Setki tysięcy wejść do katowickich basenów w ciągu 2 lat
2 katowickie baseny, Basen Brynów i Basen Burowiec zostały oddane do użytku w czerwcu 2020 roku. Wczoraj, oddany jako drugi, obiekt na Burowcu obchodził swoje urodziny. Budowa basenów była związana z obietnicą wyborczą prezydenta Marcina Krupy, który w czasie starania się o fotel prezydenta Katowic w 2014 r. zapowiedział rezygnację z budowy dużego aquaparku na rzecz mniejszych basenów w kilku dzielnicach miasta. Takie rozwiązanie to wyraz innej filozofii w podejściu do spędzania czasu w wodzie – baseny promują ruch i aktywność sportową, aquaparki raczej wodną rozrywkę.
O tym, że miasto potrzebowało tych inwestycji, dobitnie świadczą statystyki odwiedzin basenów przez mieszkańców Katowic i miast ościennych. W ciągu dwóch lat oba baseny odnotowały ponad 748 000 wejść – Basen Burowiec odwiedziło 340 000 klientów, a Basen Brynów 408 000. Z wejścia na baseny
w ramach Katowickiej Karty Mieszkańca skorzystało ponad 495 000 mieszkańców. Baseny posłużyły także najmłodszym katowiczanom do nauki pływania, gdyż prowadzony jest na nich projekt „Jak ryba w wodzie” mający na celu nauczenie wszystkich uczniów katowickich szkół pływania. Każdego tygodnia w ramach alternatywnych lekcji WF-u tylko na dwóch katowickich basenach pojawia się 1 155 trzecioklasistów (635 dzieci na Basenie Brynów oraz 480 dzieci na Basenie Burowiec). Każdy uczestnik programu spędzi na basenie przynajmniej 20 godzin lekcyjnych.
– Bardzo się cieszę, że wybudowane baseny cieszą się taką popularnością. Dzięki nim mieszkańcy naszego miasta dbają o kondycję fizyczną, a dzieciaki z katowickich szkół nabywają ważnej umiejętności pływania. To znak, że były to bardzo trafione inwestycje – mówi prezydent Katowic.
Kolejny basen niebawem zostanie otwarty
Wszystko wskazuje na to, że budowany z opóźnieniem basen na Zadolu po wakacjach zostanie otwarty. Budowa tego obiektu została opóźniona ze względu na problemy z wykonawcą. Miasto musiało rozwiązać umowę z firmą, która wygrała przetarg i zaangażować w budowę nowy podmiot. W tej chwili na basenie prowadzone są prace wykończeniowe wewnątrz obiektu – m.in. fugowanie płytek na plaży basenowej, aplikacja silikonów, montaż kabin HPL przebieralni. Z kolei na zewnątrz prowadzone są prace drogowe związane układaniem kostki brukowej.
– Nauczeni doświadczeniami z dwóch oddanych basenów, w projekcie na Zadolu wprowadziliśmy ponad 130 poprawek, dzięki którym basen będzie działał jeszcze efektywniej. Jako jedyny będzie on obejmował strefę relaksu na zewnątrz. W słoneczne i ciepłe dni nasi klienci będą mogli wyjść przed basen i opalać się na leżakach – mówi Tomasz Szpyrka, dyrektor katowickich basenów.
Nie tylko baseny, ale także sale sportowe
Co ważne, baseny posiadają również strefę suchą, która wyposażona jest na Brynowie w salę gimnastyczną i EMS, natomiast na Burowcu – halę sportową oraz Jogilates. Organizowane są tam zajęcia sportowe zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. Dodatkowo halę sportową mogą wynająć klienci indywidualni – np. pod gry zespołowe (tj. siatkówka, koszykówka, piłka nożna) lub np. badmintona. W tych obiektach każdy znajdzie coś dla siebie.
Możesz przeczytać: Baseny w Katowicach: Rolna i Bugla otwarte od 18 i 24 czerwca 2022
Opracowanie: Katowicka Agencja Wydawnicza
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).