Silesion.PL

serwis informacyjny

Rekordowy rok WPIP

Rekordowy rok WPIP

Rekordowy rok WPIP

Inflacja, podwyżki stóp procentowych, wojna na Ukrainie, rosnące koszty materiałów budowlanych – wszystko to sprawiło, że rok 2022 dla firm z sektora budownictwa i nieruchomości nie był łatwy. Czynniki te miały swój wpływ na zmniejszoną aktywność inwestycyjną. Przykładem może być np. budownictwo mieszkaniowe. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika co prawda, że w pierwszych 11 miesiącach ubiegłego roku oddano do użytku 214,2 tys. mieszkań (czyli 1,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 r.), ale aż o 9,9 proc. spadła w tym samym czasie liczba wydanych pozwoleń lub zgłoszeń budowy.

Rynek magazynowy z potencjałem rozwojowym

Dużo lepiej na tym tle wyglądał rynek nieruchomości magazynowych. Według firmy Newmark, doradcy na rynku nieruchomości komercyjnych, tylko w pierwszych trzech kwartałach 2022 r. zasoby magazynów zwiększyły się o prawie 3,6 mln m kw. Jest to wynik o ok. 16 proc. wyższy niż rekordowy wolumen nowej podaży w całym 2021 r.

 Mimo niesprzyjającej sytuacji gospodarczej, rynek powierzchni magazynowych w 2022 r. był w dobrej kondycji – uważa Janusz Signetzki, wiceprezes zarządu Wielkopolskiego Przedsiębiorstwa Inżynierii Przemysłowej, poznańskiego generalnego wykonawcy oraz projektanta specjalizującego się w budowaniu i wyposażaniu zaawansowanych technologicznie obiektów magazynowych i przemysłowych. – Widać to na przykładzie realizowanych przez nas w tym czasie inwestycji, np. budowy ok. 100 tys. m kw. powierzchni w parku logistycznym MLP Poznań West w Dąbrówce oraz pracach związanych z rozbudową GLP Poznań Airport Logistics Centre w Wysogotowie. Nic nie wskazuje na to, żeby ten stan miał się znacząco zmienić. Popyt utrzymuje się na dość wysokim poziomie, wskaźnik pustostanów cały czas jest niski. Obserwujemy także ciekawy trend dotyczący polskich firm rodzinnych. Coraz częściej wynajmują one powierzchnie magazynowe, zamiast, jak wcześniej to robiły, budować swoje obiekty.

Duży wpływ na rynek magazynowy w Polsce w ostatnim czasie miała pandemia koronawirusa oraz wybuch wojny na Ukrainie.

 Spowodowało to, że coraz większa liczba firm zaczęła myśleć o realizacji strategii nearshoringu (lokowanie swoich zakładów produkcyjnych bliżej rynku zbytu) reshoringu (powrót zakładów produkcyjnych do krajów macierzystych) oraz friendshoringu (tworzenie powiązanych ze sobą sieci dostawców w ramach współpracujących ze sobą polityczne i militarnie państw) – mówi Janusz Signetzki. – Niektóre z nich zaczęły już wdrażać je w życie. Ten trend powinien być utrzymany w kolejnych latach.

Zielona ofensywa

Rok 2022 stał także pod znakiem coraz częstszego wprowadzania na rynek nieruchomości ekologicznych rozwiązań.

– Wzrost zainteresowania instalacją paneli fotowoltaicznych jest wśród inwestorów widoczny gołym okiem  – komentuje Adam Zamelczyk, kierownik wsparcia sprzedaży w WPIP. – Otrzymujemy od naszych klientów coraz więcej zapytań w tej sprawie, w zeszłym roku realizowaliśmy takie inwestycje jak montaż instalacji o mocy 0,5 MWp na dachu parku logistycznego MLP Poznań West w Dąbrówce czy pionowej – na ścianie hali widowiskowo-sportowej w Nowej Soli. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła, system BMS, wspierający zarządzanie budynkiem, który może odpowiadać, w zależności od potrzeb, za sterowanie klimatyzacją, wentylacją oraz oświetleniem.

– Wszystkie te rozwiązania przyczyniają się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych obiektów, co w obecnych czasach, w kontekście coraz wyższych cen energii, ma niebagatelną wartość – dodaje Janusz Signetzki. – Rośnie znaczenie „zielonych certyfikatów” takich jak BREEAM, LEED lub Planet Friendly. Podwyższają one wartość nieruchomości, które dodatkowo wzbudzają coraz większe zaufanie i  zainteresowanie wśród najemców. Spodziewam się ponadto, że w najbliższych latach będziemy obserwowali zjawisko polegające na modernizacji starszych obiektów, tak, żeby mogły spełniać ekologiczne standardy.  

Rekordowy rok

W 2022 r. WPIP realizowało w sumie 31 inwestycji budowlanych. Mimo, jak ocenia wielu fachowców, jednego z najtrudniejszych lat w polskim budownictwie, firma osiągnęła rekordowy w historii firmy obrót w wysokości 470 mln zł. Jest to wzrost o ok. 34 proc. w porównaniu z 2021 r.

–  Działamy w oparciu o solidne fundamenty i wartości, stawiamy na partnerstwo, jesteśmy dla inwestorów zaufaną firmą, która pomimo niesprzyjającej sytuacji gospodarczej w terminie wywiązuje się z powierzonych zadań – tłumaczy Janusz Signetzki. – Dzięki temu klienci do nas wracają. Niezwykle ważnym aspektem, na który zwracamy szczególną uwagę, jest bezpieczeństwo pracy na placach budowy. W zeszłym roku inwestycja w Poznań Airport Logistics Centre zajęła drugie miejsce na terenie Wielkopolski w konkursie „Buduj Bezpiecznie 2022”, organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy. Niebagatelne znaczenie dla rozwoju firmy ma także zróżnicowane portfolio realizowanych prac. Przykładem jest choćby nasze zaangażowanie, jako generalnego wykonawcy, w budowę hali widowiskowo-sportowej w Nowej Soli. Zamierzamy dalej iść w tym kierunku, oferując dodatkowo swoim partnerom najnowsze proekologiczne rozwiązania.

WPIP – renomowany generalny wykonawca oraz projektant z ponad 27-letnim doświadczeniem, z dorobkiem kilkuset zrealizowanych inwestycji. Firma specjalizuje się w budowaniu i wyposażaniu obiektów zaawansowanych technologicznie, a także zrównoważonych, w których stosowane są rozwiązania spełniające wysokie standardy środowiskowe.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024