralu miast partnerskich, który tym samym dołącza do szlaku katowickich murali. Symbol międzynarodowej współpracy i przyjaźni, pojawił się we wrześniu przy ulicy Katowickiej 43a. Obraz przedstawia ikony miast partnerskich, znajdziemy tu kolońską katedrę, dworzec kolejowy w Groningen czy zabytkowy amfiteatr w chorwackim mieście Pula. Jest też katowicki Spodek. Na mural składają się również nazwy miast partnerskich Katowic, do których dołączono również Lwów i Buczę – a więc miasta, z którymi w ostatnim czasie Katowice nawiązały współpracę. Uroczyste zakończenie prac, w którym udział wezmą goście z miast partnerskich, odbędzie się właśnie 16 września o godzinie 19.00.

Swieto Miast Partnerskich. Mural Przy Ulicy Katowickiej 43a W Katowicach
Mural przy ulicy Katowickiej 43a

Autorem projektu jest Łukasz Zasadni, autor i współautor wielu wielkoformatowych dzieł zdobiących Katowickie budynki, m.in.: muralu przedstawiającego Krystynę Bochenek (Wojewódzka 48) czy muralu przedstawiającego Kazimierza Kutza, inspirowanego twórczością Erwina Sówki (Wypoczynkowa 3). Realizacji muralu towarzyszą integracyjne warsztaty graffiti, w których udział wezmą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 62 im. Józefa Kocurka.

Pierwsza formalna umowa o współpracy na zasadzie miast partnerskich została zawarta z miastem Mobile (USA) w 1990 roku. W latach 90. sformalizowano także współpracę z miastami: Kolonia, Groningen czy Saint-Étienne. W chwili obecnej Katowice współpracują z kilkunastoma partnerami zza granicy. Każda współpraca ma swój własny niepowtarzalny charakter. Obecnie miasta partnerskie Katowic to: Groningen, Kolonia, Koszyce, Miszkolc, Mobile, Opawa, Ostrawa, Pula-Pola, Saint-Etienne, Shenyang.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025