Skatepark w Zadolu w Katowicach będzie miał mniejsze zadaszenie
Powierzchnia zadaszonego skateparku będzie o 60% mniejsza niż zakładała wstępna koncepcja rozbudowy i zadaszenia skateparku w Parku Zadole. Propozycja inwestycji była odpowiedzią na wieloletnie prośby środowiska skaterskiego (tj. osób jeżdżących na rolkach, deskorolkach i hulajnogach) oraz wnioski radnych. Została ona skorygowana i dostosowana do oczekiwań mieszkanek i mieszkańców Katowic.
– Emocje i wynikające z nich pytania towarzyszące tej sprawie są zupełnie zrozumiałe. Park Zadole to jedno z ważniejszych miejsc wypoczynku i rekreacji dla mieszkanek i mieszkańców tej części miasta. Dlatego z inicjatywy prezydenta Marcina Krupy dwa lata temu otwarty został tu cieszący się dużą popularnością nowoczesny kompleks basenowy. Ponadto działa tam duży plac zabaw, a dzięki współpracy w ramach budżetu obywatelskiego powstała tętniąca życiem tężnia solankowa. Z kolei tuż obok parku powstał kompleks sportowy przy ul. Asnyka – wylicza Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic.
Opublikowana w lipcu tego roku informacja o wstępnej koncepcji powiększenia skateparku do 5000 m2 nie znalazła uznania u wszystkich użytkowników Parku. Choć skatepark cieszy się popularnością wśród młodych osób, nie wszyscy mieszkańcy zgadzają się z jego rozbudowę w tej skali. Dlatego prezydent Marcin Krupa, biorąc pod uwagę rozmowy odbyte z mieszkańcami dzielnicy, a także chcąc pogodzić potrzeby użytkowników parku i środowiska sportowego, zdecydował, że zadaszenie skateparku odbędzie się wyłącznie w jego dziś istniejących granicach. Oznacza to, że powierzchnia skateparku nie zostanie powiększona ani o sąsiadujące tereny zadrzewione, ani o istniejące korty tenisowe. Powierzchnia zadaszonego skateparku, zamiast 5000 m2, wyniesie około 2000 m2 – a więc będzie o 60% mniejsza niż zakładała wstępna kocepcja. Jednocześnie do obiektu zostanie doprowadzone kilkudziesięciometrowe połączenie drogą techniczną dostępne wyłącznie dla służb ratunkowych i miejskich (Zakład Zieleni Miejskiej, MPGK, MZUiM).
Ponadto, w nawiązaniu do ustaleń z właścicielami „Okrąglaka” miasto podtrzymuje stanowisko, że „Okrąglak” będzie mógł funkcjonować do czasu rozpoczęcia inwestycji. Dodatkowo przeanalizowane zostaną alternatywne lokalizacje na gruntach miejskich pod dzierżawę na cele gastronomiczne, które spełniłyby wymagania biznesowe Właściciela, a także zyskały akceptację społeczną.
Co ważne zadaszenie skateparku nie będzie kolidowało z kortami tenisowymi. W Parku Zadole nie będą powstawać nowe bloki, nowe miejsce parkingowe, ani droga dla powstających w okolicy mieszkań. Żaden wariant rozbudowy skateparku nie zakładał i nie zakłada „masowej wycinki drzew”. Budowa zadaszenia nie pociągnie konieczności dokonania wycinki drzew.
Rozpoczęły się już roboty modernizacyjne w Parku Zadole, które są realizacją zadania z budżetu obywatelskiego. W ramach prac wykonawca ma: rozebrać istniejące siedziska widowni amfiteatru i zamontować nowe – wykonane z deski kompozytowej, rozebrać część nawierzchni widowni i zastąpić ją nową w trzech wariantach, zamontować nowe stojaki rowerowe, kosze oraz ławki z podłokietnikami. Zamontowane zostaną także urządzenia tzw. ścieżki zdrowia – m.in. wiszący mostek linowy, siatka wspinaczkowa, drążki do przewrotów i płotki do przeskoków oraz równoważnia – belka obrotowa. Koszt prac to ok. 470 tys. zł. Roboty powinny zakończyć się do końca grudnia.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).