Serie A w cieniu żałoby. Włoska liga przerywa rozgrywki po śmierci papieża Franciszka

Śmierć papieża Franciszka poruszyła cały świat, ale w szczególny sposób – jak zawsze – zatrzymała na chwilę Włochy. Informacja o odejściu Jorge Mario Bergoglio, głowy Kościoła katolickiego i duchowego przywódcy ponad miliarda wiernych, wstrząsnęła społeczeństwem Półwyspu Apenińskiego. Dziś rano Lega Serie A potwierdziła, że wszystkie mecze zaplanowane na poniedziałek, 21 kwietnia, zostały przełożone w związku z ogłoszoną żałobą narodową po śmierci papieża. W świąteczny poniedziałek miały odbyć się cztery spotkania włoskiej Serie A: Torino – Udinese, Cagliari – Fiorentina, Genoa – Lazio oraz Parma – Juventus.
Sport przystaje w geście szacunku
Zgodnie z komunikatem wydanym przez Ligę, decyzja o zawieszeniu poniedziałkowych spotkań zapadła po konsultacjach z włoską federacją piłkarską (FIGC), rządem i Komitetem Olimpijskim (CONI). Cztery zaplanowane na ten dzień mecze Serie A zostaną rozegrane w późniejszych terminach, które mają zostać ogłoszone jeszcze w tym tygodniu.
To pierwszy raz od 2005 roku, kiedy śmierć głowy Kościoła doprowadziła do wstrzymania najwyższych rozgrywek piłkarskich we Włoszech. Wówczas – po odejściu papieża Jana Pawła II – również wprowadzono narodową pauzę w życiu sportowym kraju.
Papież i piłka – emocje dwóch światów
We Włoszech piłka nożna i religia od dekad stanowią dwa potężne filary tożsamości narodowej. Papież Franciszek, sam wielki kibic futbolu i fan argentyńskiego klubu San Lorenzo, traktował sport jako przestrzeń dla wartości wspólnoty, uczciwości i szacunku. Jego odejście to dla Włoch nie tylko strata duchowego autorytetu, ale także postaci, która nie bała się mówić o sprawach codziennych, także tych związanych ze światem sportu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).