Silesion.PL

serwis informacyjny

Stoki narciarskie: gdzie zapłacimy najwięcej i o ile podrożały karnety w 2023 roku?

stok narciarski zima snieg

Inflacja dotarła również na stoki narciarskie. W tym roku za dwudniowy skipass przyjdzie nam zapłacić znacznie więcej. O ile? Najnowsze dane dotyczące cen karnetów poszczególnych stoków narciarskich prezentują eksperci z aplikacji PanParagon.

PanParagon to aplikacja, której główną funkcją jest dodawanie paragonów. Na tej podstawie jesteśmy w stanie sprawdzić jak zmieniały się ceny poszczególnych produktów czy usług na przestrzeni lat. Z racji trwającego sezonu narciarskiego oraz ferii zimowych przyjrzeliśmy się cennikowi karnetów na wyciągi narciarskie w sezonie wysokim w 2021 i 2022 oraz styczniu tego roku – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – W celu dokładniejszej analizy, ceny z 2023 roku dodatkowo zweryfikowaliśmy na oficjalnych stronach poszczególnych stoków narciarskich – dodaje.

Eksperci w swoim badaniu uwzględnili siedem najpopularniejszych stacji narciarskich w Polsce. Jak zatem przedstawia się cennik za szusowanie po górach w ciągu ostatnich lat?

W 2023 karnety podrożały średnio o ponad 20 proc.!

Jak pokazują dane z paragonów, jeszcze w sezonie wysokim 2021 roku za dwudniowy skipass płaciliśmy średnio 215 zł. W następnym roku cena za ten sam karnet wzrosła do około 226 zł. Jednak największe podwyżki za szusowanie na nartach czy snowboardzie odnotowano w tym roku. W styczniu 2023 cennik za dwa dni wjazdów na wyciągach narciarskich wynosi średnio 275 zł. Różnica względem 2021 roku to zatem 60 zł, co stanowi niemal 28 proc. wzrostu.

A na jakim stoku przyjdzie nam zapłacić najwięcej?

Im wyżej tym drożej?

Spośród siedmiu przebadanych przez ekspertów stacji narciarskich najdrożej w sezonie wysokim 2023 wypadła Polana Szymoszkowa w Zakopanem. Za dwudniowy skipass narciarze i snowboardziści zapłacą tutaj 315 zł. W położonym nieopodal wyciągu narciarskim Harenda za taki sam karnet zapłacimy 275 zł. Najmniej natomiast za wjazd wyciągiem narciarskim zapłacimy w Ustrzykach Dolnych. Tutaj w stacji narciarskiej Gromadzyń cena za skipass na 2 dni wynosi 220 zł.

Szczegóły przedstawia poniższa grafika.

Ceny poszczególnych wyciągów narciarskich są zróżnicowane. Rozpiętość cenowa za dwudniowy karnet w badanych przez nas stacjach wynosi nawet 95 zł. Warto jednak zaznaczyć, że poszczególne stoki różnią się widokami, długością czy też stopniem trudności danej trasy. To z kolei wpływa na ostateczny cennik – wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024