Silesion.PL

serwis informacyjny

Science4Football „Mistrzowski umysł”: święto nauki i sportu

science4football fot janusz partyka legiacom 3 1637149884 9884

science4football fot janusz partyka legiacom 3 1637149884 9884

Siła umysłu i jego znaczenie dla sukcesu we współczesnej piłce, praca nad sferą mentalną czołowych zawodników świata, trening widzenia, który pozwoli zobaczyć na boisku więcej i szybciej – to tylko wybrane tematy, jakie poruszono podczas odbywającej się na stadionie Legii i Legia Training Center czwartej edycji konferencji Science4Football.

Dwa dni zajęć, ponad 15 godzin prelekcji i praktycznych warsztatów na boisku poświęconych treningowy kognitywnemu i przygotowaniu mentalnemu stanowiły inspirację i kolejny etap rozwoju .

– Science4Football to święto nauki dla sportu i sportu dla nauki. Cieszymy się widząc wśród uczestników coraz więcej młodych trenerów, którzy osiągnięcia naukowe wdrażają w codzienny trening i rozwój zawodników. Dzięki świetnej kadrze doświadczonych prelegentów mogliśmy poznać zagadnienia treningu mentalnego w wymiarze praktycznym – mówi kierownik Legia LAB i jeden z głównych organizatorów konferencji dr Piotr Żmijewski.

Podczas pierwszego dnia konferencji uczestnicy wysłuchali wykładów polskich i zagranicznych gości, m.in. współpracującego z Manchesterem United i sir Aleksem Fergusonem Nicka Littlehasela, coacha Holenderskiego Związku Piłki Nożnej Erica Castiena czy trenera mentalnego Legii Warszawa Michała Dąbskiego, który zajął się m.in. kwestią wpływu temperamentu oraz osobowości na postawę zawodnika i jego relacji z otoczeniem. Trener widzenia Mikołaj Markiewicz do treningowego menu zalecał dołączenie ćwiczeń poprawiających pracę oczu. Percepcja wzroku i rozwój mięśni oka to czynniki, które decydują o powodzeniu akcji w warunkach meczowych i wymagają takiej samej dbałości jak pozostałe elementy przygotowania zawodnika.

Po części prelekcyjnej tematyka przygotowania mentalnego i treningu kognitywnego nabrała praktycznego wymiaru w Legia Training Center. Hala sportowa, sala konferencyjna, boisko – urozmaicony program wydarzenia pozwolił kompleksowo poznać specyfikę treningu usprawniającego umysł piłkarza. Wiele uwagi poświęcono koncepcji tzw. „brain training”, czyli przełożeniu przygotowania „głowy”, dobrej orientacji, szybkości procesów myślowych na postawę zawodnika w wymiarze fizycznym i technicznym. – Chcemy rozwijać piłkarzy podejmujących szybkie i właściwe decyzje, a nie roboty operujące schematami – wyjaśniał były trener przygotowania motorycznego m.in. Evertonu FC i Akademii Manchesteru United Michael McGurn, który wspólnie z szefem tego obszaru w Legii Warszawa Bartoszem Bibrowiczem zaprezentował uczestnikom profesjonalne zestawy ćwiczeń motorycznych zwiększających postrzeganie otoczenia i umiejętność dokonania optymalnych wyborów w treningu indywidualnym i zespołowym.

fot.Janusz Partyka/legia.com
fot.Janusz Partyka/legia.com

Uczestnicy na własnym przykładzie przekonali się, jak szybko reagować na zmiany ustawienia, jak zdobywać przestrzeń i w ułamku sekundy orientować się w przemieszczaniu rywala. Indywidualne zajęcia z młodymi piłkarzami Akademii Legii przeprowadził dyrektor Akademii BVB Łukasza Piszczka Michał Zioło.

Każdy uczestnik Science4Football otrzymał certyfikat potwierdzający udział w konferencji.

Partnerami konferencji byli: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (przedstawiciele agencji zaprezentowali modele dofinansowania szkoleń dla branży sportowej oraz środowisko programów akceleracyjnych dla startupów, które w przyszłości będą współkształtować nowoczesną, sportową rzeczywistość), Brain First, Legia LAB i Legia Training Center. Patronat nad wydarzeniem objął Polski Związek Piłki Nożnej.


Oficjalna strona Science4Football: science4football.com

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024