Silesion.PL

serwis informacyjny

Semestr letni IV edycji programu Katowice Miastem Fachowców rozpoczęty

Semestr letni IV edycji programu Katowice Miastem Fachowcow rozpoczety

Semestr letni IV edycji programu Katowice Miastem Fachowcow rozpoczety

Uczniowie klas VII szkół podstawowych rozpoczynają dzisiaj serię wizyt studyjnych u katowickich przedsiębiorców w ramach programu Katowice Miastem Fachowców (KMF). Program ma pokazać uczniom jak wygląda praca w zawodach technicznych i branżowych w praktyce oraz zachęcić ich do wyboru technicznych i branżowych kierunków kształcenia, a przedsiębiorcom umożliwić promocję i zdobycie potencjalnych pracowników w przyszłości.

– Program Katowice Miastem Fachowców cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno firm, jak i uczniów. W tym semestrze podpisaliśmy 8 listów intencyjnych z firmami, które uczniowie naszych szkół odwiedzą w najbliższych miesiącach. Dzięki takim programom jak ten, oferta edukacyjna katowickich szkół coraz lepiej odpowiada na zapotrzebowanie ze strony uczniów i środowiska biznesu. KMF to możliwości rozwoju zawodowego, którą jako Europejskie Miasto Nauki chcemy dawać młodym ludziom – mówi Marcin Krupa prezydent Katowic. – Rynek pracy jednoznacznie pokazuje, jak bardzo potrzebni są dzisiaj fachowcy. Dzięki KMF młodzieży, która ukończy nasze szkoły, w przyszłości będzie łatwiej znaleźć pracę, a dobrze wyedukowana kadra to również argument w przyciąganiu nowych inwestorów, którzy na rynku pracy poszukują właśnie fachowców – dodaje prezydent.

Przez najbliższe dwa miesiące uczniowie odwiedzą katowickie przedsiębiorstwa: Stosowanie Maszyn Tadeusz Szwajca; Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Katowice Sp. z o.o.; Adam Milner „AMO” Obsługa Gastronomii i Hoteli, Catering; Famur S.A.; Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG; Śląska Izba Turystyki; P.A. NOVA S.A.; Rockwell Automation Sp. z o.o.

– Zaproszenie osób tak młodych, które stoją na początku swojej kariery to możliwość pokazania i zachęcenia ich do kształcenia kierunkowego i późniejszego związania swoich karier zawodowych z taką firmą jak właśnie Rockwell Automation – mówi Robert Bednarz, HR director z Rockwell Automation.

Program jest realizowany w formule składającej się z czterech modułów. Pierwszym z nich jest lekcja wychowawcza w szkole wprowadzająca uczniów w tematykę wyboru dalszej ścieżki edukacji zawodowej. Drugi moduł – kluczowy w całym programie – to wizyty studyjne uczniów klas VII szkół podstawowych u katowickich przedsiębiorców, którzy zgłosili się do współpracy z miastem w tym zakresie. Następnie uczniowie udają się na wizyty do szkół branżowych i technicznych kształcących w zawodach, których dotyczyły wizyty studyjne w firmach. Ostatnim modułem programu są podsumowujące lekcje wychowawcze prowadzone w ramach zajęć szkolnych.

– Katowice Miastem Fachowców to idealna okazja dla nas jako dla pracodawcy i lokalnego przedsiębiorcy na to, aby zaprezentować młodym ludziom – przede wszystkim tym stojącym przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej, a następnie zawodowej – jak wygląda praca przy produkcji w dużym zakładzie produkcyjnym. Być może nasz udział w programie zachęci ich do tego, aby wybrać właśnie kształcenie techniczne, a później podjęcie pracy w zawodzie umożlwiającym pracę na produkcji – podkreśla Barbara Stachańczyk, kierownik Działu Rozwoju Organizacji z FAMUR S.A.

W dotychczas zakończonych trzech pierwszych edycjach programu Katowice Miastem Fachowców wzięło udział prawie 3000 uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych. Odbyły się 152 wizyty studyjne w firmach oraz 163 wizyty w szkołach branżowych i technicznych, a także podpisano 21 listów intencyjnych z przedsiębiorcami. – Tylko w ostatnim semestrze jesiennym w programie wzięło udział 640 uczniów z 30 szkół, którzy poznali specyfikę pracy w takich zawodach, jak: kierowca autobusu, specjalista ds. zarządzania projektami, specjalista ds. współpracy międzynarodowej, architekt, projektant, grafik, specjalista ds. marketingu, programista, spawacz, kucharz, kelner, recepcjonista – wymienia Mariusz Jankowski, naczelnik wydziału obsługi inwestorów Urzędu Miasta Katowice.

Przypomnijmy, że w grudniu 2021 roku podczas konferencji prasowej nastąpiło ogłoszenie przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 (EMN) przez Stowarzyszenie EuroScience oraz podpisanie umowy Konsorcjum Akademickiego EMN 2024. W 2024 r. Katowice będą organizatorem konferencji naukowej EuroScience Open Forum 2024. Tytuł EMN jest przyznawany, aby ukazać bogactwo i różnorodność krajobrazu naukowego. Jego celem jest także wspieranie samokształcenia, integracji naukowej, zainteresowania nauką wśród młodszych pokoleń. Tytuł wzmacnia europejski i międzynarodowy profil społeczności naukowej w danym mieście oraz w regionie, zwiększa zaangażowanie obywateli i środowiska naukowego w problemy lokalne, uruchamia inwestycje publiczne w regionalną naukę oraz jej infrastrukturę, a także pobudza turystykę.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024