Stanowisko obrońców tymczasowo aresztowanych w sprawie „Loterii Promocyjnej “7 AUT 2 i DOM X BUDDA”- zarządu Wydawnictwa Influi
Komunikat prasowy: Dziś Sąd Okręgowy w Szczecinie rozpatrywał zażalenia obrońców na tymczasowe aresztowanie Tomasza Ch. oraz Adama U., tj. prezesa i członka zarządu Wydawnictwa Influi, organizującego m.in. Loterię Promocyjną “7 AUT 2 i DOM X BUDDA”. Sąd nie uwzględnił zażalenia złożonego przez obrońcę Adama U. W przypadku Tomasza Ch. złożono wniosek o wyłączenie sędziego, co skutkuje odroczeniem terminu rozpoznania zażalenia.
Drugi z obrońców Tomasza C., Konrad Wasilewski podkreśla, że bezpośrednią przyczyną złożenia wniosku o wyłączenie sędziego było nieudzielenie jednemu z obrońców dostępu do akt postępowania stanowiących podstawę tymczasowego aresztowania wobec Tomasza C., co w ocenie pełnomocników jest naruszeniem fundamentalnego prawa do obrony.
Pełnomocnicy tymczasowo aresztowanych podkreślają, że nie zgadzają się z rozstrzygnięciem dotyczącym tymczasowego aresztu dla Adama U i oceną materiału dowodowego przedstawionego przez Prokuraturę.
Od pierwszego dnia czynności prowadzonych przez Prokuraturę wskazywaliśmy, że zakwestionowane przez ten organ loterie promocyjne, organizowane przez spółki przy współpracy z Buddą, były realizowane na tożsamych zasadach jak z innymi influencerami, tj. OjWojtkiem, Stradale, czy KiksteremTV – podkreśla Tomasz Prokurat, obrońca Tomasza Ch., prezesa zarządu Wydawnictwa Influi – Wszystkie loterie były prowadzone w oparciu o zezwolenia, każdorazowo wydawane przez właściwego Dyrektora Izby Administracji Skarbowej, które nigdy nie zostały cofnięte przez ten organ, a warunkiem ich wydania było przedłożenie regulaminu każdej z loterii. Działalność spółek była prowadzona na podstawie przepisów, w oparciu o obowiązujące procedury i z poszanowaniem prawa.
Obrończyni Adama U.zwraca też uwagę, że zarzuty związane z organizowaniem uczestnictwa w grach losowych są nietrafione, ponieważ śledczy nie wzięli pod uwagę zmieniającego się świata rynku wydawniczego oraz fenomenu influencerów zdobywających rzesze fanów, którzy masowo kupują produkty sygnowane ich marką czy nazwiskiem.
Z całą stanowczością podkreślamy, że Wydawnictwo prowadziło działalność w zakresie sprzedaży e-booków oraz działania marketingowe przy wykorzystaniu loterii promocyjnej. Nie zgadzamy się z twierdzeniami dotyczącymi ich domniemanej niskiej wartości w zakresie treści czy szeroko rozumianej „zawartości” – wyjaśnia Julia Karcz, obrończyni Adama U. , członka zarządu Wydawnictwa Influi. – Fenomen zdobywania przez influencerów rynku wydawniczego jest faktem, co udowodnił nie tylko Budda, ale także inni, nieprowadzący loterii, tiktokerzy czy youtuberzy. W związku z powyższym, nie sposób zgodzić się również z pochodnymi zarzutami stawianymi mojemu klientowi, takimi jak pranie pieniędzy i działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępcze.
Obrońcy podejrzanych oraz pełnomocnicy Wydawnictwa Influi podkreślają, że zrobią wszystko co możliwe, by bronić dobrego imienia Wydawnictwa przed sądem i dbać o renomę spółki w oczach nabywców e-booków wydawanych przez spółkę. Pełnomocnicy liczą na szybkie procedowanie przez organy państwowe w niniejszej sprawie, w której podczas procesu będą wnosili o oczyszczenie ich klientów ze wszystkich postawionych im zarzutów, które w całości kwestionują, a na potwierdzenie niewinności prezesa i członka zarządu Wydawnictwa Influi będą systematycznie przedstawiać konkretne dowody.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).