Śmiertelne potrącenie 89-letniej kobiety na alei Korfantego w Katowicach.

W czwartek 17 lipca 2025 roku, około godziny 14:00, na alei Korfantego w Katowicach doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W rejonie skrzyżowania z ulicą Misjonarzy Oblatów MN potrącona została 89-letnia kobieta. Na miejscu pojawiły się wszystkie służby ratunkowe, ale mimo natychmiastowej interwencji nie udało się uratować jej życia. Ruch na jednym z kluczowych odcinków miasta został czasowo wstrzymany, a policja prowadzi czynności mające na celu ustalenie dokładnych okoliczności zdarzenia.
Wypadek w centrum miasta: 89-letnia piesza potrącona na pasach
Zdarzenie miało miejsce na oznakowanym przejściu dla pieszych w pobliżu skrzyżowania alei Korfantego z ulicą Misjonarzy Oblatów MN. Według informacji przekazanych przez służby, potrącenie nastąpiło chwilę po godzinie 14:00. Kobieta przechodziła przez pasy, gdy została uderzona przez samochód osobowy. Kierowcą pojazdu był 18-letni mężczyzna.
Na miejsce wypadku szybko przyjechały patrole policji, straż pożarna oraz zespoły ratownictwa medycznego. Pomimo przeprowadzenia natychmiastowej akcji ratunkowej, nie udało się przywrócić czynności życiowych poszkodowanej. Zmarła na miejscu.
Utrudnienia w ruchu i działania służb
W związku z prowadzonymi działaniami ratunkowymi i zabezpieczaniem miejsca zdarzenia, aleja Korfantego została zamknięta dla ruchu w kierunku ronda generała Ziętka. Czasowa blokada objęła odcinek od skrzyżowania z ulicą Misjonarzy Oblatów, co doprowadziło do poważnych utrudnień komunikacyjnych w śródmieściu Katowic. Korki utrzymywały się przez kilka godzin.
Policjanci kierowali ruchem, a służby techniczne dokumentowały miejsce zdarzenia, wykonując m.in. pomiary, zdjęcia i oględziny samochodu. Pojazd zabezpieczono do dalszych badań.
Śledztwo: sprawdzane są sygnalizacja i zachowanie uczestników
Policja wszczęła dochodzenie, które ma na celu ustalenie, czy doszło do naruszenia przepisów ruchu drogowego. W szczególności badane są:
- działanie sygnalizacji świetlnej w momencie zdarzenia,
- czy piesza miała zielone światło podczas przechodzenia przez jezdnię,
- z jaką prędkością poruszał się pojazd kierowany przez 18-latka,
- czy młody kierowca był trzeźwy i posiadał wymagane uprawnienia.
Na tym etapie nie są znane oficjalne ustalenia. Śledczy analizują m.in. zapis z miejskiego monitoringu oraz zeznania świadków. Sprawdzane są także dane dotyczące wcześniejszych zdarzeń drogowych w tym rejonie.
Głosy mieszkańców: skrzyżowanie od lat budzi kontrowersje
Wśród lokalnej społeczności nie brak głosów, że skrzyżowanie alei Korfantego z ulicą Misjonarzy Oblatów od dawna wymaga zmian. W komentarzach przewija się jedno: sygnalizacja świetlna po wprowadzonych modernizacjach stała się nieintuicyjna, a piesi często muszą pokonać trasę w kilku etapach, czekając nawet do siedmiu minut na zielone światło.
Niektórzy mieszkańcy wskazują, że dawniej układ był bardziej przejrzysty – tramwaje zatrzymywały się na czerwonym świetle, co wymuszało ostrożność u pieszych i dawało czas na spokojne przejście. Obecnie, zdaniem komentujących, widok nadjeżdżającego tramwaju często prowokuje pieszych do wbiegnięcia na czerwonym świetle, by zdążyć na przystanek. Wskazuje się też na zbyt krótkie zielone światła, które nie dają starszym osobom możliwości bezpiecznego pokonania jezdni.
Część osób sugeruje gruntowną przebudowę skrzyżowania, inni proponują powrót do wcześniejszych ustawień świateł sprzed modernizacji. Wskazują przy tym, że obecny system ITS nie rozwiązuje problemu, lecz go pogłębia. Mieszkańcy podkreślają, że o niebezpieczeństwie w tym miejscu alarmowano wielokrotnie, jednak bez większego odzewu ze strony władz. Wiele komentarzy łączy obecną sytuację z brakiem konsultacji społecznych i chaotycznym wprowadzaniem zmian, które – jak wskazują – nie uwzględniają realnych zachowań uczestników ruchu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).
Dodaj komentarz