Seris Konsalnet: Jakie prawa ma uczestnik, a jakie ochrona na imprezach zamkniętych i masowych?
Zbliża się sezon zabaw sylwestrowych i karnawałowych – to doskonały moment, by przyjrzeć się kwestiom związanym z prawami uczestników oraz zabezpieczeniem tego typu wydarzeń. Obowiązkiem organizatorów imprez zarówno masowych, jak i zamkniętych, jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom. Warto jednak wiedzieć, czy i w jakim zakresie pracownicy ochrony mają prawo do przeprowadzania kontroli osobistej. W rzeczywistości ich uprawnienia różnią się w zależności od charakteru wydarzenia. Przyjrzyjmy się więc, jakie prawa przysługują nam jako uczestnikom sylwestrowej zabawy na otwartym rynku miejskim, a jakie na zamkniętej imprezie karnawałowej w klubie.
Warszawa, 18.11.2024 – Organizacja wydarzeń, takich jak zabawy sylwestrowe, studniówki, koncerty czy mecze, wymaga od organizatorów zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom. Ważnym elementem tych działań jest obecność ochrony fizycznej, której uprawnienia mogą się różnić w zależności od charakteru wydarzenia – czy jest to impreza zamknięta, czy masowa. Zarówno personel ochrony, jak i uczestnicy mają w tym zakresie jasno określone prawa i obowiązki.
Imprezy zamknięte – dobrowolność kontroli
Na imprezach zamkniętych, takich jak przyjęcia w klubach czy imprezy firmowe, pracownicy ochrony nie mają prawa do przeszukiwania rzeczy osobistych uczestników bez ich wyraźnej zgody. Regulamin wydarzenia może jednak zawierać zapisy, które zobowiązują uczestników do poddania się kontroli – np. przy użyciu wykrywacza metalu – i niepodporządkowanie się temu wymogowi może skutkować odmową wstępu na imprezę.
Marcin Nowak, prawnik z Seris Konsalnet, tłumaczy: – Regulamin musi jasno określać wymogi kontroli oraz być udostępniony uczestnikom przed wydarzeniem – online lub przy wejściu. Tylko wtedy uczestnicy mają pełną wiedzę o zasadach i mogą podjąć świadomą decyzję. Tego typu przejrzystość jest kluczowa, aby zapewnić wszystkim komfort i poczucie bezpieczeństwa.
Imprezy masowe – obowiązki wynikające z ustawy
Imprezy masowe, takie jak koncerty, mecze czy miejskie zabawy sylwestrowe, podlegają przepisom ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych z dnia 20 marca 2009 roku.
– W myśl tych przepisów pracownicy ochrony i służby porządkowe mają znacznie szersze uprawnienia – mogą przeszukiwać bagaże i odzież uczestników, zwłaszcza jeśli istnieje podejrzenie posiadania niebezpiecznych przedmiotów. W razie odmowy poddania się kontroli, uczestnik nie zostanie wpuszczony na teren wydarzenia – mówi Marcin Nowak.
Pracownicy ochrony na imprezach masowych mają także prawo do legitymowania uczestników w celu ustalenia tożsamości, a w przypadku zakłócania porządku – do wydawania poleceń lub poproszenia o opuszczenie imprezy. Jeśli sytuacja wymaga natychmiastowego działania, mogą nawet ująć osobę i przekazać ją Policji.
Poszanowanie godności uczestników
Bez względu na charakter wydarzenia, pracownicy ochrony zobowiązani są do przestrzegania godności i praw uczestników. Środki przymusu bezpośredniego mogą być stosowane tylko wtedy, gdy jest to konieczne i muszą być zgodne z przepisami prawa.
Eksperci Seris Konsalnet przypominają, że wiedza o przysługujących prawach i obowiązkach zarówno uczestników jak i pracowników ochrony jest istotna, aby móc cieszyć się nadchodzącymi wydarzeniami w komfortowych i bezpiecznych warunkach.
O firmie Seris Konsalnet
Największa firma branży bezpieczeństwa i ochrony w Polsce oraz część międzynarodowej Grupy Seris – jednego z globalnych leaderów w branży Security. Firma działa od blisko 30 lat, świadcząc usługi w każdym segmencie rynku Security: ochronie fizycznej, monitoringu obiektów stacjonarnych oraz monitoringu GPS pojazdów, a także projektowaniu i realizacji technicznych systemów zabezpieczeń. Zapewnia ochronę fizyczną ponad 3600 obiektów, a usługę monitoringu świadczy dla 66 000 obiektów stacjonarnych i 13 000 pojazdów. Wśród klientów Grupy Seris Konsalnet można znaleźć największe sieci handlowe, banki, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, obiekty strategiczne, firmy przemysłowe oraz jednostki wojskowe. Firma posiada zaawansowane zaplecze technologiczne: centralną stację monitorowania alarmów, systemy informatyczne oraz największy w Polsce dział projektowy. W skład Grupy wchodzi również spółka Seris Konsalnet Cleaning, oferująca usługi profesjonalnego utrzymania czystości dla firm
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).