Silesion.PL

serwis informacyjny

Raport Yanosik: Majówka 2022. Więcej korków i wypadków na polskich drogach

Mapka1

Mapka1

Tegoroczna majówka już za nami. Wielu Polaków zdecydowało się na aktywne spędzenie długiego weekendu poza granicami swojego miejsca zamieszkania, korzystając z pogody i możliwości pozbawionych obostrzeń pandemicznych. Na polskich drogach w tym roku było wypadków. Eksperci z Yanosik podsumowują tegoroczną majówkę.

Majówka 2022 – większy ruch na drogach

W tym roku długi weekend mógł trwać dla niektórych nawet 5 dni, jeśli zdecydowali się na wolny piątek lub wyjazd po południu. Wielu Polaków skorzystało z tej możliwości i wyruszyło właśnie w piątek na upragniony wypoczynek majowy, co można było zauważyć już po korkach na trasach wyjazdowych z większych miast.

Tabela Nr1

Stworzyliśmy zestawienie danych, które prezentują dzienny wzrost liczby użytkowników Yanosik w trakcie długiego weekendu, wraz ze średnią dzienną liczbą pokonanych kilometrów. Odnotowaliśmy w piątek wzrost liczby użytkowników o 53%, a także wzrost liczby pokonanych kilometrów o 28%, w porównaniu ze zwykłymi dniami. Z naszego zestawienia również wynika, że sobota była dniem, w którym użytkownicy Yanosika przejechali o 53% więcej km niż zwykle, przy mniejszym wzroście liczby użytkowników aplikacji (15%), a co za tym idzie – wielu kierowców zdecydowało się na wyjazd na majówkę także w sobotę – wyjaśnia Julia Langa, Yanosik

Tabela Nr2

Dane z aplikacji Yanosik wykazują, że najwięcej przejechanych kilometrów przez użytkowników systemu, nastąpiło właśnie w sobotę. Powodem mogą być dłuższe wyjazdy polskich kierowców na majówkę lub przemieszczanie się w miejscu pobytu urlopowego. 1 maja twórcy popularnej aplikacji dla kierowców odnotowali 34% wzrost liczby użytkowników, a także 21% wzrost przejechanych kilometrów. Co ciekawe, 2 maja – czyli w dzień pracujący, liczba użytkowników aplikacji wzrosła o 81%, w porównaniu z przeciętnym dniem, z kolei liczba przejechanych kilometrów utrzymała się na takich samym poziomie, jak w zwykły wtorek.

W ubiegłym roku największy wzrost średniej dziennej liczby przejechanych kilometrów odnotowaliśmy również w piątek, było to o 23% więcej, aniżeli w zwykły dzień. W tym roku wzrost jest jeszcze o 30% większy. Z kolei, w czasie całego okresu majówkowego odnotowaliśmy wzrost o 122% wspólnie przejechanych km, w porównaniu ze zwykłymi dniami z tego samego przedziału tygodnia. Różnica wynosi niecałe 42 mln kilometrów – mówi Julia Langa, Yanosik

Tabela Nr3

Dokąd najchętniej Polacy wyjeżdżali w tym roku na majówkę?

W tym roku nie dało się nie zauważyć, że ruch na drogach był znacznie większy, niż w 2021 roku. Polacy spragnieni wypoczynku wyruszyli w kierunku najatrakcyjniejszych obszarów wypoczynkowych w obrębie naszego kraju – w góry, nad morze i na wschód Polski.

Z naszych danych wynika, że w 2021 roku, w okresie majówki, największym zainteresowaniem cieszył się powiat tatrzański, jeleniogórski, leski, piski i szczycieński – a więc okolice województw małopolskiego, dolnośląskiego, podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego. Większość Polaków zdecydowała się na spędzenie urlopu w górach i nad mazurskimi jeziorami, z kolei nadmorskie rejony cieszyły się nieco mniejszym zainteresowaniem, jednak widoczny jest większy wzrost przyjazdów Polaków do województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego, aniżeli w ubiegłym roku – komentuje Julia Langa, Yanosik

Mapka1

W tym roku pogoda zdecydowanie bardziej zachęciła Polaków do wyprawy nad polskie morze. Województwo pomorskie, a dokładniej powiat nowodworski, znalazły się na drugim miejscu zestawienia przyjazdów turystów do wybranych polskich powiatów w czasie majówki 2022, twórców Yanosika.

Tabela Nr4

Najpopularniejszym kierunkiem wciąż jest powiat tatrzański w małopolskim, a podium zamyka pow. jeleniogórski w dolnośląskim.

Z jakich miast najchętniej wyjeżdżali Polacy na majówkę?

Spędzanie majówki w otoczeniu miejskich betonowych ścian nikomu nie sprawia radości, dlatego też mieszkańcy większych polskich miast z chęcią uciekają na ten czas w obszary pełne natury. Według danych twórców Yanosika, w tym roku najwięcej urlopowiczów wyjechało z Warszawy – 145% (wzrost wyjazdów w porównaniu z przyjazdami), Poznania (109%) oraz Sosnowca (100%). W ubiegłym roku najchętniej wyjeżdżano również z Warszawy (193%), Poznania (172%) i Łodzi (125%).

Na tegoroczną majówkę najmniej wyjechało mieszkańców Wrocławia (29%), Torunia (41%) i Kielc (48%). W ubiegłym roku najmniej chętnie wyjeżdżali mieszkańcy Gdańska (29%), Torunia (54%) oraz Kielc (62%).

Mapka2

W tym roku nie tak bezpiecznie?

Większy ruch na drogach w okresie majówki przełożył się również na większe niebezpieczeństwo. W tym roku policja zatrzymała 1 983 kierujących po alkoholu, w ubiegłym roku po spożyciu alkoholu kierowało pojazdem 1 245 osób.

W czasie tegorocznej majówki doszło do 359 wypadków, z czego 28 zginęło, a 391 osób zostało rannych. W 2021 roku, choć majówka była krótsza o jeden dzień, doszło do 260 wypadków, w których zginęło 21 osób, a 321 zostało rannych.

Tabela Nr5

Wraz ze wzrostem natężenia ruchu na polskich drogach, w czasie urlopowym, niestety wzrasta też liczba nietrzeźwych kierowców i wypadków. Już niebawem, gdy rozpoczną się wakacje, te statystyki również będą nieprzyjemnie wzrastać, w bardzo szybkim tempie.

Dlatego przypominamy Wam, żeby zawsze sprawdzać swój stan trzeźwości, zanim zdecydujecie się prowadzić pojazd, a także by zachowywać zasady bezpiecznej i kulturalnej jazdy.

Tegoroczna majówka obfitowała w znacznie większy ruch na polskich drogach. Polacy chętnie wyruszyli na długi weekend już w piątek, wybierając ulubiony kierunek na ten czas, którym jest powiat tatrzański. W przeciwieństwie do ubiegłego roku, o wiele więcej osób wybrało się również w okolice polskiego morza. Na majówkę poza miastem najchętniej wyjechali w tym roku mieszkańcy Warszawy, Poznania oraz Sosnowca.

Niestety wraz ze wzrostem natężenia ruchu na drogach w czasie majówki, zwiększyła się również liczba wypadków. W tym roku policja odnotowała 359 wypadków, o 99 więcej niż w ubiegłym roku.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024