Światowy Dzień Serca w Katowicach 22.09.2024
Grono wybitnych lekarzy oraz ekspertów a także popularni artyści, influencerzy, przybędzie w niedzielę 22 września 2024 roku br. do Katowic. To tutaj, na katowickim Rynku odbędą się Centralne Obchody Światowego Dnia Serca. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, a patronat honorowy objęli nad nim: Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda oraz Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W tym roku Katowice zostały ogłoszone Europejskim Miastem Nauki (EMN 2024).
Całe wydarzenie jest dostępne i bezpłatne dla wszystkich, którzy zechcą dołączyć. Startujemy w samo południe, na wielkiej scenie, zbudowanej specjalnie przy katowickim Rynku. Wydarzenie poprowadzi znany wszystkim duet prowadzących: Dorota Gardias i Krzysztof Skórzyński. Muzyczną oprawę zapewni najstarsza didżejka w Polsce, DJ Wika.
Rozpoczniemy panelem o zdrowej diecie i otyłości, o cukrzycy i znaczeniu badań laboratoryjnych, w którym weźmie udział specjalny gość, Małgorzata Rozenek- Majdan. Niedługo potem dołączy do nas Daria Ładocha, z którą porozmawiamy m.in. o tym, na czym polega zdrowa, nieskomplikowana dieta. Przez cały dzień na scenie będą pojawiać się kolejni goście, m.in. Radosław Majdan opowie o wpływie sportu na serce, Rafał Brzozowski i inni. Pojawi się popularny Tik- Toker (niespodzianka), który zaprezentuje pokaz futbolowy.
Dla publiczności przygotowujemy wiele konkursów. M.in. ten wzorowany na uwielbianym teleturnieju, „Jak to melodia”, który poprowadzi Rafał Brzozowski. Będzie też czas na poważniejsze tematy; opowiemy o objawach zawału: kiedy wzywać pogotowie, jak rozpoznać „ten” rodzaj bólu? Poza tym w studio przy scenie będą się odbywać rozmowy z najwybitniejszymi ekspertami, profesorami i kardiochirurgami w Polsce. Finałowy, energetyczny koncert (niebiletowany) zagra Patrycja Markowska ze swoim zespołem.
Wokół głównej sceny pojawią się interesujące strefy: bezpłatnych badań, aktywności fizycznej, zdrowej diety i animacji dla dzieci. Mieszkańcy Katowic i okolic, a także wszyscy przybyli goście, już od godz. 11 będą mogli skorzystać z konsultacji kardiologicznych i porad dietetycznych, zmierzyć ciśnienie tętnicze, zbadać stężenia glukozy i cholesterolu we krwi.
Międzynarodowy Dzień Serca w Katowicach ma formę wielkiego artystycznego pikniku edukacyjno- zdrowotnego, przeznaczonego dla kilku pokoleń. To pozwala nam w przystępny i przyjazny sposób dotrzeć z niezbędną wiedzą do wszystkich, którym zależy na zdrowiu. W ten sposób prowadzimy profilaktykę chorób układu sercowo-naczyniowego i zdrowego stylu życia.
Okazuje się, że tego typu wydarzenie jest niezwykle potrzebne. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne określa Polskę mianem kraju o wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym. Każdego roku niemal 75 tys. osób w Polsce doświadcza udaru mózgu, a 80 tys. – zawału serca. Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera u nas prawie dwukrotnie więcej ludzi niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej, a według Światowej Federacji Serca (WHF – World Heart Federation) na świecie umiera z ich przyczyny ponad 20,5 miliona osób rocznie. W Polsce choroby układu krążenia odpowiadają za aż 37 proc. zgonów.
Postaramy się przekonać Państwa, że dokonując choćby niewielkich zmian w stylu życia, możemy zapobiec aż 80% przedwczesnych zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych!
Dlatego tak ważna jest edukacja i budowanie świadomości społeczeństwa o potencjalnych źródłach zagrożeń, co wpisuje się w cele statutowe Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, jakimi są profilaktyka i zwalczanie chorób serca i naczyń. Istotna jest też promocja i ochrona zdrowia w zakresie kardiologii oraz związanych z nią dziedzin medycyny z nią związanych. Poza tym promocja zdrowia publicznego wśród społeczeństwa.
I właśnie o tym będziemy informować podczas plenerowego wydarzenia 22 września 2024 r. w Katowicach.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).