Silesion.PL

serwis informacyjny

Streetworking na rzecz osób bezdomnych w Katowicach

Streetworking Na Rzecz Osob Bezdomnych W Katowicach

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta – koło katowickie ze środków pozyskanych z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, w ramach zadania: „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym” od września do końca tego roku realizuje na terenie Katowic projekt skierowany do osób bezdomnych, wykluczonych społecznie, pozostających poza systemem pomocy instytucjonalnej, przebywających w miejscach niemieszkalnych tj.: pustostanach, garażach, ogródkach działkowych, szałasach w lesie, skwerach, klatkach schodowych i innych miejscach na terenie całych Katowic.

Funkcjonowanie w przestrzeni publicznej, nadużywanie alkoholu lub innych środków psychoaktywnych, nieodpowiednie odżywianie powodują, że osoby te często zapadają na różnego rodzaju choroby: infekcje, choroby skórne i zakaźne. Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych przeprowadzone pod koniec lutego br. wykazało, że na katowickich ulicach przebywa ok. 140 osób dotkniętych kryzysem bezdomności. Poradnie i szpitale działające w naszym mieście sygnalizują potrzebę udzielania pomocy przedmedycznej i dokonywania zabiegów higienicznych, które mogą zmniejszyć liczbę osób hospitalizowanych. W związku z tym zadanie zakłada prowadzenie streetworkingu połączonego z przedmedyczną pomocą osobom bezdomnym.

Streetworking 2024 Streetworking Na Rzecz Osob Bezdomnych W Katowicach

Streetworkerzy wyposażeni m.in. w torbę/plecak medyczny, ciśnieniomierz, glukometr i latarki wizytują miejsca niemieszkalne samochodem służbowym Towarzystwa przez średnio 5 dni w tygodniu (w tym weekendy) po 5 godzin/1 wyjście w teren. Streetworker – ratownik przedmedyczny posiadający przy sobie kompresy, gazy, bandaże, maseczki do sztucznego oddychania, rękawiczki, środki przeciwgrzybiczne i przeciwświerzbowe, środki odkażające, środki odwszawiające i inne ma za zadanie sprawdzić czy stan tych osób nie zagraża ich zdrowiu lub życiu, w razie potrzeby opatrzy rany, zmieni opatrunek, zmierzy ciśnienie, puls lub poziom cukru we krwi. W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia skontaktuje się z Pogotowiem Ratunkowym.

Uruchomiony został także całodobowy numer telefonu, pod który mieszkańcy Katowic mogą dzwonić z informacją o miejscach przebywania osób bezdomnych. Wszystkie działania uzupełniają się z działaniami pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach, monitorujących miejsca niemieszkalne w godzinach dopołudniowych od poniedziałku do piątku, z działaniami Policji i Straży Miejskiej w Katowicach. W poszczególne dni miesiąca wyjazdy w miejsca niemieszkalne odbywają się także w asyście pracowników Straży Miejskiej.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025