Silesion.PL

serwis informacyjny

Studenci UE Katowice sadzili drzewa i sprzątali świat.

Studenci UE Katowice Sadzili Drzewa I Sprzatali Swiat

fot. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

15 kwietnia 2025 r. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach stał się zielonym centrum refleksji nad przyszłością naszej planety. W ramach obchodów Dnia dla Ziemi zorganizowano szereg wydarzeń mających na celu promocję postaw proekologicznych, edukację klimatyczną i budowanie świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska.

Wzdłuż Bulwarów Rawy, w pobliżu Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych, odbyła się uroczystość, która zyskała zarówno symboliczny, jak i praktyczny wymiar – sadzenie nowych drzew. Wydarzenie to było kolejnym etapem projektu UniEko, realizowanego we współpracy z Nadleśnictwem Katowice. Do Alei Drzew Uniwersytetu dołączyły nowe nasadzenia: daglezja oraz lipa, które upamiętniają odpowiednio – dynamicznie rozwijający się Wydział Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów oraz fakt, że Katowice były Europejskim Miastem Nauki 2024.

Uroczystość z przesłaniem

W wydarzeniu uczestniczyły władze uczelni, w tym JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej prof. dr hab. Maciej Nowak, Dziekani poszczególnych wydziałów oraz zaproszeni goście. Symboliczne sadzenie daglezji i lipy miało nie tylko charakter estetyczny, ale przede wszystkim edukacyjny i prospołeczny.

Ziemia to – jak dotąd – jedyne znane miejsce we wszechświecie, które umożliwia życie człowieka. Nie mamy alternatywy. Dlatego dbałość o jej zasoby, o równowagę ekologiczną i jakość życia przyszłych pokoleń powinna stanowić fundament każdej decyzji – indywidualnej, instytucjonalnej i globalnej – mówiła prof. Olszak podczas otwarcia obchodów.

Symboliczne drzewa, konkretne działania

Daglezja – symbolizująca odporność i zdolność do adaptacji – została przypisana Wydziałowi Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów. Lipa – drzewo związane z tradycją i wspólnotą – będzie przypominać o wyjątkowym tytule, który przypadł Katowicom w roku 2024.

Podczas wydarzenia kampus wzbogacił się także o osiem kulistych klonów pospolitych. Ich nasadzenie wpisuje się w ideę harmonijnego kształtowania przestrzeni oraz tworzenia spójnej, dostępnej dla wszystkich krajobrazowej osi łączącej Uniwersytet z miastem.

Edukacja i aktywizacja

Dzień dla Ziemi nie ograniczył się do symbolicznych gestów. W jego ramach zorganizowano również akcję sprzątania terenów wokół kampusu, w której udział wzięli zarówno studenci, jak i pracownicy Uczelni. Na uczestników czekały nie tylko rękawice i worki na śmieci, ale też ekologiczny poczęstunek – świeże jabłka.

W programie dnia znalazły się także prelekcje i wykłady otwarte, adresowane do szerokiego grona odbiorców – uczniów szkół średnich, studentów i kadry naukowej.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja zatytułowana „Z lasem powiązani”, poprowadzona przez Joannę Staszewską z Nadleśnictwa Katowice. Podczas prelekcji omówiono m.in. wielowymiarowe funkcje lasów – od ekologicznych, przez społeczne, po gospodarcze. Podkreślono również terapeutyczny wpływ przyrody na człowieka oraz jej rolę w neutralizowaniu zanieczyszczeń i przeciwdziałaniu zmianom klimatu.

Nie mniej istotne były wykłady naukowczyń z UE Katowice:

  • dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala, prof. UE zaprezentowała temat „Nie wszystko na śmietnik! Ekonomia cyrkularna i ukryty potencjał odpadów”, podkreślając konieczność przekształcania systemów gospodarczych w bardziej zrównoważone.
  • dr Agnieszka Majorek-Gdula przybliżyła zagadnienia związane z przestrzenią i jej wpływem na życie społeczne w wykładzie „Kształtujemy przestrzeń, czy to ona kształtuje nas?”.

Uniwersytet z ekologiczną misją

Dzień dla Ziemi na UE Katowice to kontynuacja działań prowadzonych od lat w ramach inicjatywy UniEko, której celem jest budowanie świadomości ekologicznej i wprowadzanie realnych zmian na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Aleja Drzew, której kolejne elementy powstają od 2015 roku, nie tylko upamiętnia ważne momenty w historii uczelni, ale również stanowi manifest przywiązania do wartości takich jak trwałość, odpowiedzialność i rozwój. Modrzew europejski, jodła pospolita, świerk, limba, sosna i teraz daglezja – każde z tych drzew symbolizuje konkretny wydział, tworząc żywą mapę tożsamości akademickiej.

Z perspektywą na przyszłość

Obchody Dnia dla Ziemi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach pokazały, że współczesna uczelnia to nie tylko ośrodek kształcenia i badań, ale także miejsce aktywnego uczestnictwa w rozwiązywaniu problemów społecznych i środowiskowych.

Poprzez działania edukacyjne, ekologiczne i symboliczne UE Katowice buduje most między nauką a odpowiedzialnością społeczną. W czasach kryzysu klimatycznego takie postawy nie są dodatkiem – są koniecznością.


Dzień dla Ziemi 2025 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach to kolejny krok w stronę bardziej zielonej, świadomej i zrównoważonej przyszłości. Uczelnia przypomina: troska o środowisko zaczyna się od najbliższego otoczenia – i od każdego z nas.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025
cropped Katowic Silesion Slask Silesia 24 info 1
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.