Silesion.PL

serwis informacyjny

REAKTO chce szkolić strażaków, strażników i wojsko

Dron REAKTO

Dron REAKTO

Zgodnie z najnowszymi danymi Urzędu Lotnictwa Cywilnego liczba pilotów uprawnionych do wykonywania operacji z użyciem bezzałogowych statków powietrznych (BSP) wynosi obecnie w Polsce 239 825, przy liczbie operatorów1 322 046. W Krajowym Systemie Informacji Dronowej wpisanych jest 36 488 dronów (są to BSP wpisane do systemu przez użytkowników, nie ma obowiązku rejestracji BSP).

Drony są coraz bardziej dostępne i wzrasta akceptacja ich używania. Firmy oraz instytucje lepiej rozumieją, jak zintegrować drony z codziennymi operacjami. – Rośnie liczba operatorów mających licencje, a procedury zgłaszania lotów są prostsze niż wcześniej, zwłaszcza dzięki aplikacjom i nowym systemom zarządzania ruchem lotniczym – podkreśla Mateusz Podlewski, wiceprezes zarządu spółki REAKTO.

Wyzwaniem pozostaje nadal kwestia koordynacji operacji dronowych w przestrzeni powietrznej, w szczególności w miastach i wokół lotnisk. – Loty BVLOS (poza zasięgiem wzroku) są jednym z kluczowych elementów do pełnej integracji dronów w większe systemy transportowe, ale wymagają bardziej zaawansowanych systemów zarządzania i akceptacji regulacyjnej. Wojna na Ukrainie pokazała, że jest to możliwe, i dziś działający wspólnie „rój dronów” jest w stanie chronić życie żołnierzy i wspomagać choćby ewakuacje rannych. To doświadczenie może być bez wątpienia zastosowane w różnych innych akcjach ratunkowych, w tym choćby podczas powodzi lub innych katastrof naturalnych. Tyle tylko, że wymaga to sporych umiejętności i doświadczenia, którego nie znajdziemy w żadnej instrukcji obsługi. O tym nie wystarczy poczytać, tego trzeba się nauczyć – przekonuje prezes Podlewski.

Potrzeby i możliwości

Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej chce rozszerzyć stosowanie bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w akcjach ratowniczych. Z kolei Wojska Obrony Terytorialnej chcą w szybkim tempie budować swój komponent lotniczy, który będzie oparty na zdolnościach do wykorzystywania bezzałogowych statków powietrznych, w tym przede wszystkim dronów rozpoznawczych i uderzeniowych. Poza dronami Warmate będą to maszyny klasy mikro, a w przyszłości – także nano, które ważą mniej niż 100 gramów. Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2025 r. wojska dronowe funkcjonują już jako realna część Wojska Polskiego. Statki bezzałogowe i ich produkcja zyskają nowy impuls wraz z podpisaniem w połowie marca porozumienia o współpracy polsko-japońskiej w zakresie rozwoju bezzałogowych platform powietrznych.

– W każdej z tych służb potrzebni są piloci i operatorzy, a REAKTO jest w stanie przygotować szkolenia dla pilotów dronów pracujących zarówno w straży pożarnej, jak i w innych służbach ratowniczych. Możemy także prowadzić zaawansowane szkolenia z obsługi dronów FPV, oferując możliwość spojrzenia na świat z perspektywy drona. Takie szkolenia wymagają większej liczby godzin treningowych i są przeznaczone dla operatorów, którzy potrzebują zaawansowanych umiejętności, zarówno w kontekście wojskowym, ratowniczym, jak i rekreacyjnym. Dysponujemy niezbędnym zapleczem, doświadczeniem i technologią – zdecydowanie twierdzi Mateusz Podlewski.

Zacznijmy od straży

Szkolenia dla strażaków obejmują nie tylko standardowe umiejętności operowania dronami, ale także scenariusze specyficzne dla akcji ratowniczych, takie jak monitorowanie terenów zagrożonych powodzią i wykorzystanie dronów do obserwacji oraz oceny skali zagrożeń. Na potrzeby wykrywania pożarów szkolenia obejmują używanie dronów wyposażonych w kamery termowizyjne do monitorowania i lokalizowania źródeł ognia. Z kolei w przypadku poszukiwania osób zaginionych w skład szkoleń wchodzą operacje poszukiwawcze z wykorzystaniem BSP w trudnych terenach, takich jak lasy, góry czy rozległe tereny wodne. – Nie zapominajmy, że drony mogą być używane do oceny zniszczeń po katastrofach, co pomaga służbom w szybkiej reakcji i koordynacji działań ratowniczych – przypomina wiceprezes i dodaje – Jako jeden z nielicznych podmiotów prowadzimy szkolenia na quadcopterze na sts2. To ważna informacja. Ponieważ nasz quadcopter jest dopuszczony do użytku i szkoleń. Żadna inny maszyna tego rodzaju nie może być używany do prowadzenia takich szkoleń – wyjaśnia.

REAKTO oferuje szkolenia przygotowujące do uzyskania uprawnień zgodnych z przepisami europejskimi (NSTS, STS) i krajowymi, co pozwala na legalne i bezpieczne operowanie dronami przez służby ratownicze, w tym w przestrzeniach kontrolowanych. Piloci BSP w PSP mogą potrzebować zaawansowanych uprawnień, takich jak loty BVLOS (ang. Beyond Visual Line of Sight) lub w trudnych warunkach.

– Chciałbym podkreślić, że nasze szkolenia odbywają się na podstawie realnych scenariuszy ratowniczych. Kursanci uczą się obsługi dronów w zróżnicowanych warunkach, np. w warunkach niskiej widoczności, w trudnym terenie czy przy operacjach z użyciem zaawansowanego sprzętu, jak kamery termowizyjne lub sensory chemiczne. Stworzyliśmy ten program i rozwijamy go, opierając się na istniejących potrzebach różnych służb ratowniczych, m.in. wspomnianej już straży pożarnej, ale nie tylko – dodaje Mateusz Podlewski

1Operator BSP to podmiot (osoba fizyczna, firma, organizacja) odpowiedzialny za zarządzanie całością operacji związanych z dronami, w tym ich rejestracją, planowaniem misji i przestrzeganiem przepisów. Musi być zarejestrowany w rejestrze operatorów.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025
cropped Katowic Silesion Slask Silesia 24 info 1
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.