Silesion.PL

serwis informacyjny

Raport IMM: Medialna dominacja Legii Warszawa w lutym

Legia Warszawa w lutym 2024 r. była zdecydowanie najbardziej medialnym klubem PKO BP Ekstraklasy w Polsce. W Fortuna I Lidze tradycyjnie rządziła Wisła Kraków, a wśród polskich piłkarzy Robert Lewandowski  wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów.

TOP 10 najbardziej medialnych drużyn PKO BP Ekstraklasy

Legia Warszawa w lutym była nie tylko najbardziej medialnym, ale również najbardziej zapracowanym klubem piłkarskim. Stołeczny klub jako jedyny reprezentował bowiem Polskę w europejskich pucharach. Przygoda zespołu z Łazienkowskiej w Lidze Konferencji Europy skończyła się jednak po dwóch porażkach z norweskim Molde. W ubiegłym miesiącu Legia rozegrała także trzy ligowe spotkania, wygrywając jedno i dwa remisując. Poza kwestiami sportowymi, ogromny rozgłos Legii przyniósł transfer Ernesta Muciego do Besiktasu Stambuł za 10 mln euro.

Drugie miejsce w rankingu medialności utrzymał Śląsk Wrocław. „Wojskowi” pod wodzą Jacka Magiery pozostają jednym z głównych kandydatów do mistrzostwa Polski, choć rundę wiosenną rozpoczęli przeciętnie – w trzech meczach wywalczyli zaledwie jeden punkt. Co ciekawie, wrocławianie byli najlepsi, zarówno jeśli chodzi o publikacje w prasie ogółem, jak i obecność na okładkach gazet.

Ostatnie miejsce na podium tradycyjnie zajął Lech Poznań, dla którego luty miał słodko-gorzki smak. Po dwóch ligowych zwycięstwach i remisie, „Kolejorz” odpadł bowiem z Fortuna Pucharu Polski, przegrywając z Pogonią Szczecin po golu w końcówce dogrywki. „Portowcy” znaleźli się tuż za medialnym podium, notując bardzo dobry miesiąc. Jeszcze większym zaskoczeniem są kolejne pozycje, które zajęły Jagiellonia Białystok i Ruch Chorzów.

Wykres 1. TOP 10 najbardziej medialnych drużyn PKO BP Ekstraklasy w lutym 2024 (prasa i wybrane portale internetowe)
 1. Legia Warszawa
 2. Śląsk Wrocław
 3. Lech Poznań
 4. Pogoń Szczecin
 5. Jagiellonia Białystok
 6. Ruch Chorzów
 7. Widzew Łódź
 8. Raków Częstochowa
 9. Radomiak Radom
 10. Cracovia

TOP 10 najbardziej medialnych drużyn Fortuna I ligi

W Fortuna I Lidze w lutym jak zwykle najlepsza była Wisła Kraków, która odnotowała większą liczbę publikacji niż niektóre kluby najwyższej klasy rozgrywkowej. Poza ligowymi spotkaniami, „Biała Gwiazda” pojawiała się w mediach także w związku z kwestiami organizacyjnymi oraz filmem dokumentalnym „Kuba” o karierze Jakuba Błaszczykowskiego. Za jej plecami znalazły się Arka Gdynia, Resovia i Wisła Płock. Nieco mniej medialne były w lutym Lechia Gdańsk oraz Motor Lublin.

Wykres 2. TOP 10 najbardziej medialnych drużyn Fortuna I ligi w lutym 2024 (prasa i wybrane portale internetowe)
 1. Wisła Kraków
 2. Arka Gdynia
 3. Resovia
 4. Wisła Płock
 5. Stal Rzeszów
 6. Lechia Gdańsk
 7. Motor Lublin
 8. Zagłębie Sosnowiec
 9. Polonia Warszawa
 10. Górnik Łęczna

TOP 10 najbardziej medialnych polskich piłkarzy

Wśród polskich piłkarzy występujących w pięciu najsilniejszych europejskich ligach, równych sobie po raz kolejny nie miał Robert Lewandowski. W analizowanym miesiącu wyróżnił się także Piotr Zieliński – media szeroko informowały o jego transferze do Interu Mediolan. Na medialnym podium po raz pierwszy znalazł się Jakub Kiwior, który wywalczył miejsce w pierwszym składzie Arsenalu Londyn. Warto także zauważyć obecność Kamila Jóźwiaka, którego przejście do Granady wzbudziło spore zainteresowanie polskich redakcji.

Wykres 3. TOP 10 najbardziej medialnych polskich piłkarzy występujących w pięciu najmocniejszych ligach europejskich w lutym 2024 (prasa i wybrane portale internetowe)
 1. Robert Lewandowski
 2. Piotr Zieliński
 3. Jakub Kiwior
 4. Wojciech Szczęsny
 5. Arkadiusz Milik
 6. Marcin Bułka
 7. Jakub Moder
 8. Adam Buksa
 9. Kamil Jóźwiak
 10. Nicola Zalewski

„Piłka w grze” (dawniej „Polska Piłka”) to cykliczna analiza prowadzona przez Instytut Monitorowania Mediów (do stycznia 2024 r. przez PSMM Monitoring & More). Uwzględnia medialność klubów Ekstraklasy, 1. ligi oraz polskich piłkarzy występujących w Premier League, Primera Division, Ligue 1, Serie A i pierwszej Bundeslidze. Proces analizy obejmuje ponad 1100 tytułów prasowych i wybrane strony internetowe. Ponadto analitycy sprawdzają popularność klubów Ekstraklasy w mediach społecznościowych (Facebook.com, Twitter.com, Youtube.com, Instagram.com, Wykop.pl). Badanie prowadzone jest cyklicznie od 1 marca 2010 r.

zródło: Instytut Monitorowania Mediów

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024