Silesion.PL

serwis informacyjny

Rusza naprawa nawierzchni drogi na ulicy Piotrowickiej w Katowicach

ulica Piotrowicka w Katowicach fot. KAW

ulica Piotrowicka w Katowicach fot. KAW

Choć służby na bieżąco przeprowadzają punktowe naprawianie uszkodzeń dróg, to jednak prace na większą skalę są uzależnione od pogody. To właśnie dlatego od pierwszych dni wiosny na katowickich ulicach następuje największa mobilizacja „drogowców”, którzy mogą wtedy realizować zadania związane z kompleksową naprawą nawierzchni. W poniedziałek 16 maja rozpocznie się naprawa nawierzchni ulicy Piotrowickiej na odcinku od ul. Hadyny do ul. Panewnickiej.

–  Miejskie służby wkładają duży wysiłek w doprowadzenie dróg do jak najlepszego stanu po zimie, kiedy to z powodu dużych wahań temperatury najłatwiej o nowe ubytki w drogach. Dodatkowo działają też w miejscach wskazywanych przez mieszkańców oraz radnych. W tym roku przeprowadziliśmy już szereg takich doraźnych napraw, m.in. na ulicy Chorzowskiej, Armii Krajowej, czy Sobocińskiego. Dla zapewnienia komfortu przejazdu, roboty takie odbywają się przy punktowym zawężeniu pasa drogowego, często w weekendy, gdy na ulicach panuje mniejszy ruch – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Nawierzchnia ulicy Piotrowickiej też już wymaga remontu. Liczymy, że zostanie on sprawnie zrealizowany, a po jego zakończeniu znacznie poprawi się poziom bezpieczeństwa oraz komfort podróży – dodaje prezydent.

Na ulicy Piotrowickiej czasowa zmiana organizacji ruchu

W poniedziałek, 16 maja, od godzin porannych w ciągu ulicy Piotrowickiej – na odcinku od ul. Hadyny do ul. Panewnickiej – rozpocznie się czasowa zmiana organizacji ruchu wynikająca z rozpoczynających się tego dnia prac naprawczych nawierzchni.

Prace będą polegały na frezowaniu, wyrównaniu, ułożeniu siatki, warstwy wiążącej i wykończeniu  nawierzchni w warstwie ścieralnej i będą wykonywane przez firmę DROGOPOL z Katowic. Ich koszt to ponad 1,35 mln zł. Będą wykonywane z zawężeniem jezdni z dwóch pasów do jednego. Wprowadzony zostanie tzw. ruch wahadłowy. Planowany termin realizacji zgodnie z ofertą wykonawcy wynosi 30 dni kalendarzowych. Jednak w trosce o komfort okolicznych mieszkańców oraz kierowców harmonogram prac został przygotowany tak, by remont zakończyć w dwa tygodnie.

Ulica Piotrowicka to jedna z głównych ulic Ligoty, łącząca Panewniki z centrum Katowic, dlatego plan inwestycji został opracowany z myślą o priorytetowej funkcji tej trasy. – Ważnym elementem przygotowania inwestycji jest zarówno zapewnienie przejezdności drogi, jak i ułożenie prac tak, by w jak najmniejszy sposób wpływały na komfort mieszkańców. Remont ulicy Piotrowickiej poprawi bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, wpłynie na jakość podróży, ale też docelowo zmniejszy hałas odczuwany wcześniej przez ludzi mieszkających w okolicznych budynkach – mówi Piotr Handwerker, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów – Inwestycja wymaga prowadzenia prac również nocami. Szczególnie uciążliwy może być hałas wynikający z frezowania prowadzonego nocami z 16. na 17. i z 17. na 18. maja, za które przepraszamy mieszkańców i prosimy ich o wyrozumiałość – dodaje dyrektor.

Katowice konsekwentnie stawiają na bezpieczeństwo

W kwietniu Miejski Zarząd Ulic i Mostów zakończył montaż oświetlenia na przejściach dla pieszych oraz budowę oświetlenia ulicznego LED na ulicy Obroki. Tym samym miasto zyskało kolejne miejsca, w których nocą jest dużo lepsza widoczność, dzięki czemu poprawia się bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Przy ulicy Obroki pojawiło się 58 dodatkowych opraw LED, dzięki czemu  lamp jest znacznie więcej, a jaśniej zrobiło się zarówno na jezdni, jak i na trakcie pieszo-rowerowym. Wartość tej inwestycji to około 500 tys. zł. W najbliższym czasie nowe oświetlenie uliczne w technologii LED pojawi się także przy ul. Broniewskiego i ul. Grażyńskiego.

Miasto nie ustaje w działaniach mających poprawić bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, w tym w szczególności tych najmniej chronionych, czyli pieszych. Dodatkowe oświetlenie pojawiło się na kolejnych „zebrach”, znajdujących się w ciągach ulic Owsianej i Rolnej, w rejonie ul. Tuwima oraz na wysokości ul. Jankego 167 (przy Szkole Podstawowej nr 28), ul. Jankego 240 w rejonie ul. Góralskiej, ul. Bażantów w rejonie ul. Perkozów i ul. Ligockiej w rejonie ul. Kępowej.

Inne działania Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach:

  • 10.05.2022 rozpoczęła się  przebudowa nawierzchni jezdni ul. Uniwersyteckiej w Katowicach. Prace będą wykonywane pod ruchem,. Planowany termin realizacji prac zgodnie z ofertą firmy ROMUS z Katowic to 30 dni, a wartość zadań to ok. 900 tys. zł. 
  • 17.05.2022 rozpoczną się prace związane z przebudową nawierzchni jezdni ul. Owsianej w Katowicach. Prace będą wykonywane pod ruchem,. Planowany termin realizacji prac zgodnie z ofertą firmy ROMUS z Katowic wynosi 30 dni, natomiast wartość umowna prawie 1,2 mln zł.
  • 22.05.2022 rozpoczną się prace związane z remontem nawierzchni chodnika w ciągu ulicy  Słonecznej w Katowicach, na odcinku od ul. Józefowskiej do końca cmentarza. Prace będą wykonywane pod ruchem. Planowany termin realizacji zgodnie z ofertą firmy DIORYT z Katowic wynosi 45 dni, a wartość to ponad 270 tys. Zadanie realizowane jest w ramach Budżetu Obywatelskiego, jako projekt pod nazwą „Słoneczny Deptak”.
  • 25.05.2022 rozpoczną się prace związane z przebudową nawierzchni jezdni ul. Markiefki w Katowicach na odcinku od ul. Katowickiej do ul. Normy. Prace będą wykonywane pod ruchem,. Planowany termin realizacji zgodnie z ofertą firmy ROMUS z Katowic wynosi 25 dni. Wartość zadania to ponad 300 tys. zł.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024