Rajd Śląska 2022 wystartuje z Katowic
Tegoroczny Rajd Śląska zawita do centrum Katowic! Oprócz spektakularnych przejazdów katowickim odcinkiem specjalnym organizatorzy przygotowali także szereg innych atrakcji dla mieszkańców. W związku z organizacją rajdu, w piątek 9 września będą wprowadzone zmiany w organizacji ruchu.
– Rajd Śląska będzie okazją, by zobaczyć profesjonalne ekipy rajdowe w akcji. W tym roku zawodnicy przejadą ulicami Katowic – aleją Korfantego i przez parking w Strefie Kultury. Już dzisiaj zapraszam do wspólnego kibicowania tym bardziej, że zmagania rajdowców i klimat sportów motorowych będzie można podziwiać za darmo – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Organizacja Rajdu Śląska w Katowicach to świetna okazja, by przypomnieć o bezpieczeństwie na drodze. Nigdy nie jest za późno na doskonalenie swoich umiejętności jazdy, na naukę reagowania w sytuacjach kryzysowych na drodze, czy też – w warunkach do tego przygotowanych – naukę szybkiej jazdy. Dlatego od kilku miesięcy realizujemy kampanię „Katowice motorem bezpieczeństwa Śląska” – dodaje prezydent.
Rajd Śląska, to największa w regionie impreza motoryzacyjna, która już od swojej pierwszej edycji w 2017 roku nieprzerwanie jest częścią Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – najważniejszego cyklu rajdowego w naszym kraju. Od sezonu 2018 do grona uczestników Rajdu Śląska dołączyli zawodnicy z Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, czyli czempionatu dla załóg w samochodach sprzed 30, 40, a nawet 50 i więcej lat. W tym roku kierowców i pilotów oraz mieszkańców województwa śląskiego czekają kolejne nowości związane z tą imprezą. Nadchodząca edycja to trzy dni rywalizacji, międzynarodowa ranga i zupełnie nowe odcinki specjalne, zlokalizowane w północnej części województwa.
Zawody rozpoczną się w piątkowe popołudnie (9 września), w samym centrum Katowic. Uroczysta ceremonia otwarcia rajdu odbędzie się na ul. Dworcowej. Następnie zawodnicy udadzą się na rozpoczynający rywalizację prolog, czyli wyłączony z ruchu i profesjonalnie zabezpieczony odcinek specjalny wytyczony na ulicach Katowic. Jego trasę poprowadzono ulicą Moniuszki, następnie aleją Korfantego, gdzie na rondzie im. gen. Ziętka, po ostrym skręcie w prawo zawodnicy wjadą na al. Roździeńskiego, z której szybko ul. Olimpijską trafią do Strefy Kultury. Po pętli na parkingu A w Strefie Kultury przejadą znowu ulicą Olimpijską przez aleję Roździeńskiego i na rondzie wjadą na północną część al. Korfantego, gdzie na wysokości Spodka znajdować się będzie meta odcinka. Organizatorzy planują urozmaicić wieczór przejazdami pokazowymi.
– W stolicy województwa będzie można zobaczyć w akcji zarówno najnowocześniejsze, wyczynowe rajdówki, których cena wynosi nawet milion złotych, jak i wyjątkowe samochody sprzed lat, takie jak Audi Quattro, Ford Sierra czy… Trabant 601. Takie samochody pojawią się na Śląsku, ponieważ zaplanowana na 9-11 września impreza jest również rundą mistrzostw historycznych, w tym międzynarodowego cyklu FIA CEZ. Widzów prosimy o bezpieczne kibicowanie, przestrzeganie poleceń służb porządkowych i życzymy świetnego widowiska – mówi Grzegorz Wróbel, organizator rajdu.
Zmiany w organizacji ruchu
Dla przedsięwzięcia, jakim jest Rajd Śląska – konieczna będzie zmiana organizacji ruchu drogowego oraz transportu publicznego. – Dzięki doskonałej współpracy służb miejskich i policji udało nam się wspólnie z organizatorem ograniczyć zamknięcia tylko do dnia wydarzenia, czyli do 9 września. Musimy się jednak liczyć z pewnymi zmianami i wyłączeniami w organizacji ruchu, których wprowadzenie jest konieczne dla bezpiecznego przeprowadzenia rajdu zarówno dla zawodników, jak i kibiców, którzy zgromadzą się przy trasie przejazdu w sercu Katowic. Zwracamy się do kierowców, by zwrócili uwagę, że parking w Strefie Kultury w piątek będą musieli opuścić najpóźniej do godziny 15.00, a pozostawienie pojazdu na trasie przejazdu, np. na parkingu wzdłuż al. Korfantego, będzie skutkować brakiem możliwości wyjazdu do godz. 22.00 tego dnia – mówi Ewa Lipka, zastępca naczelnika wydziału komunikacji społecznej i dodaje, że organizator w związku z tymi ograniczeniami przeprowadzi akcję informacyjną na parkingu w formie ulotek i plakatów.
Zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywały 9 września od godz. 15.00 do godz. 22.00. Z ruchu wyłączone zostaną drogi, którymi przejadą rajdowcy, a dodatkowo prawy pas ul. Moniuszki od skrzyżowania z ul. Uniwersytecką do al. Korfantego. Pozostanie możliwość przejazdu z ul. Moniuszki do ul. Piotra Skargi. Ulica Uniwersytecka zostanie zamknięta od ronda Pietera do al. Roździeńskiego. Zamknięta zostanie północna jezdnia al. Roździeńskiego od ronda Ziętka do skrzyżowania z ul. Dudy-Gracza i Dobrowolskiego, natomiast południowa od ronda Ziętka do wyjazdu Uniwersyteckiej. Zostanie utrzymana możliwość wyjazdu z ul. Olimpijskiej w al. Korfantego w obu kierunkach – w stronę Siemianowic oraz do ronda Ziętka. Rondem Ziętka będzie można przejechać tylko z północy na południe oraz z zachodu na południe, natomiast ruch tunelem odbywać się będzie w obu kierunkach. Dodatkowo zamknięte zostaną przejścia dla pieszych zlokalizowanych na trasie rajdu.
Zalecamy bieżące monitorowanie informacji o zmianach w lokalizacji przystanków komunikacji zbiorowej oraz w kursowaniu jej pojazdów na stronie internetowej Zarządu Transportu Metropolitalnego.
Katowice będą pierwszym przystankiem na trasie tegorocznego Rajdu Śląska. Natomiast w sobotę, 10 września, zawody przeniosą się na południe województwa śląskiego.
Harmonogram Rajdu Śląska 2022 – 6. runda RSMP 2022
Piątek, 9 września
• 11:00 – 15:00 – odcinek testowy (2,85 km, Bieruń – ERG)
• 17:30 – Ceremonia startu (Katowice, ulica Dworcowa)
• 19:10 – Prolog: Katowice (1,75 km)
Sobota, 10 września (7 odcinków specjalnych, łącznie 67,58 km)
• 11:00 – OS 1: PSB Mrówka Cyroń (9,04 km, gmina Bestwina)
• 12:05 – OS 2: Kiczyce (9 km)
• 13:00 – OS 3: Jastrzębie-Zdrój (15 km)
• 14:45 – Serwis A: 30 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
• 16:40 – OS 4: PSB Mrówka Cyroń (9,04 km, gmina Bestwina)
• 17:45 – OS 5: Kiczyce (9 km)
• 18:40 – OS 6: Jastrzębie-Zdrój (15 km)
• 20:30 – OS 7: Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich (1,5 km, Chorzów – błonia Stadionu Śląskiego)
• 20:50 – Serwis B: 45 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
Niedziela, 11 września (5 odcinków specjalnych, łącznie 44,54 km)
• 10:20 – Serwis C: 15 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
• 11:35 – OS 8: Bruk Premium (2,37 km, Siewierz)
• 12:55 – OS 9: Pilica (10,16 km)
• 13:35 – OS 10: Łany Wielkie (15,18 km)
• 15:25 – OS 11: Pilica (10,16 km)
• 16:40 – OS 12: Bruk Premium (2,37 km, Siewierz)
• 18:02 – Serwis D: 10 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
• 18:15 – Ceremonia mety (Chorzów, Stadion Śląski)
Rajd Śląska – informacje:
- Honorowy patronat nad zawodami objął Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski.
- Sponsorem głównym zawodów jest Województwo Śląskie.
- Honorowy patronat nad zawodami objął Prezydent Miasta Katowice, Marcin Krupa. Partnerem wydarzenia jest miasto Katowice.
- Partnerami głównymi są: Stadion Śląski, Park Śląski oraz Time4. Rajd Śląska sponsorują także: Silesia Oil sp. z o.o. – producent olejów marki AVIA, Amic Energy, FOB-Decor, PSB Mrówka Cyroń, Auto Partner.
- Partnerami imprezy są: Motoryzacja Chorzów, NITROERG S.A, BRUK Premium i Wlazłowski Transport.
- Sponsorem tytularnym HRSMP jest Motul.
- Patroni medialni RSMP i Motul HRSMP: Motowizja, Motorsport.com, Rally and Race.
- Organizatorem Rajdu Śląska jest Fundacja Automobilistów.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).